۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
افتتاح خط تولید کوتینگ کاتالیست گروه رایزکو

خط تولید کوتینگ کاتالیست گروه رایزکو در سومین روز از هفته دولت افتتاح شد تا بخشی از نیاز کشور در صنعت خودرو، بومی‌سازی شود.

محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهور در این مراسم و پیرو افتتاح طرح‌های اقتصادی و عمرانی در هفته دولت، با تاکید بر این موضوع که سرمایه‌گذاری و اشتغال خط قرمز دولت است، گفت: توجه به سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی جزو اموری است که تمام ارکان دولت و رئیس‌جمهور به‌صورت مرتب آن را پیگیری می‌کنند. بر همین اساس برای تمام مشاغل خرد، کوچک، متوسط و بزرگ روش‌های تامین مالی در نظر گرفته شده است.

وی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان را از اولویت‌ها، ضرورت‌ها و مزیت‌های کشور برای اشتغال‌زایی عنوان و تصریح کرد: جوانان نخبه و تحصیل‌کرده از سرمایه‌های کشور و زمینه‌ساز توجه به اقتصاد دانش‌بنیان هستند.

ریسک پایین؛ کیفیت بالا

در حاشیه این مراسم مهدی پاکدامن، معاون تحقیق و توسعه هلدینگ رایزکو با اشاره به اینکه محصول کاتالیست چند سالی است به محصولات گروه رایزکو اضافه شده است افزود: این قطعه به‌عنوان یک قطعه مهم در کاهش آلایندگی‌های خودرو محسوب می‌شود که آلاینده‌های خام ناشی از احتراق موتور را گرفته و به گازهای بی‌خطر تبدیل می‌کند تا بتوانیم هوای پاک و مناسبی برای تنفس داشته باشیم.

وی تصریح کرد: خطی که امروز افتتاح کردیم، خط کوتینگ است که بر مبنای بالاترین تکنولوژی‌های روز دنیا و بر مبنای آخرین سطوح استانداردی دنیا تأمین‌شده، انتقال تکنولوژی‌اش صورت گرفته و بحث بومی‌سازی‌اش در حال انجام است.

پاکدامن با اشاره به این موضوع که این خط قابلیت تولید کاتالیست تا سطح استاندارد یورو ۷ را دارد، تصریح کرد: ظرفیت ما با افتتاح این خط تولید به پنج هزار قطعه در روز می‌رسد که با این افزایش ظرفیت می‌توانیم به‌طور کامل نیاز کشور را پوشش دهیم.

وی همچنین درباره برنامه صادراتی این خط خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی همکاران ما در واحدهای صادرات و تحقیق و توسعه در خصوص این موضوع کار می‌کنند. در خصوص تولید نمونه‌های صادراتی فعالیت‌هایی انجام شده است اما ازآنجاکه کاتالیست یک قطعه اختصاصی برای هر خودرو است و یک محصول عمومی نیست که بتوانیم به‌صورت خام و یا عمومی صادر کنیم، قاعدتاً برای هر خودرو و برای هر مشخصه موتوری باید طراحی خاص آن انجام شود.

معاون تحقیق و توسعه هلدینگ رایزکو درباره قدرت رقابت این محصول با محصولات خارجی افزود: بدون شک این توان وجود دارد. ما نه‌تنها هیچ‌گونه کسری ازلحاظ کیفی نداریم، بلکه در برخی موارد از کشورهای دیگر جلو هستیم. خوشبختانه در حال حاضر با توجه به سرمایه‌گذاری بزرگ و سنگینی هم که در این زمینه با حمایت جناب آقای دکتر صمدی صورت گرفته، قابلیت فرایند بالایی داریم و می‌توانیم با پایین‌ترین ریسک کیفی به تولید محصولاتمان ادامه دهیم.

تولید کاتالیست هم‌تراز با شرکت‌های اروپایی

سعید رازفر، قائم‌مقام معاون تحقیق و توسعه هلدینگ رایزکو نیز در این مراسم، در رابطه با سطح کیفی این محصول گفت ازلحاظ سطح کیفی محصول و سطح دانش محصولات، اخیراً توانستیم گواهینامه نانومقیاس را دریافت کنیم که این گواهینامه در واقع استفاده از بالاترین سطح تکنولوژی نانو در تولید محصولات کاتالیست است.

وی ادامه داد: کاتالیست یک قطعه با دانش فنی بسیار بالاست و رایزکو توانست این دانش را به‌صورت داخلی بومی‌سازی و آدیت دانش‌بنیان آن را به‌خوبی پاس کند.

رازفر تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت در حال حاضر سطح دانشی ما در کاتالیست با تمام کشورهای تراز اول دنیا برابری می‌کند و به‌راحتی می‌توانیم قطعاتی تولید کنیم که قابلیت صادرات و استفاده در خودروهای خارجی را دارد. همچنین روی قطعات خودروهای خارجی مشغول به کار هستیم تا بتوانیم برای خودروهایی که وارد کشور شده و به هر دلیل کاتالیست آن وارد نمی‌شود، تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به این موضوع که با افتتاح این خط به‌صورت مستقیم برای ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی شده است، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای تولید کاتالیست خودروهای دیزلی، کامیون‌ها و خودروهای دیزلی سنگین نیز انجام شده است و امیدواریم در هفته‌های آتی بتوانیم نمونه‌ها را به خودروسازان ارائه دهیم.

افتتاح خط تولید کوتینگ یک پروژه عظیم بود

در ادامه همچنین علیرضا نورعلی، مدیر اجرایی سایت کاتالیست هلدینگ رایزکو با اشاره به مراسم افتتاح خط کوتینگ کاتالیست گفت: هم‌زمان با هفته دولت خط مکانیزه کوتینگ کاتالیست گروه رایزکو بعد از مرحله طراحی و سفارش گذاری و بعد هم تحویل پکیج‌های خطوط، انتقال ۱۲ تا ۱۳ کانتینر اجزای خط به طبقه بالای سایت کاتالیست (که خود ازلحاظ لجستیکی پروژه‌ای بزرگ به‌حساب می‌آید) و الزامات خاص خودش را دارد و به‌نوعی در گروه رایزکو پروژه جدیدی بود، افتتاح شد.

وی افزود: پس از نصب و راه‌اندازی خط کوتینگ کاتالیست از نهم اسفندماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد و با حضور معاون اول رییس‌جمهور و جناب آقای دکتر صمدی شاهد افتتاح آن بودیم.

آغاز به کار خط تولید نوارهای آب‌بندی

هم‌زمان با افتتاح خط تولید کوتینگ کاتالیست خط تولید نوارهای آب‌بندی نیز در مجتمع صنعتی رایزکو آغاز به کار کرد.

در همین ارتباط سعید ناصریان مدیر اجرایی سایت نوار آب‌بندی، با اشاره به اینکه نوارهای آب‌بندی در خودرو سه نوع هستند، شامل نوارهای آب‌بندی استاتیک، سمی استاتیک و داینامیک، گفت: نوارهای استاتیک یا سمی استاتیک قطعاتی هستند که تحت تنش نیستند، اما قطعات داینامیک ازجمله نوارهای دور درب خودرو، قطعاتی هستند در زمان باز و بسته شدن تحت تنش قرار می‌گیرد. در حال حاضر شاهد افتتاح خط تولید نوارهای داینامیک در مجتمع صنعتی رایزکو هستیم و هم‌اکنون تولید نوارهای دور صندوق‌عقب برای خودروی تیبا آغاز شده است.

وی ادامه داد: گروه رایزکو سرمایه‌گذاری کامل کرده تا خط را به‌طور کامل داشته باشد، می‌توان گفت تجهیزات لازم برای تولید مواد اولیه تا قطعه نهایی خریداری‌شده و در راه است و به‌زودی نصب خواهد شد.

مدیر اجرایی سایت نوار آب‌بندی با اشاره به اینکه پیش‌تر این خط در ایران وجود داشته اما کیفیت مطلوبی حاصل نشده، تصریح کرد: با توجه به سابقه‌ای که هلدینگ رایزکو در حوزه تولید نوار آب‌بندی داشته است پیشنهاد شد تا این خط را مستقر کند تا در این حوزه نیز تولید داشته باشد.

به گفته ناصریان، در حال حاضر این خط مستقیماً حدود ۵۰ نفر و به‌صورت غیرمستقیم در حدود ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی داشته است.

وی افزود: خط تولید کوتینگ کاتالیست گروه رایزکو قابلیت تولید تا سطح استاندارد Euro۷ را داشته و محصولات آن قابل‌استفاده برای انواع خودروهای گازسوز، بنزینی و موتورسیکلت است. خط تولید مکانیزه کاتالیست رایزکو با سرمایه‌گذاری ۴ میلیون یورویی به مرحله اجرا رسیده است و طراحی و توسعه محصولات دانش‌بنیان بر مبنای فناوری نانو در راستای افزایش کیفیت و کاهش ارزبری از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی آن است.

خطوط تولید مکانیزه کوتینگ کاتالیست و نوار آب‌بندی رایزکو با حضور معاون اول رییس‌جمهور، استاندار تهران، معاونان وزارت صمت، مدیران عامل گروه‌ صنعتی ایران‌خودرو، گروه خودروسازی سایپا و گروه بهمن مصادف با هفته دولت در مجتمع صنعتی رایزکو افتتاح شد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار