۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۵
فوری/ هشدار جدی پوتین برای یک کشور دیگر اروپایی

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نسبت به جاه طلبی لهستان در قلمرو اتحادیه جماهیر شوروی سابق هشدار داد و گفت هر گونه تجاوزی به بلاروس، کشور همسایه و متحد نزدیک مسکو، به مثابه حمله به روسیه قلمداد خواهد شد.

ایرنا: خبرگزاری رویترز نوشت: پوتین در نشست روز جمعه شورای امنیت روسیه که از طریق تلویزیون پخش شد، گفت: مسکو با همه امکاناتی که در اختیار دارد، به هر گونه تجاوزگری علیه بلاروس پاسخ خواهد داد.

آژانس خبری دولتی لهستان (PAP) روز جمعه به نقل از رئیس کمیته امنیتی این کشور نوشت: این کمیته روز چهارشنبه بعد از ورود نیروهای گروه واگنر به بلاروس، تصمیم گرفت یگان‌های نظامی را به شرق لهستان اعزام کند.

رویترز نوشت: لهستان هر گونه جاه طلبی ارضی در بلاروس را تکذیب می‌کند.

تصمیم دولت لهستان به اعزام واحدهای نظامی به شرق لهستان در حالی اعلام شد که روز پنجشنبه، بلاروس اعلام کرد که نیروهای واگنر، آموزش نیروهای ویژه بلاروس را در محدوده نظامی تنها چند مایلی از مرز لهستان آغاز کرده‌اند.

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان روز جمعه گفت آلمان و ناتو برای حمایت از لهستان در دفاع از جناح شرقی ائتلاف نظامی آماده هستند

پوتین در بخشی از اظهارات خود همچنین با استناد به برخی گزارش‌ها گفت طرح هایی برای استفاده از یک واحد لهستانی و لیتوانیایی در عملیاتی در غرب اوکراین و در نهایت اشغال آن که بخش هایی از آن در گذشته متعلق به لهستان بود، وجود دارد.

وی بدون ارائه ادله‌ای گفت به خوبی معلوم است که آنها همچین در رویای اشغال ارضی بلاروس هستند.

رئیس‌جمهوری روسیه در اظهارات خود همچنین گفت بخش غربی لهستان هدیه ژوزف استالین رهبر شوروی سابق به این کشور است و روسیه این موضوع را به لهستانی‌ها یادآوری خواهد کرد.

ماتوئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان ظاهرا در واکنش به این اظهارات پوتین عصر جمعه در توئیتی نوشت «استالین جنایتکار جنگی و مسئول قتل صدها هزار لهستانی بود. حقایق تاریخی قابل بحث نیستند.»

وی گفت: سفیر فدراسیون روسیه به وزارت امور خارجه احضار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، پوتین در نشست شورای امنیت روسیه به رئیس سرویس اطلاعات خارجی این کشور دستور داد تحرکات لهستان را در غرب اوکراین رصد کند.

وی در این زمینه گفت: مقامات لهستان تحت پوشش ناتو قصد دخالت در جنگ اوکراین و تصرف بخش‌هایی از خاک این کشور را دارند که معتقدند در گذشته به آنها تعلق داشته است.

پوتین هدف از طرح موضوع «اتحاد لهستان، لیتوانی و اوکراین» در رسانه‌ها را اشغال اوکراین اعلام کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha