۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
افزایش اندک نرخ سود بین بانکی + جزئیات

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۱۴ تیرماه با رشد ۰.۰۳درصدی نسبت به هفته قبل به ۲۳.۴۴درصد رسید.

تسنیم: جدول تغییرات نرخ سود بین‌بانکی نشان می‌دهد که نرخ بهره بین‌بانکی در هفته منتهی به چهارشنبه ۱۴ تیرماه نسبت به هفته قبل از آن با افزایش جزئی همراه شده و به نرخ ۲۳.۴۴ درصد رسیده است.

نرخ بهره بین‌بانکی در هفته منتهی به ۷ تیرماه ۲۳.۴۱ درصد، هفته منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۲۳.۴۸ درصد، هفته منتهی به ۲۴ خرداد ۲۳.۴۸ درصد و هفته منتهی به ۱۷ خردادماه ۲۳.۴۴ درصد بود، این نرخ در هفته پیش از آن نیز با کاهش یک‌دهم‌درصدی به ۲۳.۶۵ درصد رسیده بود.

روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به ۳۰ آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱درصدی شده و تا هفته منتهی به ۱۹ بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از ۲۶ بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳درصدی در نوسان است.

بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ سود بین‌بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از ۱۴ تا ۲۲ درصد بود به ۱۷ تا ۲۴ درصد افزایش داد، نرخ بهره بین‌بانکی اما بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود و باید دید که بانک مرکزی اجازه شکسته شدن این سقف را خواهد داد یا نه.

نرخ سود بین بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. بیشتر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها