۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
دردسر جدید نانوایی‌ها / نان کمیاب می‌شود؟

حجت‌الله نصیری، رئیس اتحادیه نانوایان کرج گفت: اگر به نوعی بگوییم که آرد را مجانی دریافت می‌کنیم باز هم با لحاظ هزینه‌های اجاره بها، دستمزد کارگر و سایر فاکتورهای تولید که ‌در قیمت نان تأثیرگذار است نانوا دچار مشکل خواهد بود و متاسفانه در این خصوص تصمیمی گرفته نمی‌شود.

ایسنا: حجت‌الله نصیری گفت: افزایش هزینه‌های تولید برای نانوایان از سویی و عدم اعلام به موقع قیمت تمام شده نان از سوی دیگر در کنار مشکلات سهمیه‌ای شدن آرد کار تولید نان را برای نانوایان دشوار کرده است.

نصیری افزود: ‌هزینه‌های تولید در نانوایی‌ها با توجه به تورم افزایش چند برابری پیدا کرده است از طرف دیگر قیمت تمام شده نان هم به موقع در سال اعلام نمی‌شود. در حالی که بهای آرد ثابت نگه داشته شده اما سایر هزینه‌ها برای تولید نان بالا رفته است.

وی بیان کرد: از زمان طرح هدفمندسازی هوشمند فروش نان که تحت عنوان نانینو اجرا شده و در راستای شناور شدن سهمیه آرد و نان است، ۳۰ درصد کارمزد و کمک هزینه روزانه توسط دولت به نانوایی‌ها پرداخت می‌شود. این مبلغ تنها ۳۰درصد از افزایش چند برابری هزینه‌های تحمیلی به یک واحد نانوایی را پوشش می‌دهد در حالی که باید پرسید یک نانوا مابقی هزینه‌های تولید را چگونه می‌تواند تامین کند؟

وی ادامه داد: در بدترین شرایط راه‌حلی که برای جبران هزینه‌ها ممکن است به ذهن نانوا خطور کند گران فروشی است که آن هم با توجه به مشخص بودن قیمت نان در دستگاهای پوز هوشمند برای نانوا امکان‌پذیر نیست. احتمال دوم کم فروشی در نان است که با توجه به رصدهای بازرسی و جریمه‌های سنگین تعزیراتی این امر هم از نانوایان دور از ذهن خواهد بود.

نصیری اظهار کرد: در حالی که دولت سال گذشته دستمزد کارگران را با ۵۷ درصد و امسال ۲۷درصد افزایش اعلام کرد ولی قیمت مصوب نرخ نان برای سال ۱۴۰۰ است و از منطق قانون و عرف و عقل خیلی فاصله دارد در صورتی که نانوا با بابت افزایش هزینه هایش تحت فشار قرار دارد.

نصیری اظهار کرد: در قانون نظام صنفی آمده است اگر قیمت یکی از پارامترهای محصولی که توسط تولیدکننده تولید می‌شود، تغییر کرد باید قیمت‌گذاری جدید توسط مسئولان برابر آنالیز ارائه شده توسط اتحادیه و کارشناسان در نظر گرفته شود، اما متاسفانه بازرسین محترم جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌های نظارتی با در نظر گرفتن نرخ سال ۱۴۰۰ نانوایان را جریمه می‌کنند که این امر دور از انصاف است. اگر به نوعی بگوییم که آرد را مجانی دریافت می‌کنیم باز هم با لحاظ هزینه‌های اجاره بها، دستمزد کارگر و سایر فاکتورهای تولید که ‌در قیمت نان تأثیرگذار است نانوا دچار مشکل خواهد بود و متاسفانه در این خصوص تصمیمی گرفته نمی‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان اظهار کرد: هیچ مدیریتی برای بررسی محاسبه هزینه‌های نانوایان نمی‌شود در حالی که هزینه‌های نانوایی هر سال افزایش پیدا می‌کند و کسی جوابگو نیست.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات نانوایان درحال‌حاضر تهیه خمیر مایه است. خمیر مایه موادی حیاتی در تولید نان محسوب می‌شود که بر روی کیفیت نان تاثیر بسیاری دارد. درحال‌حاضر این موضوع سراسری است و به مشکلات کارخانه‌های تولیدکننده خمیرمایه در کشور مربوط است که باید پیگیری شود. درحال‌حاضر قیمت خمیر مایه در بازار آزاد به کیلویی ۱۶۰هزار تومان رسیده در حالی که خمیر مایه سهمیه‌ای به مبلغ ۶۰ هزار تومان تهیه می‌شود. نانوا برای تهیه نان مجبور به تهیه خمیرمایه از بازار آزاد شده و خود این امر یک ضرر و زحمت چند برابری را به نانوا تحمیل کرده است. از طرفی برای نانوا این سوال پیش می‌آید چرا خمیر مایه در بازار سیاه به فور پیدا می‌شود و نظارتی بر آن توسط دستگاهای نظارتی نیست.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها