۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱
بدحساب‌ترین و خوش‌حساب‌ترین استان‌ها از نظر چک برگشتی کدامند؟

کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱.۱ درصد و خراسان شمالی و لرستان هرکدام با ۹.۴ درصد بیشترین سهم از چک‌های برگشتی را به خود اختصاص دادند. استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نیز خوش‌حساب‌ترین‌ها بودند.

اطلاعات آنلاین: بانک مرکزی گزارشی مبتنی بر ارقام مربوط به چک‌های رد و بدل شده در فروردین ماه ۱۴۰۲ را منتشر کرده است.

براساس این گزارش در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ بیش از ۶.۴ میلیون فقره چک جابه‌جا شده که ارزش آن به بیش از ۳۲۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

این رقم در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته نشان می‌دهد که از تعداد و مبلغ چک‌ها به ترتیب ۲۵.۲ درصد و ۴۴.۲ درصد کاسته شده است.

البته این ارقام در مقایسه با فروردین ماه سال ۱۴۰۱ به ترتیب ۲۴.۳ درصد و ۷۸.۶ درصد رشد کرده است.

همچنین براساس این آمار، نسبت چک‌های برگشت خورده نیز در این مدت افزایش پیدا کرده است. در فروردین ماه ۴۵۱ هزار فقره چک برگشت خورده که این رقم معادل هفت درصد از کل چک‌های مبادله شده است. این نسبت در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته تغییر محسوسی نداشته اما در مقایسه فروردین ۱۴۰۱ حدود ۲.۱ درصد کاهش یافته است.

از منظر دیگر می‌توان نوشت که در نخستین ماه سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۱.۱ هزار میلیارد تومان از چک‌ها، معادل ۹.۵ درصد از کل چک‌ها مبادله شده برگشت خورده‌اند.

بررسی آمار چک‌های مبادله‌شده به تفکیک استان‌های کشور نیز نتیجه قابل تاملی را نشان می‌دهد. حدود نیمی از کل چک‌ها در فروردین ماه ۴۰۲ در سه استان مبادله شده است. شهروندان استان تهران، با صدور بالغ بر دو میلیون فقره چک به ارزش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، معادل ۳۱.۲ درصد از کل تعداد چک‌ها بیشترین سهم از صدور چک‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. پس از تهران، استان‌های اصفهان و خراسان رضوی نیز با تخصیص به ترتیب ۹.۹ درصد و ۷.۳ درصد از کل چک‌ها، بیشترین سهم را در مقایسه با دیگر استان‌ها داشتند.

از سوی دیگر بررسی نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱.۱ درصد و خراسان شمالی و لرستان هرکدام با ۹.۴ درصد بیشترین سهم از چک‌های برگشتی را به خود اختصاص دادند. مردم استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نیز خوش‌حساب‌ترین‌ها بودند و کمترین میزان چک برگشتی را ثبت کردند.

در این میان، در استان تهران نیز ۱۳۲ هزار فقره چک به مبلغ ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان برگشت خورد این میزان که از نظر تعداد، معادل ۶.۶ درصد و از نظر ارزش، ۹.۲ درصد از کل چک‌های مبادله‌شده است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار