۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۹
سواد اقتصادی/ بیمه‌ها چطور کار می‌کنند؟

بیمه چیست؟ بیمه ها چطور سود می‌کنند و چه چیزهایی قابل بیمه کردن هستند؟ اقتصاد بیمه چطور کار می‌کند؟

بیمه به زبان ساده؛ بیایید ببینیم بیمه چیست، چه کسی بیمه را ارائه می‌دهد و چه چیزی را می‌توان بیمه کرد.

با درنظرگرفتن یک گروه بزرگ و متنوع از مردم شروع می‌کنیم. برخی از آنها زندگی نسبتاً عاری از بیماری خواهند داشت و در اثر کهولت سن خواهند مرد. برخی در تصادفات و غیره خواهند مرد.
اما در میان آنها، افرادی وجود دارند که با شرایطی مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مثلاً بیماری‌هایی که شاید تا پایان عمر درگیرشان باشند و حتی بدتر از آن، درمان برخی از آنها آنقدر گران است که ممکن است باعث شود فرد همه چیزش را از دست بدهد. 

بیمه راهی برای جلوگیری از موقعیت‌های مالی نامطلوب است و حول محور جمع‌آوری منابع از افراد زیادی می‌چرخد تا در صورت بروز سناریوهای منفی به هر فرد کمک شود. به عبارت دیگر همه پرداخت می‌کنند و در نهایت هدف رسیدن به نوعی تعادل است.
برخی از افراد در زندگی خوش شانس خواهند بود و تقریباً هرگز مجبور به استفاده از بیمه خود نمی‌شوند بنابراین بیشتر از گرفتن خدمات، پرداخت می‌کنند. دیگران کمتر خوش شانس خواهند بود و در نهایت بیشتر از پرداختشان دریافت می‌کنند، در حالی که بقیه تقریباً در نقطه سر به سر خواهند بود. 

اما آیا همه دقیقاً هزینه یکسانی را پرداخت می‌کنند؟ خب، نه. چون شانس تنها عامل مؤثر نیست. تصمیماتی مثل سیگار کشیدن یا رانندگی بدون احتیاط وجود دارند که احتمال پیامدهای منفی را افزایش می‌دهد.
معمولاً از کسانی که این تصمیمات را می‌گیرند خواسته می‌شود بر اساس الگوریتم‌های ارزیابی دقیق ریسک، هزینه بیشتری برای بیمه بپردازند.

اما چه کسی بیمه می‌کند و چرا؟

در بیشتر موارد شرکت‌های خصوصی ما را بیمه می‌کنند تا سود ببرند زیرا امیدوارند به اندازه کافی پول از همه جمع‌آوری کنند تا به همه افرادی که به کمک نیاز دارند کمک کنند، هزینه‌های اداری را پوشش دهند و نهایتاً سودی هم برایشان بماند. همچنین دولت در برخی موارد به دلایل مختلف افراد را بیمه می‌کند. برای نمونه، تضمین‌هایی که قرار است عامل اصلی اعتماد مردم به سیستم مالی باشد.

چه چیزهایی را می‌توان بیمه کرد؟

سوال آخر این است که دقیقاً چه چیزی را می‌توان بیمه کرد و پاسخ این است که این روزها تقریباً هر چیزی را بیمه می‌کنند. از موارد اولیه، مانند بیمه عمر که از خانواده شما در صورت مرگتان محافظت می‌کند یا بیمه درمانی که از شما در هنگام بیماری محافظت می‌کند، تا انواع محصولات پیچیده بیمه مانند معاوضه پیش‌فرض اعتبار که از سرمایه‌گذاران در برابر موقعیت‌های نادرست محافظت می‌کند.

بیمه ها چطور کار می‌کنند؟

طی هر قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد (که بیمه‌گذار نام دارد) به طرف دیگر (که بیمه گر نامیده می‌شود) منتقل می‌شود. بنا به تعریف، بیمه‌گر شخص حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت وقوع حادثه تعهد می‌کند. در مقابل، بیمه‌گذار شخص حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسئولیت خود یا شخص ثالث را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سیف الله ریحانیان IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۷
    اطلاعات درمورد بیمه مفید بود مختصری در مورد قانون اطلاعات بدید بعضی فکر می‌کنند بگویند نمی‌دانستم کافیست بیشتر در مورد قرار دراد املاک که اکثریت با آن مواجه می‌شوند