۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۷
عزم جدی وزارت صمت برای ایجاد تحول در بخش معدن

مراسم تکریم و معارفه رییس هیات عامل ایمیدرو درحالی برگزار شد که در این مراسم دستیار وزیر صمت، بر عزم جدی این وزارتخانه برای ایجاد تحول در بخش معدن تاکید کرد.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از  روابط عمومی ایمیدرو، آیین تکریم و معارفه رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، پیش از ظهر امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه و با حضور «شهاب جنابی» دستیار وزیر صمت، «رضا محتشمی‌پور» معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت، «علیرضا شهیدی» رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، حسین صداقت مهر، رئیس مرکز حراست وزارت صمت، «محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران و جمعی از مسئولان و روسای تشکل‌ها و مدیران عامل شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی برگزار شد.

داشتن برنامه‌ریزی دقیق برای رشد تولید در بخش معدن

در این مراسم، شهاب جنابی، دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم معارفه رییس جدید هیات عامل ایمیدرو با بیان اهمیت و ضرورت بیش از پیش به بخش معادن در کشور، گفت: دستاوردها و پیشرفت های خوبی در بخش های مختلف کشور ایجاد شده است و ظرفیت‌ها و فرصت‌های مهمی هم وجود دارد که با اتکا به آنها، می توان مسائل و مشکلات موجود را مرتفع کرد که یکی از مهمترین این ظرفیت ها، معادن و صنایع معدنی است که از اولویت‌های مهم برای کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به بخش معدن، افزود: در نشست مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام در اواسط فرودین‌ماه سال جاری، بر انجام اقدامات کلیدی در کشور تاکید که می تواند نقش مهمی در رشد اقتصاد و حتی جهش اقتصادی کشور داشته باشد که یکی از این موضوعات، بخش معدن و ضرورت پرداخت به مسائل مرتبط با آن است.

جنابی با بیان اینکه امروز وزارت صمت عزم جدی برای ایجاد تحول در بخش معدن و استفاده از این ظرفیت مهم در پیشرفت کشور دارد که همه برای این مهم بسیج شده‌ایم، تاکید کرد: اقدامات بسیار خوبی در دو سال اخیر در بخش صنعت و معدن انجام شده که نویدبخش نتایج مهمتر در آینده خواهد بود تا وزارت صمت بتواند در پیشرفت و رشد تولید و اقتصاد کشور، نقش آفرینی بیش از پیش داشته باشد.

وی با اشاره به صحبت‌های سرپرست وزارت صمت در خصوص اینکه ایمیدرو باید نقش موتور محرک برای ایجاد تحول در بخش معدن در راستای ارتقای پیشرفت کشور در رشد تولید و اقتصاد ملی را ایفا کند، یادآور شد: در سنوات گذشته بویژه دو سال اخیر، کارهای بزرگی در ایمیدرو انجام شده که می‌بایست استمرار یافته و در نهایت از دستاوردهای آن، بهره‌برداری شود.

دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از رییس سابق هیات عامل ایمیدرو که فردی متخصص، با اخلاق، متواضع و دغدغه مند و پرتلاش برای دستیابی به ماموریت های تعیین شده بودند، تشکر می کنیم و امید است واریم در مسوولیت جدید به‌عنوان مشاور عالی وزیر در امور معادن و صنایع معدنی، نقش مهمی را در اجرای وظایف تعیین شده ایفا کنند.

وی از رییس جدید هیات عامل ایمیدرو و کلیه مدیران این مجموعه خواست ضمن انجام ماموریت ها و وظایف تعیین شده، نکاتی را با جدیت دنبال کنند. نکته نخست، اینکه توجه به ماموریت و جهت‌گیری وزارت صمت در استفاده از ظرفیت معادن و ایجاد تحول در آنها و همچنین تلاش برای نقش‌آفرینی فعال در توسعه معادن، همواره مدنظر مدیران ایمیدرو باشد.

دستیار وزیر صمت، هماهنگی، هم‌افزایی و همدلی همه متولیان و ارکان ذیربط در وزارت صمت و مجموعه ایمیدرو را نکته بعدی برشمرد و خاطرنشان کرد: وقتی انتظار داریم همه ارکان کشور با همدلی و هم‌افزایی در توسعه معادن نقش‌آفرینی کنند، مقدمه و شرط لازم آن وجود همدلی و هماهنگی در حد ایده‌آل درون مجموعه‌ خودمان است که البته وجود داشته و باید باقوت تداوم داشته باشد.

وی از داشتن برنامه‌ریزی دقیق برای نقش‌آفرینی فعال و هم‌افزا در ایجاد تحول مورد نظر در حوزه معدن، به‌عنوان نکته مهم دیگر در این راستا خبر و ادامه داد: وجود سرمایه انسانی متخصص، فوق‌العاده توانمند و حرفه‌ای یک سرمایه بزرگ در ایمیدرو است که استفاده موثر از ظرفیت‌های ارزشمند نیروی انسانی موجود در این مجموعه، از نکات مهم دیگری است که باید مدنظر مدیران ایمیدرو قرار بگیرد.

جنابی، نکته مهم دیگر را بحث توجه به شایسته‌سالاری در همه مسئولان به‌ویژه مدیران عامل و هیات مدیره‌ها دانست و افزود: استقرار نظام ارزیابی عملکرد و بررسی مستمر عملکرد مدیران و اعضای هیات مدیره‌ها می‌تواند در به دست آمدن نتایج بهتر نقش مهمی را ایفا کند.

وی نقش‌آفرینی شرکت‌های تابعه در راستای تحقق ماموریت‌ها و اهداف کلان اقتصادی دولت و کشور را نکته دیگر برشمرد و گفت: اگر بخواهیم تابع هدف مطلوبیت شرکت‌های زیرمجموعه‌ را متناظر با ماموریت‌های کلان اقتصادی کشور، بازنگری کنیم، ممکن است لازم باشد در برخی از بخش‌ها موضوعاتی را ترمیم کنیم.

دستیار وزیر صمت با بیان اینکه انتظار این است اگر مجموعه‌ای وابسته به دولت بوده، در مباحث اقتصادی تنها به سود خود و بیشنه‌کردن آن فکر نکند و به ملاحظات دیگر مانند اشتغال هم توجه کند، ادامه داد: توجه به بخش آمایش سرزمینی موضوع جدی دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد زیرا مجموعه ایمیدرو، در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها، پروژه‌ها و طرح‌های کلان تصمیم می‌گیرد، به‌همین دلیل باید بحث آمایش سرزمینی در کشور و اینکه سرمایه‌گذاری‌ها در کدام بخش صورت گیرد تا نتایج بهتری را به‌همراه داشته باشد، به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر پرهیز از رقابت‌های مضر درون بخشی در میان شرکت های عضو خانواده ی ایمیدرو و ایجاد هم‌افزایی برای رسیدن به اهداف بزرگ را نکته مهم بعدی دانست و اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های کنسرسیوم‌هایی که از داخل شرکت‌ها شکل می‌گیرد، ظرفیت بسیار خوبی است که می تواند اهداف بزرگی را تحقق بخشد و می توان از آن استفاده کرد.

جنابی بر استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی، دانشگاه‌ها و نخبگان درماموریت‌ها و تلاش برای برقراری تعامل موثر با دانشگاه ها تاکید کرد و یادآور شد: هرچند در این زمینه اقداماتی صورت گرفته ولی نیاز به تقویت بیشتر دارد تا از ظرفیت دانشگاه ها استفاده بهتری صورت گیرد. مطمئنا در کشورمان سرمایه‌های بزرگی وجود دارد که می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، از توان علمی و انگیزه آنها به خوبی بهره برد.

وی ارتقای مشارکت مردم در امور به‌ویژه در معادن را موضوع مهم دیگر برشمرد و خاطرنشان کرد: واگذاری سهام معادن به مردم با اجرای فرآیندهای قانونی توسط مدیریت گذشته ایمیدرو، به عنوان نمونه مورد توجه قرار گرفت اما می‌توان مدل‌های دیگری را نیز برای آن پیش‌بینی کرد تا بستر مشارکت مردم در این فعالیت‌ها بیشتر شود.

دستیار وزیر صمت، مبارزه جدی، عملی و بدون جنجال، با هرگونه فساد، تخلف و سو مدیریت آنهم در هرسطحی از فعالیت‌ها را بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: در این زمینه، مجموعه ی وزارت صمت بسیار جدی است و باید در تمام مجموعه ی تابعه نیز مد نظر قرار گیرد.

جنابی افزود: فردا روز پاسداشت زبان فارسی است و از تمام مجموعه ی تابعه و شرکت ها خواست تا به پاسداشت زبان فراسی در کلیه جلسات، فعالیت ها و محصولات، توجه ویژه صورت گیرد و پاسداشت زبان فارسی را از سیاستهای قطعی وزارت صمت در کلیه فعالیت های تولیدی، معدنی و بازرگانی عنوان کرد که نیازمند اهتمام و جدیت بیشتر ذینفعان این بخش دارد تا وضعیت مطلوب، محقق شود.

پیش از وی، جعفری با تقدیر و تشکر از حمایت‌های وزیر وقت صمت و سرپرست فعلی وزارتخانه، به اثرگذاری ویژه معادن در اقتصاد کشور اشاره کرد و انتخاب خرمی‌شاد، به‌عنوان مدیری از خانواده معدنی را به‌عنوان یک اقدام مثبت برای پیشرفت اهداف این مجموعه برشمرد.

در ادامه امیر خرمی‌شاد رییس جدید هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در فرهنگ نظام اسلامی، مدیریت و مسوولیت یک امانت است تصریح کرد: وقتی به یک مسئول اعطا می‌شود، باید در یک زمان مشخص و با شایستگی به فرد دیگر منتقل شود که این اتفاق به‌خوبی توسط آقای جعفری انجام شد.

وی اعلام کرد که برای عملی شدن شعار سال که «رشد تولید و مهار تورم» است، معادن نقش مستقیمی در رشد تولید و نقش غیرمستقیم در مهار تورم دارند.

محتشمی‌پور هم در بخشی از این مراسم با ارزیابی مثبت از همکاری سه رکن اساسی معدنی در وزارتخانه ادامه داد: مهندس جعفری نقش تسریع بخش در اجرای برنامه و تسهیل کننده در حل مشکلات حوزه امور معدن وزارت صمت داشته است و ابراز امیدواری کرد که رییس جدید هیات عامل ایمیدرو بتواند این روند را به خوبی تداوم بخشیده و آینده ایمیدرو، از گذشته آن موفق‌تر باشد.

در پایان این مراسم با اهدای لوحی، از زحمات «وجیه‌الله جعفری» تقدیر و تشکر صورت گرفت و «امیر خرمی‌شاد» به‌عنوان رییس جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) معرفی شد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha