۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری ملی مس برای اجرای طرح های تحول و توسعه ای

نشست بررسی «شیوه‌های تامین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه» استان کرمان با حضور مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار،  سید جواد جهرمی مدیرعامل بورس کالای ایران، علی رستمی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و محمدمهدی فداکار استاندار کرمان و سایر معاونان و مدیران مجموعه مس برگزار شد.

علی رستمی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این نشست گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه معدن، باید با تلاش و کوشش مضاعف بتوانیم از ظرفیت‌های بالقوه در این بخش استفاده کرده و آنها را به بالفعل تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی مس مصمم است در راستای افزایش تولید، میزان تولید کاتد را طی یک برنامه زمانبندی مشخص به یک میلیون تن برساند، گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد با اجرایی شدن این برنامه صادرات شرکت مس به ۱۰ میلیارد دلار  و سود خالص به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

رستمی تصریح کرد: پیش بینی ها نشان می دهد قیمت جهانی مس نیز به بالای ۱۰ هزار دلار خواهد رسید.

وی افزود: شرکت ملی مس قصد دارد با برنامه ریزی‌های صورت گرفته رتبه جهانی کشورمان را در زمینه تولید کاتد از ۱۸ به جایگاه ۵ دنیا ارتقا دهد.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران بر روی کمربند جهانی ذخایر مس، گفت: عملیات اکتشاف تنها در ۷ درصد از مساحت کشور انجام شده است. به طور قطع با افزایش اکتشافات ذخایر مس و در ادامه تولید مس نیز بیشتر می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه سال گذشته در زمینه ذخایر مس کشف شده رتبه هفتم جهان را داشتیم، اظهار کرد: با توجه به اقدامات خوبی که در حوزه اکتشافات به همت تلاشگران صنعت مس صورت گرفت و با کشف ذخایر ۲ میلیارد تنی در سونگون و دیگر معادن، موفق شدیم رتبه ۵ دنیا را کسب کنیم.

وی در ادامه پنج پروژه محصولات جانبی، چهار پروژه ذوب پالایشگاه، هشت پروژه تغلیظ و احداث ۲ کارخانه اسید فسفریک در بندرعباس و چابهار را از جمله طرح های توسعه ملی مس برشمرد.


بهره‌برداری از طرح معدن مس دره‌زار و درآلو در آینده نزدیک در استان کرمان

 وی با اعلام این خبر مبنی بر اینکه در آینده نزدیک پروژه تغلیظ با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در دره زار به بهره برداری می رسد، افزود: پروژه تغلیظ در آلو هم در شهرستان رابر و بافت نیز آماده بهره‌برداری است که به امید خدا با حضور  مقامات و مسئولان کشوری و استانی این پروژه‌ها رسماً افتتاح می‌شوند و هدیه ای برای سهامداران و مردم شریف کشورمان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی مس تصریح کرد: این دو پروژه عظیم در استان کرمان با سرمایه گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در دست اجرا هستند.

وی با اشاره به رکورد های تولید شرکت مس در سال گذشته، گفت:  عبور از مرز ۳۰۰ هزار تن تولید کاتد و عبور از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنستانتره همچنین رکورد در تولید مولیبدن به همت جهادگران صنعت مس رقم خورده است.

افزایش همکاری‌های سازمان بورس و شرکت مس

 رستمی تاکید کرد: سازمان بورس همواره منافع و مصالح سهامداران را دنبال می‌کند و حمایت بی شائبه‌ای را تاکنون از شرکت ملی صنایع مس ایران داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان این‌که برنامه های خوبی در زمینه همکاری با سازمان بورس کشور در دست اقدام داریم، خاطرنشان کرد: سال قبل با کمک سازمان بورس شرکت تأمین سرمایه کیمیا را راه اندازی کرده‌ایم تا به کمک پروژه‌های توسعه‌ای بیاید.

رستمی در ادامه از راه‌اندازی شرکت سهامی عام پروژه خبر داد و افزود: این امر ظرف چند ماه آینده محقق و سهام آن عرضه می‌شود.

مدیر عامل شرکت ملی مس تصریح کرد: با همدلی بین فملی و فضایی که برای شرکت مس در سازمان بورس ایجاد شده است سهامداران مس شاهد تحولات بزرگی در حوزه تأمین مالی و پیشرفت پروژه‌های مس خواهند بود.  

ملی مس از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه

عشقی رئیس سازمان بورس در نشست بررسی «شیوه‌های تامین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه» استان کرمان گفت: شرکت ملی مس از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه متعلق به استان کرمان است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این مطلب و با تاکید بر فعالیت و توسعه بورس‌های منطقه‌ای گفت:  با توجه به نشاط بازار سرمایه و ورود تقریبا هزار میلیارد تومان روزانه سرمایه خرد به بازار، باید این سرمایه‌ها را به بخش تولید هدایت کنیم.

وی افزود: ابزارهای متنوعی مثل صندوق‌ها، تاسیس شرکت‌های سهام پروژه ‌و افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم، همگی ابزارهای جدید و متنوعی است که باید به فعالان اقتصادی در همه استان‌های کشور معرفی شود. بخش خصوصی باید بازیگر اصلی بازار سرمایه باشد و برای بزرگ شدن اقتصاد باید این بخش را قدرتمند کرد.

رئیس سازمان بورس افزود: روز گذشته در اتاق بازرگانی مذاکراتی انجام شد که هلدینگی در قالب چند شرکت پروژه آماده و پذیره‌نویسی عمومی شود.


مجید عشقی، تصریح کرد: از سوی دیگر در حوزه شرکت‌های کوچک ابزارهایی مثل تامین مالی جمعی برای تامین مالی وجود دارد.

تامین مالی شرکت مس از طریق اوراق سلف موازی ارزی

در حوزه تامین ارزی در صورتی که شرکت ملی مس موافقت کند می توانیم به صورت پایلوت اوراق سلف موازی ارزی را برای این شرکت در نظر گیریم.

مدیر عامل بورس کالای ایران در حاشیه همایش آشنایی با ابزارهای تامین مالی گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران بیشترین ارزش صادرات بورس کالا را به خود اختصاص داده است.  

سید جواد جهرمی با بیان اینکه میزان معاملات شرکت مس نسبت به سال قبل افزایش یافته است، افزود: این امر نشان از توجه ویژه به صنایع پایین دستی است.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: شرکت ملی مس توانسته تولید بیشتری را تحویل بازار داخل دهد.

سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری ملی مس برای اجرای طرح های تحول و توسعه ای

ملی مس در حوزه اکتشافات و صنایع پایین دستی برنامه‌های خوبی دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه اکتشافات و صنایع پایین دستی برنامه‌های خوبی در دست اجرا دارد، ابراز امیدواری کرد این برنامه‌ها هر چه زودتر وارد فاز عملیاتی شود.

محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه «همایش آشنایی با ابزارهای تامین مالی» که در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار شد، اظهار داشت: شرکت مس برنامه‌های خوبی را برای افزایش تولید در دست اجرا قرار داده است. در حوزه اکتشافات، بهره‌برداری و صنایع پایین دستی برنامه‌های خوبی ارائه شده و امیدوارم هر چه زودتر وارد فاز عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه صنعت مس کشور از پتانسیل بالایی برخوردار است، افزود: از حیث ذخایر مس جزو ۵ کشور برتر دنیا قرار داریم؛ برآورد ذخایر مس ایران ۱۹ میلیارد تن است و این در حالی است که در زمینه تولید رتبه ۲۰ دنیا را دارا هستیم.  

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در گذشته روش و مسیر حرکت در تولید مس سنتی بوده است، تصریح کرد: به امید خدا با به‌کارگیری روش‌های جدید، دکتر رستمی مدیرعامل شرکت ملی مس بتواند حرکت رو به جلو این صنعت را سرعت بخشیده و بیش از گذشته شاهد موفقیت‌های چشمگیری در این صنعت مهم باشیم.

سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری ملی مس برای اجرای طرح های تحول و توسعه ای

بازار سرمایه نبض اقتصاد جهانی است

بازار سرمایه نبض اقتصاد جهانی به شمار می‌رود و ما در استان کرمان به صورت جدی تصمیم به ورود بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه و تامین مالی از این عرصه داریم.

این مطلب را محمدمهدی فداکار استاندار کرمان در همایش آشنایی با ابزارهای تامین مالی در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان چنین نشست‌هایی را آغاز مسیر حضور پررنگ‌ استان کرمان در بدنه بازار سرمایه دانست و تداوم این گونه نشست‌ها را موجب توسعه استان عنوان کرد. .

سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری ملی مس برای اجرای طرح های تحول و توسعه ای

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار