۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱
قرارداد احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی متمرکز کشور به امضا رسید

قرارداد احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی متمرکز کشور به ظرفیت ۶۰۰ مگاوات میان شرکت مپنا و فولاد مبارکه اصفهان به امضا رسید.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل  از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، بر اساس مفاد قراردادی که با حضور “عباس علی‌آبادی”، مدیرعامل گروه مپنا و “محمدیاسر طیب‌نیا”، مدیرعامل فولاد مبارکه نهایی و مبادله شد، نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی فتوولتائیک آفتاب شرق در شهرستان کوهپایه اصفهان توسط مپنا به صورت EPC احداث می‌شود.

مدیرعامل گروه مپنا در این مراسم با تاکید بر توسعه کشور به عنوان یک تکلیف قانونی و یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر به ویژه در حوزه صنعت، گفت: این سرزمین وسیع برای توسعه، بیش از هرچیز نیازمند زیرساخت‌های انرژی مانند برق است. یکی از روش‌های بهبود بهره‌وری، تاکید بر توسعه صنعتی است و کشور در این زمینه از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و نقش انرژی در این توسعه انکارناپذیر است.

عباس علی‌آبادی در ادامه افزود: باید به انرژی پاک هم در بخش تولید و هم در مصرف توجه داشت. زیراکه تولید انرژی پاک مثل انرژی خورشیدی بهترین راه کمک به توسعه کشور در حوزه انرژی محسوب می‌شود.

وی، تولید انرژی تجدیدپذیر را بهترین و منطقی‌ترین روش تولید انرژی خواند و با اشاره به اقدام مثبت فولاد مبارکه در ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۴ مگاواتی با همکاری مپنا و آغاز ساخت نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، تصریح کرد: این پروژه بسیار بااهمیت و ارزشمند است. اینکه در کشوری که به داشتن نفت و گاز و منابع زیرزمینی مشهور است، صنایع به محیط زیست و انرژی تجدیدپذیر روی آورند جای تحسین بسیار دارد.

مدیرعامل گروه مپنا بر توسعه زیرساخت‌های داخلی‌سازی شده حوزه انرژی خورشیدی تاکید کرد و از نهادهای صنعتی مانند فولاد مبارکه خواست پیشتازِ سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها باشند که موجب رشد و توسعه و کارآفرینی خواهد شد.

در ادامه این نشست، مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه، نیزجهت‌گیری کلی این شرکت طی دو سال اخیر را علاوه بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، ورود به موضوع تکمیل زنجیره ارزش فولاد و رفع چالش‌ها و موانع در گلوگاه‌های حیاتی صنعت فولاد عنوان و تاکید کرد: لازم است بتوانیم موانعی که در حوزه انرژی یا حمل و نقل داشتیم را مرتفع کنیم.

محمدیاسر طیب‌نیا با اشاره به مسوولیت‌های اجتماعی فولاد مبارکه در زمینه محیط زیست، افزود: تکمیل این زنجیره باید با در نظر گرفتن ضرورت‌های زیست محیطی صورت گیرد؛ زیرا راه توسعه پایدار از توجه به این مسائل می‌گذرد و فولاد مبارکه قصد دارد در حوزه‌های زیست محیطی به الگوی صنعت سبز تبدیل شود. اصفهان شهری است که در معرض آلاینده‌های مختلف قرار دارد و جهت‌گیری مسوولانه در این حوزه اتفاق خوب و بزرگی در کشور محسوب می‌شود.

وی  با تقدیر از گروه مپنا به عنوان یک شریک و مجموعه صنعتی نمونه، پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۴ مگاواتی و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی را دو پروژه بزرگ در همکاری دو مجموعه در حوزه انرژی خواند و اظهار امیدواری کرد اولین فاز نیروگاه خورشیدی تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار