۲۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۳
سواد اقتصادی/ منحنی زنگوله‌ای چیست؟

شکل همه نمودارها را داده‌ها و عددهایی که برای کشیدن آنها استفاده می‌شود، تعیین می‌کند و در موارد بسیاری از روی شکل نمودار می‌توان وضعیت کلی جامعه آماری را فهمید. یکی پرتکرارترین نمودارها، منحنی زنگوله‌ای است.

منحنی زنگوله‌ای، که همچنین منحنی گُوسی و منحنی نرمال هم نامیده می‌شود، اینگونه نامیده می‌شود چون انتظار می‌رود توزیع داده‌ها به صورت «نرمال» [معمول] به این شکل باشد و نموداری که این توزیع را نمایش می‌دهد، شبیه زنگوله می‌شود. ما در زندگی روزمره زیاد به این توزیع برمی‌خوریم؛ مثلاً‌ اگر قد دانشجویان یک کلاس را اندازه بگیریم، خواهیم دید اکثر افراد در وسط بازه قرار می‌گیرند. اما افراد کمی هم خواهند بود که در اول و آخر بازه، خیلی قدبلند یا خیلی قدکوتاه باشند. وضعیت مشابهی درباره سایز کفش و آی‌کیوی افراد هم برقرار است.
آماردانان می‌گویند در توزیع نرمال، میانگین برابر است با میانه و مُد. این توزیع همچنین متقارن است؛ اگر یک خط عمودی در وسط آن بکشید، تو تصویر آینه‌وار خواهید داشت.
نهایتاً، اگر شما بدانید که میانگین داده‌ها کجاست، وسط یا قله نمودار را پیدا می‌کنید و اگر بدانید انحراف معیار چقدر است، می‌فهمید منحنی زنگوله‌ای تا چه حد پراکنده شده است؛ هر چه انحراف معیار بیشتر باشد، پهنای منحنی بیشتر خواهد بود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین ویدیوها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار