۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
تهدید جدی گاودارها/ تولید شیر خام متوقف می‌شود؟

رییس انجمن‌ صنفی گاوداران ایران در مورد افزایش قیمت شیر خام، گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تمام شده تولید شیر خام از جمله علوفه دامی و سایر عوامل، اگر قیمت مصوب آن اصلاح نشود، باید در انتظار کاهش تولید در ماه‌های آتی باشیم.

ایرنا: «سید احمد مقدسی» در خصوص وضعیت تولید و بازار شیر خام اظهار داشت: بر اساس نرخ تورم و نوسان نرخ ارز مواد اولیه و هزینه‌های تمام شده تولید شیر خام از جمله علوفه دامی و سایر عوامل تولید افزایش یافته است که اگر این مهم لحاظ نشود باید در انتظار کاهش تولید در ماه‌های آتی و خروج واحدهای کوچک از چرخه تولید باشیم.

رییس انجمن صنفی گاوداران ایران تصریح کرد: بررسی واقعی قیمت هر کیلوگرم شیر خام درجه یک ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان با ۱۲ درصد سود برای تولیدکنندگان است، اما آنچه برای حمایت از مصرف‌کنندگان در نظر گرفته قیمت مصوب ۱۵ هزار تومانی برای هر کیلوگرم شیر خام است، که سودی برای تولیدکننده در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ تورم کشور ۴۷.۳ درصد است، بنابراین با این شرایط نمی‌توان تولیدکننده را مجاب کرد که نرخ فروش محصولاتش کفاف هزینه‌های تولید را ندهد.

تولیدکنندگان بدون اصلاح قیمت شیر خام امکان ادامه فعالیت ندارند

مقدسی گفت: تولیدکننده برای ادامه تولید باید حداقل سودی را دریافت کند تا انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت داشته باشد، اما با نرخ جدید شیر خام سودی را برای تولیدکنندگان در نظر نگرفته نشده و کماکان تولیدکنندگان همانند سال گذشته متضرر هستند.

رییس انجمن‌ صنفی گاوداران ایران تاکید کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، تولیدکنندگان بدون اصلاح قیمت شیر خام امکان ادامه فعالیت ندارند و اکنون با نرخ جدید نیز سودشان را تامین نکرده است.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب جدید شیر خام هنوز از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ نشده است، افزود: پس از پیگیری‌های فراوان مقرر شده که امروز نرخ جدید شیر خام برای اجرا ابلاغ شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha