۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
سواد اقتصادی/ تفاوت‌های اقتصاد خرد و کلان

اینکه فرق اقتصاد در ابعاد کلان و خرد چیست شاید سخت نباشد اما پیوند این دو مفهوم با هم و مرزهای آنها پیچیدگی‌های زیادی دارد.

به طور خلاصه، اقتصاد کلان تصویر بزرگ اقتصاد است که با مطالعه شاخص‌های بزرگ‌مقیاس مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، نرخ تورم و غیره به اقتصاد به عنوان یک کل نگاه می‌کند. اقتصاد خرد بُعدی است که اقتصاد کلان را با مطالعه رفتار تک تک بازیگران تکمیل می‌کند، یعنی افراد و همچنین شرکت‌ها و تجزیه و تحلیل تصمیمات در مقیاس بسیار کوچک‌تر. با آن که این دو متفاوت به نظر می‌رسند، آن‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

تأثیر اقتصاد کلان بر اقتصاد خرد

یک نمونه از تأثیر اقتصاد کلان بر خرد می تواند تصمیم بانک مرکزی برای افزایش زیاد نرخ بهره باشد. در سطح خرد، این تصمیم، گرفتن وام را برای افراد و همچنین مشاغل بسیار دشوارتر می کند. و نیازی به گفتن نیست که رفتار آن‌ها تغییر خواهد کرد. مثالی از تأثیر اقتصاد خرد بر کلان می‌تواند مثلاً یک دوره طولانی شکست در نوآوری داخل یک صنعت اصلی باشد که منجر به کاهش فروش در سطح یک بخش بزرگ می‌شود و توجه متخصصان اقتصاد کلان را جلب می‌کند؛ چرا که تولید ناخالص داخلی یا سایر شاخص‌های کلان در نهایت آسیب می‌بینند. در نهایت، باید اشاره کرد که وقتی صحبت از اقتصاد خرد می‌شود، اختلاف نظرهای کمتری وجود دارد، شاید به این دلیل که انجام کارهایی مانند طراحی آزمایش جهت آزمون فرضیه‌ها در سطح خرد آسان‌تر است. اما اگر فکر می‌کنید می‌توانید آزمایش‌هایی طراحی کنید که کل یک اقتصاد را دربربگیرد، خب، موفق باشید!

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین ویدیوها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار