۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۵
ماجرای نان ملی چیست؟

نهضت احیای نان کامل باید ملی شود و همه کشور به حضور در این نهضت تشویق شوند .بحث اصلاح سبوس گیری آرد فرآیندی بود که از اسفند ۹۷ آغاز و درخواستی به شورای امنیت غذایی استان ارسال شد. این درخواست در ۲۵ فروردین ۹۸ در شورای امنیت غذایی استان در خصوص اصلاح سبوس گیری آرد، مطرح شد.

ایسنا: استاندار مرکزی گفت: نهضت احیای نان کامل باید ملی شود و همه کشور به حضور در این نهضت تشویق شوند، اما هنوز در استان بسیاری از مردم از این نهضت اطلاعی ندارند که نشان می‌دهد در حوزه رسانه‌ای ضعیف هستیم.

فرزاد مخلص الائمه ۶ خرداد در آئین رونمایی از پوستر احیای نان کامل در استان مرکزی اظهار کرد: اراده بر این است که کارها در استان به شکل جمعی انجام شود، مسائل و مشکلات در استان زیاد است و بر ظرفیت‌ها غلبه می‌کند. یکی از علل این مسئله کار کردن به صورت فردی است؛ لذا انجام کار به صورت جمعی باید مدنظر باشد.

وی افزود: در خصوص نهضت احیای نان کامل باید حرکت جدی و کار رسانه‌ای قوی صورت گیرد تا مردم متوجه مضرات نان سفید شوند.

مخلص‌الائمه اضافه کرد: پوسترها در این خصوص باید با هماهنگی دبیرخانه نهضت احیای نان کامل طراحی و چاپ شود.

وی با تاکید بر صیانت از این طرح گفت: اگر طرح رتبه‌بندی نانوایی‌های استان اجرا شود باید نانوایی‌ها به گونه‌ای عمل کنند که نانوایی که نان کامل تولید می‌کند، نانوایی برتر باشد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: در گفتمان‌سازی باید از عنوان نان کامل سبوس‌دار استفاده شود تا مردم بهتر آن را درک کنند. نان سفید نان مفیدی نیست و باید نان کامل سبوسدار در سفره مردم گنجانده شود.

حسن میرزاخانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی نیز گفت: استمرار نهضت احیای نان کامل در استان اهمیت بالایی دارد، درحال‌حاضر صرفا متکی به یک کارخانه هستیم. که آن هم در شرایطی دست که سایر استان‌های همجوار نیز مطالبه خرید از این کارخانه دارند که پیشنهاد می‌شود سایر کارخانه‌ها به این سیستم مجهز شوند

وی خاطرنشان کرد: ۵ درصد نانوایی‌های استان به این طرح متصل شوند و ظرفیت بیش از این نیز وجود دارد و شرایط برای افزایش باید مهیا شود.

میرزاخانی تاکید کرد: مشکل خمیر مایه در کارخانه‌ها جدی است که این مسئله نیز باید به صورت ویژه و مستمر پیگیر شود.

غلامرضا ملکی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی نیز گفت: احیای نان کامل از سال گذشته در استان مرکزی آغاز و جلسات مربوط به آن برگزار شد. ۴۴ جلسه کاری با میزان ۵۷۰ نفر ساعت آموزش در مرکزی تشکیل شده است.

وی افزود: هفته ملی نان کامل از امروز آغاز شده و جمعه هفته آینده همایش ملی آن با حضور صاحب‌نظران، متخصصان و مسئولان ملی برگزار می‌شود و برنامه‌های خوبی برای این برنامه تدارک دیده شده است.

ملکی بیان کرد: رتبه‌بندی و ارزیابی خبازی‌ها آغاز شده و در این راستا سایتی طراحی شده که نظرسنجی در سطح نانوایی‌ها را انجام می‌دهد.

علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی اراک نیز اظهار کرد: بحث اصلاح سبوس گیری آرد فرآیندی بود که از اسفند ۹۷ آغاز و درخواستی به شورای امنیت غذایی استان ارسال شد. این درخواست در ۲۵ فروردین ۹۸ در شورای امنیت غذایی استان در خصوص اصلاح سبوس گیری آرد، مطرح شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ و ۹۹ این کار به خوبی انجام شد. در سال ۱۴۰۰ به سبب خشکسالی و کمبود بارش، کیفیت گندم استان تنزل پیدا کرد که البته باز هم تلاش شد استاندارد رعایت شود.

علیمرادیان بیان کرد: در دانه و پوسته گندم مواد غذایی و پروتئین ها، املاح و ویتامین هایی وجود دارد که در هضم بهتر نان و عملکرد بهتر دستگاه گوارش تاثیرگذار است در حالی که نان سفید در واقع دستگاه گوارش را به دلیل سبوس گیری بالا دچار مشکل می‌کند. در ایران یکی از سرطان‌های شایع، سرطان دستگاه گوارش است که استفاده از نان سفید این مشکل را تشدید می‌کند.

انتهای پیام

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 12
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • مهدی IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  مثل اینکه کمبود گندم جدی هست که دولتمردان میخوان از محل افزایش سبوس گندم کمبود رو جبران کنن 7898
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  یکی هم این که پخت نان از این حالت سنتی و دستی بیرون بیاد و اتوماتیک و استاندارد بشه حیلی بهتره.
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  گندم کامل بهتره تاگندم بی سبوس

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار