۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵
این افراد با فروش کد ملی ۲۰۰ میلیون تومان کاسبی می‌کنند

این روزها بازار خرید و فروش حواله خودرو «طرح جوانی جمعیت» از مادران در برخی شهرهای خراسان رضوی از جمله مشهد، بیرجند، چناران و گلبهار رونق گرفته است.

اطلاعات آنلاین :رونق خرید و فروش کد ملی مادران این سئوال را در ذهن مردم ایجاد می کند:« آیا قرار نبود، منفعت این طرح برای مادران و برای تشویق به فرزند آوری باشد، پس چرا سود آن به جیب دلالان سرازیر شده است؟» جالبتر اینجاست تبلیغات خرید کدملی مادران در برخی رسانه ها در فضای مجازی با تیتر «طرح جوانی جمعیت» تداعی کننده یک کار فرهنگی شکست خورده در حوزه اقتصاد خانواده است و باز هم برنده اصلی واسطه ها و دلالان هستند.

«حسین. ز» یکی از خریداران حواله خودرو می گوید: ۱۰۰ میلیون تومن «کدملی مادران» را می‌خرم و در تمامی مراحل ثبت در دفتر اسناد و نمایشگاه خودرو را، خودم انجام می دهم.
او به مادران هشدار می دهد:« کسانی هستند که با قیمت پنجاه میلیون تومان آگهی داده اند، فریب شان را نخورید؛ کدملی تان را ۱٠٠ می‌فروشند و پنجاه تومن سود، خودشان می برند!»

نصراللهی یکی دیگر از خریداران حواله خودرو می گوید: مشهد، چناران، گلبهار را خریدارم، اگر حواله فیدلتی داشته باشند هم ۳۰۰ میلیون تومان خریدارم. او معتقد است: این خرید و فروش حواله غیراخلاقی نیست، چون خانواده های دارای ۲ فرزند هم منفعت می‌برند.

او دلیل فروش «کدملی» در طرح جوانی جمعیت را، نداشتن واریز مبلغ اولیه ثبت نام توسط خانواده ها، عدم آگاهی از سود نهایی آن برای دلالان و نیاز مالی فروشندگان و استفاده از یک فرصت، عنوان می کند.

برخی از خریداران هم به تناسب مشتری (آگاهی یا ناآگاهی) قیمت خرید را پیشنهاد می دهند و برخی را نقدی می پردازند و اما پرداخت پول حواله را برای بعضی دیگر، موکول به زمان تحویل خودرو می کنند.

بررسی ها نشان می دهد، از سوی دلالان، خرید کد ملی مادران در طرح جوانی جمعیت، با قیمت‌هایی از ۵٠ میلیون تومان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ارائه می شود و در شهرهایی مثل بیرجند ۱۳۰ میلیون تومان قیمت رایجی است.

طرح خودرو برای مادران، یک رانت جدید؟

رئیس انجمن خودروسازان خراسان رضوی از دلالی حواله خودرو به عنوان شغلی کاذب با درآمد وحشتناک نام می برد.

شکورزاده معتقد است تصمیم دولت در اعطای امتیاز به مادران صحیح نبوده و این روش تشویق به فرزندآوری کارآمد نیست.

او می گوید: دولت می خواهد به مادران به اصطلاح «پول برساند» اما واقعیت این است که رانتی ایجاد کرده است که منفعت آن را واسطه ها و تاجران بازار خودرو می برند.

شکورزاده با ابراز تاسف از خروجی این طرح می‌گوید: این طرح برای مادران برنامه ریزی می شود در حالیکه بسیاری از مادران ایرانی حتی گواهینامه ندارند!

وی رانت ایجاد شده در حواله خودرو را مانند رانت بنزین، ارز و گندم می داند و تاکید می‌کند: ایجاد این رانت ها برای مردم منفعتی ندارد و مسائل اجتماعی، اقتصادی مختلفی را ایجاد و حجم پرونده های قضایی را بالا می برد.

عضو هیئت مدیر خانه صنعت خراسان رضوی در خصوص نظارت بر طرح یکپارچه خودرو و طرح جوانی جمعیت، پیشگیری و نظارت را غیرممکن می داند و مقصر ماجرای خرید و فروش امتیاز طرح مادران را، تدوین کنندگان این سیاست رانتی، اعلام می کند.

وی همچنین، نزدیک‌ کردن قیمت خودرو در کارخانه و بازار را، راهکار برون رفت از این ماجرا می داند تا مصرف‌کننده نیز قیمت‌های چندبرابری به دلال نپردازد.

شواهد حاکی است، مهارت دلالان در استفاده از فرصتهای رانتی، بقدری سهل است که با صدور اعلامیه ممنوعیت، نمی شود آنها را متوقف کرد.

آنچنان که در دهه های گذشته نیز وام های بدون مجوز خرید و فروش می شد و در حال حاضر نیز سرنوشت فروش دلار با کارت ملی همینطور است؟!
بی ثباتی در ایده های اقتصادی و تکرار اشتباه در فضای رانتی اقتصاد، بقدری زیاد است که برای جماعت دلال، آشنا به کف بازار و نیازمندی مردم؛ همه چیز از قبل حل شده است؛ از سوی دیگر، سفته، کفالت، وکالت و هرچیزی که تعهد ایجاد می کند، برای زنی که محتاج شیرخشک بچه است، قابل امضاست و او می پذیرد، ۱۰۰ میلیون رویایی را بگیرد و هر جایی که لازم باشد را امضا کند یا انگشت بزند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 370
 • نظرات غیرقابل انتشار: 24
 • محمد IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۴
  دولت اکر میخاد به مادران کمک کند دویست میلیون بلاعوض وام بدهد ماشین خودشان بفروشد در بازار آزاد جای وام را پر کند پول ثبت ندارد تا ماشین بخرن
  • ناشناس IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   امر دیگه ای نیست؟؟هم پول بده هم ماشین!!!!
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   واقعادرسته وقتی من خودم با۲تابچه خودروندارم وقتی هم میخوام برای دیدن پدرومادرم فرسنگهاراه بااتوبوس به سختی برم وقتی به اسم خودرودرامدولی ۹۰میلیون پیش پرداختش نداشتم بپردازم چیکارمی کردم مجبوربه فروش حواله خودرشدم ولی هفته یه بارمی شینم گریه می کنم چراماشینی که باقیمت کارخانه با۲۹۰میلیون نتونستم بگیر
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   با۲۹۰میلیون تواین بازاریه پرایدقراضه بگیری ولی من راناپلاس که به اسمم درامدبااین قیمت نتونستم بگیرم هرباریادم میادکلی دلم می شکنه وگریه می کنم خودمونم بایدحسرت یه ماشین تودلمون بمونه
 • امی لیات IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۴
  واقعا متاسفم برای دولت محترم
  • ناشناس IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   برای خودت متاسف باش. مثل دولت قبلی هیچی دست طرف نده بهتر هست؟؟ دولت غیر از ماشین وام هم میده که برای هر فرزند که بالاتر می‌ره مبلغ هم بالاتر می‌ره. شماها انگار ناف مبارکتون رو به طلبکاری بریدن. فکر میکنید برای دولت هم منابع از آسمون می‌باره.
 • ناشناس IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۴
  همین میشه که یکی مثل بنده یا امثال بنده باید از سال ۹۹ تا حالا حدودا ۴۰ مرتبه در قرعه کشی ها شرکت کنیم و برنده نشیم اینم ........
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   ماکه دو فرزند دوقلو داریم تاحلاله۵دفعه سبتنام کردیم چیزی ندادند
 • بهروز IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۴
  ای خداااااا، مدیریت ایران ،کلاف سردرگم ،همه منافع شخصی ازبالا تا پایین
  • افشین IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
   آره.فقط تو خوبی و مدیر. تا حالا تو زندگیت یک میخ کج رو راست کردی؟؟ الان مدیریت اشکال داره یا نگاه شما یا رفتار مردم؟؟
 • پوریا IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  این مسخره بازیا رو جمع کنید بجای تمرکز کردن رو مادران برای بچه سوم یه امتیاز به جوونها بدین تا بتونن ازدواج کنن
 • US ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  من ک تازه بچه سوم را خدا داده پول وکالت را ندارم حالا چکار کنم واس ثبت نام ۲۶۵
 • فرشید IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  حالا که خدا به ما بچه داد و نوبت ما شده این طرح بد شد
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  خدا پدر و مادرت را بیامرزد از این اطلاعاتی که در اختیار مردم عزیز قرار دادید.
 • امید IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  حداقل اینجوری همین دویست میلیون تومان به اون مادر بدبخت میرسه،اتفاقا خیلی هم کار خوبیه،شما چشمتون توی همینم هست که باطلش کنین
 • ..‌ IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  این طرح اشتباه ست بایدبرای مادرانی که گواهینامه دارنداین طرح رابذارن
 • سعید IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  مادری که پول شیر خشک ندارد صد میلیون براش پول هنگفتی محسوب میشه و کلی از احتیاجاتش را تامین میکنه شماها بخاطر منفعت خودتون تلاش نکنین تا این منفعت مادران بی پول را آجر کنید
 • فرشاد IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۶
  سرتا پای مادر ایرانی طلا گرفته بشه کمه 💸💸💸💸💸💸💸💸👪نوش جان خانواده ایرانی
 • راه علی IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۶
  خیلی ها پول خرید خودرو را ندارند. من اگر به جای دولت بودم با روش آگاه کردن مردم جلو میرفتم,و,نمیگذاشتم دلالان سود زیادی ببرند. مثلا به همه می گفتم سود استفاده از کد ملی شما (مثلا 350 میلیونِ)و شما 300 میلیون کمتر نگیرید. این 300 میلیون خیلی گره از زندگی این مردم باز میکند.تازه دلال 1خودرو که نمیخره