روپیه هند جایگزین دلار آمریکا می‌شود؟
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰

پیشنهاد بانکدار هندی برای تبدیل روپیه به ارز ذخیره جهان و تأکید شمخانی بر فعال‌سازی مکانیسم ریال-روپیه در دیدار همتای هندی

 فارس: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در دیدار «آجیت دوآل»: روابط ایران و هند علیه هیچ کشور دیگری نیست و از اراده طرف‌های ثالث نیز متاثر نمی‌شود.

تحولات جهانی و منطقه‌ای شرایط بسیار مناسبی را برای تقویت تعاملات بین دو کشور در حوزه انرژی، حمل‌ونقل و ترانزیت، فناوری و بانکی ایجاد کرده است.

فعال‌سازی مکانیسم ریال-روپیه اقدام ضروری و مهمی است که در پیشبرد اهداف مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی نقش تعیین‌کننده خواهد داشت.

تصمیمات اتخاذ شده برای رفع موانع تداوم همکاری در پروژه چابهار می‌تواند در تغییر وضعیت غیرمناسب فعلی بسیار موثر باشد.

مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند: کشورهای مستقل باید با شناخت ویژگی‌های تحولات جدید جهانی و همزمان با تقویت توانمندی‌های داخلی خود، برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و ایفای نقش بین‌المللی موثر آماده شوند.

چابهار را دروازه ورود هند به همکاری‌های اقتصادی همه‌جانبه با ایران می‌دانیم و آماده افزایش رایزنی‌ها برای رفع مشکلات موجود هستیم.

 در خبر دیگری هم آمده بود که یک بانکدار هندی باتوجه به اینکه قدرت دلار به عنوان ارز ذخیره بسیار زیاد شده و باید جایگزینی برای آن پیدا شود، گفت، روپیه توانایی تبدیل شدن به ارز ذخیره جهان دارد اما تحقق آن حدود ۱۰ سال زمان می‌برد.

فارس به نقل از راشاتودی: اودی کوتاک، سرمایه‌گذار میلیاردر و مدیرعامل بانک «کوتاک ماهیندرا» گفت، دلار آمریکا به عنوان یک ارز ذخیره قدرت بسیار زیادی دارد و (از اینرو) جهان به شدت نیازمند یک جایگزین است.

این بانکدار هندی که دلار را «بزرگترین تروریست مالی در جهان» توصیف کرده بود، توضیح داد، از آنجایی که بیشتر دارایی‌های جهان در حساب‌های به اصطلاح نوسترو (نوعی حساب ارزی) نزد بانک‌های آمریکا به دلار نگهداری می‌شوند، آنها کاملا به تصمیمات بانکداران و مقامات آمریکایی وابسته هستند.

کوتاک افزود: «یک نفر در آمریکا می‌تواند بگوید: شما از فردا صبح نمی‌توانید این پول را برداشت کنید و شما گیر می‌کنید و این قدرت ارز ذخیره است.»

وی با تاکید بر اینکه، جهان به شدت به دنبال یک ارز ذخیره جایگزین است، پیشنهاد کرد، هند باید از این فرصت استفاده کند تا ارز خود، روپیه را به ارز ذخیره تبدیل کند.

وی خاطرنشان کرد: « زمان آن فرا رسیده است که این کار را شروع کنیم، کاری که احتمالا ۱۰ سال زمان می‌برد.» هند به منظور دستیابی به این هدف باید اعتماد سایر بازیگران جهانی را با ایجاد نهادهای مالی قوی و یک چهارچوب قوی جلب کند و این به میل هیچ کسی وابسته نیست.

این بانکدار هندی مدعی شد که مدعیان قوی بر این نقش (در جهان) نمی‌بیند.

وی تصریح کرد: «من فکر نمی‌کنم اروپا بتواند ارز خود را به ارز ذخیره تبدیل کند زیرا بین دولت‌ها اتحادی وجود ندارد. من فکر نمی‌کنم انگلیس یا ژاپن آنقدر قدرت داشته باشند که چنین موقعیتی را اتخاذ کنند، هرچند پوند و ین هر دو ارز آزاد هستند. من فکر می‌کنم چین با بسیاری از کشور بر سر اعتماد مشکل دارد.»

کوتاک در توییتی تلاش کرد تا نظرات خود در مورد دلار آمریکا را بیشتر توضیح دهد و توضیح داد که وی به قدرت بیش از حد یک ارز ذخیره اشاره می‌کند. این شرایط به چنین ارزی این توانایی را می‌دهد که تراکنش‌های جهانی را کنترل کند و سایر ارزها به آن وابسته شوند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار