۱۲ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
حتی علم الهدی هم به وضع اقتصادی اعتراض کرد

تاکید آیت الله علم الهدی بر تثبیت قیمت‌ها و معیشت مردم

فارس: نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد با بیان این که معیشت ملت، امروز آسیب‌دیده و سفره‌ها دچار بی‌ثباتی شده، گفت: آنچه امروز برای ما مهم است، سفره مردم است. این سفره‌ها را سازمان‌دهی کنید و بعد از آن به سراغ توسعه اقتصادی بروید.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران اقتصادی استان اظهار کرد: یک کارگر ما نمی‌داند غذایی که امروز برای خانواده خود فراهم کرده، آیا برای فردا هم با همین قیمت قابل‌دسترسی خواهد بود یا نه. این سفره‌ها را سازمان‌دهی کنید و بعد از آن به سراغ توسعه اقتصادی بروید زیرا نهایت این توسعه اقتصادی هم جز ثروتمندترشدن ثروتمندان و فقیرتر شدن فقرا، دستاورد دیگری نخواهد داشت.

وی افزود: در زمان دولت سازندگی هم جریان حاکمیت در قوه مجریه تلاش داشت مبنای اقتصاد سرمایه‌داری و لیبرالیستی را در کشور گسترش دهد و این درحالی بود که رهبر معظم انقلاب بر سفره مردم تأکید داشت.

افزایش قیمت شیر و لبنیات باعث کاهش مصرف آن شد

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بحث ما درباره گرانی و ارزانی نیست بلکه موضوع اصلی آن است که مردم بدانند اگر هم یک قلم کالا گران‌قیمت است، قیمت آن همین‌قدر است و قرار نیست فردا برچسب قیمت آن تغییری پیدا کند. این مسئله شاید برای آقای ثروتمندی که روزانه درآمد خود را چندین برابر افزایش می‌دهد، موضوع مهمی نباشد اما برای اقشار متوسط و ضعیف که با حقوق و مستمری ثابت روزگار می‌گذرانند و البته اکثریت جامعه را هم تشکیل می‌دهند، مسئله بسیار مهمی است. به‌طور مثال، همین شیر و لبنیاتی که قیمت آن در روزهای اخیر افزایش پیدا کرد و اعلام شد که افزایش قیمت قانونی هم بوده است، باعث شده تا مصرف مردم محدود شود. عزیزان، این اقلام مربوط به سفره مردم است و موضوعی نیست که پیامدهای آن بر مردم بی‌تأثیر باشد.

تاکید بر تنظیم بازار و پیشگیری از سودجویی‌ها

آیت الله علم الهدی، مسئله تنظیم بازار و پیشگیری از سودجویی‌ها را مهم‌ترین برنامه‌ای دانست که بدنه اقتصادی دولت باید خود را به آن مکلف بداند و تأکید کرد: دولت در همین روزهای اخیر، ۸۰ هزار تومان بر یارانه دهک‌های ضعیف‌تر افزود و اعلام کرد که این رقم ما به ازای تورم است. این چه‌کاری است؟ اعلام رسمی این موضوع یک پیام صریح خطاب به اقشار و آحاد مختلف ملت داشت و آن این بود که امسال هم قرار نیست سفره‌های شما رنگ ثبات و آرامش را به خود ببیند. این کارها نادرست است.

وی افزود: مسئله معدن‎خواری موضوعی است که از زمان قاجار در ایران وجود داشته و امروز به مافیای سازمان‌یافته‌ای تبدیل شده که در شبکه سوءبرداشت از منابع معدنی و کشف منابع جدید حتی از دولت پیشی می‌گیرند.

آیت الله علم الهدی افزود: اینکه یک سرمایه‌گذار بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان در یک معدن استان سرمایه‌گذاری کرده، موضوعی است که باید مورداستقبال قرار بگیرد اما سرچشمه همه مفاسد از جایی آغاز می‌شود که ثمره استخراج معادن استان به خارج از کشور صادر شود. معدن‌داران باید ملزم شوند که محصول خود را در داخل کشور و ترجیحاً داخل استان مصرف کنند زیرا چرخه قاچاق یا صادرات غیرقانونی معادن باعث شده تا سوداگرانی در این جریان به ثروت برسند که ثمره ثروت و سرمایه خود را هم در خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند و به عبارت دیگر، محصول سرمایه‌این ملت هیچ نفعی برای مردم درپی ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: برخی به بهانه محیط‌زیست یا موارد دیگر، با فرآیند اکتشاف معادن از ابتدا مخالفت داشتند. این‌ها وابستگان همان جریان‌هایی بودند که نمی‌خواستند دولت از سرمایه و ثروت خدادادی این کشور باخبر باشد و انحصار اطلاعات در اختیار خودشان بماند تا هر زمان خواستند، در یک حوزه بهره‌برداری غیرقانونی انجام بدهند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha