۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
چگونه در ۲۰ دقیقه کل سد کرج مسدود شد+ فیلم هولناک

تصاویر دیده نشده از لحظه زمین‌لغزش رودخانه کرج، ریخته شدن ۱.۶ میلیون متر مکعب صخره و سنگلاخ در بستر رودخانه در کمتر از ۲۰ دقیقه را به تصویر کشیده است.

فارس: دوربین‌های مداربسته سد امیرکبیر ۲۰ دقیقه از زمین‌لغزش ارتفاعات جاده چالوس و دیواره رودخانه کرج که به انسداد مسیر اتصال سد و سامانه‌های آبرسانی پایتخت شد را به تصویر کشیده است.

بر اساس ارزیابی کارشناسان، در این زمین‌لغزش ۱.۶ میلیون مترمکعب صخره و سنگلاخ معادل ابعاد نیمی از شهرک اکباتان به بستر رود کرج ریخته است.

* جزئیات ابعاد زمین‌لغزش رودخانه کرج

زمین لغزشی که تصاویر آن در فیلم دوربین‌های مداربسته سد کرج مشخص است، مصالح طبیعی ارتفاعات مشرف به جاده کرج-چالوس در استان البرز و در کیلومتر ۲۴ این جاده حدفاصل تونل ۲ الف و ۲ را به بستر رودخانه کرج ریخت و زمینه انسداد این رودخانه را مهیا کرد.

بر اساس اطلاعات میدانی از محل حادثه توده سنگلاخ و صخره با بولدر (قطعات سنگ) به ابعاد یک خودروی سواری در حجمی به طول ۳۰۰ متر، عرض ۲۰۰ متر از ارتفاعات مسافتی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر را طی کرده و در بستر رودخانه در عمق‌های متفاوت از ۲ متر تا ۵۰ متر بستر رودخانه کرج را مسدود کرده بود.

بر اساس اطلاعات ثبت شده، این ریزش پس از بارش‌های سیل‌آسا در استان البرز اتفاق افتاده و ایستگاه‌های هواشناسی نزدیک به منطقه بارندگی  ۴۷ میلی‌متر در کمتر از ۲ ساعت را در این منطقه ثبت کرده‌اند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها