۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۴
حذف ۱۰۰۰ رشته از دانشگاه؟/ بیکاری استادان در راه است؟

وزیر علوم: بیش از ۱۰۰۰ رشته‌محلِ بدون متقاضی از آموزش‌های دانشگاهی حذف شد

ایرنا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه رشته‌های دانشگاهی باید مطابق با تغییرات اقلیم آموزشی در سطح دنیا و حتی کشور خودمان روزآمد شده و بازبینی شوند، گفت: با این رویکرد، امسال (سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲) بیش از هزار رشته‌محل که متقاضی نداشتند، از فهرست رشته‌های دانشگاهی حذف شدند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا محمدعلی زلفی‌گل روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیازمحور گفت: در لایحه برنامه توسعه هفتم بخشی در خصوصی توسعه آموزش مهارتی و نیازمحور وجود دارد.

وی ادامه داد: آموزش مهارتی نیاز به عزم فرابخشی دارد و همه صنایع و وزارتخانه‌ها باید همکاری کنند. دانشجویان به بخش صنایع وزارتخانه‌ها مراجعه می‌کنند و باید این دانشجویان را بپذیرند؛ زیرا به همکاری آنها نیاز دارند.

زلفی گل اظهارکرد: حکم مناسبی در برنامه هفتم توسعه در این زمینه پیش‌بینی شده است و وزارت علوم و وزارت بهداشت باید آیین نامه اجرایی این حکم را بنویسند تا صنایع و وزارتخانه‌ها در این زمینه همکاری کنند. برای این کار باید پشتوانه علمی و فنی مناسب وجود داشته باشد و از نظرهای نخبگان دانشگاه استفاده شود تا دستورالعمل جامع الاطراف باشد و آموزش مهارتی نهادینه شود.

وی در مورد حذف رشته‌محل‌های غیرکاربردی و غیرعملیاتی نیز توضیح داد: اقلیم آموزشی در سطح دنیا و کشور ما تغییر کرده است. رشته‌ها باید روزآمد شده و بازبینی شوند اما در رشته هایی که اکنون نیاز زیادی به آنها نداریم، استادانی را استخدام کردیم که مربوط به آن صنف هستند. اکنون باید با کمک و هماهنگی همان استادان موضوعات چند رشته‌ای و بین رشته‌ای را تعریف کنیم تا از ظرفیت همان استادان هم استفاده شود. این کار نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

زلفی گل گفت: این روند آغاز شده است. امسال بیش از هزار رشته را که متقاضی نداشت، حذف کرده و رشته‌های جدید منطبق بر دانش روز و نیازهای جامعه را طراحی کرده‌ایم. تلاش می‌کنیم برخی از این رشته‌ها به صورت فرادانشکده‌ای تدریس و پیگیری شوند. این کارها در دست اقدام است.

وی در مورد ادغام دانشگاه علمی کاربردی با پیام نور و دیگر زیرنظام‌ها نیز توضیح داد: هر کدام از زیرنظام‌های آموزش عالی جایگاه خاص خود را دارند. دانشگاه فنی حرفه‌ای تربیت تکنسین مهارتی و دانشگاه علمی کاربردی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت برای صنایع و جامعه را پیگیری می‌کند. آموزش پیام نور آموزش غیرحضوری را در دستور کار دارد. هر کدام از این دانشگاه‌ها با اهداف خاصی تاسیس شده‌اند. شاید نیاز به بازآرایی ماموریت‌ها است و تعطیل کردن آنها درست نباشد.

زلفی گل تاکید کرد: مجموعه آموزش عالی کشور یک جورچین با حضور همه زیرنظام‌ها و دانشگاه آزاد اسلامی است و برای هر تغییری باید همه با هم هماهنگ باشیم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار