۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۵۴
در آمد ایران از فروش نفت کم می‌شود؟

تصمیم احتمالی اوپک پلاس برای کاهش دوباره تولید نفت

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان :رویترز از قول منابع آگاه مدعی است اوپک پلاس قصد دارد در جلسه آتی خود دوباره تولید نفت را کاهش داده و آن را به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز برساند.

منابع آگاه می‌گویند اعضای اوپک پلاس نشست‌های دو روزه خود را از امروز (شنبه) آغاز می‌کنند که ممکن است منجر به کاهش بیشتر تولید نفت تا یک میلیون بشکه در روز شود.

منابع می‌گویند این کاهش به طرح‌های کاهش تولید قبلی اضافه می‌شود و در صورت تصویب، حجم کل کاهش تولید به ۴.۶۶ میلیون بشکه در روز یا حدود ۴.۵ درصد تقاضای جهانی می‌رسد.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق در پاسخ به سوالی درباره کاهش احتمالی یک میلیون بشکه‌ای نفت در روز به خبرنگاران گفت: «این عدد شتاب‌آمیز اعلام شده است، ما هنوز وارد این مباحث نشده‌ایم».

گفتنی است اوپک پلاس حدود ۴۰ درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند، این بدان معناست که تصمیمات سیاسی آن می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت نفت داشته باشد.

کشورهای غربی اوپک را به دستکاری قیمت نفت و تضعیف اقتصاد جهانی از طریق هزینه‌های بالای انرژی متهم کرده‌اند. غرب همچنین اوپک را متهم کرده است که با وجود تحریم‌ها علیه روسیه، بیش از حد از این کشور حمایت می‌کند، زیرا کشورهای آسیایی مانند چین و هند سهم عمده صادرات نفت روسیه را خریده و از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه خودداری کرده‌اند.

در پاسخ، مقامات اوپک می‌گویند چاپ پول توسط غرب در دهه گذشته باعث تورم شده و کشورهای تولیدکننده نفت را مجبور کرده تا ارزش صادرات اصلی خود را حفظ کنند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار