۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۹
یک فاز پارس جنوبی از دست می‌رود؟

یک کارشناس انرژی گفت: افت تولید پارس جنوبی ۱۵ درصد است و از ۲ سال دیگر یک فاز پارس جنوبی از دست می‌رود.

برنا: نصرالله زارع کارشناس انرژی درباره بخش نفت برنامه هفتم توسعه اظهارکرد: آقای رئیسی در مجلس به این نکته اشاره کردند که در برنامه‌های قبلی توسعه، شاهد تحقق کمتر از ۳۰ درصد برنامه‌ها بودیم و در نظر دارند برنامه هفتم را با رفع موانع قبلی به واقعیت نزدیک‌تر کنند. این در حالی است که اهداف برنامه توسعه پنجم و ششم در صنعت نفت نرسیدیم.

این کارشناس افزود: در برنامه پنج ساله ششم؛ نه به تولید یک میلیارد ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز رسیدیم نه به تولید ۴.۷ میلیون بشکه نفت خام در روز چنانچه به نظر می‌آید درحال‌حاضر حداکثر تولید روزانه برای شرکت ملی نفت ۳.۶ میلیون بشکه نفت در روز باشد.

وی افزود: در برنامه هفتم نیز قرار است به ۴.۴۵۰ میلیون بشکه در روز برسیم و می‌خواهیم ۱ میلیون بشکه ظرفیت را افزایش دهیم. در حالی که از سال ۸۷ که مگا پروژه غرب کارون را شروع کردیم و در سال ۹۷ به سرانجام رسید، تا کنون در بخش نفت، پروژه بزرگی نه تعریف کردیم و نه کلنگی زده‌ایم.

زارعی گفت: در بخش گاز نیز از سال ۸۹ که قراردادهای موسوم به ۳۵ ماهه را امضا کردیم، هیچ پروژه تاثیرگذاری نه برای تولید و نه برای نگهداشت، نداشتیم. با این حال بنا داریم ظرفیت تولید نفت و گاز را به ترتیب ۱ میلیون بشکه و ۳۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهیم که با توجه به راهبردهای برنامه هفتم می‌توان گفت این راهبردها تکراری و شکست خورده است.

وی افزود: در شرایط تحریم پروژه‌های خوب ما ۸ ساله تمام شده با این حال مشخص نیست، دست اندرکاران برنامه هفتم چگونه یک میلیون بشکه نفت و ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز را ظرف ۴.۵ سال می‌خواهند به اجرا بگذراند.

زارعی با اشاره به افت فشار پارس جنوبی گفت: پارس جنوبی نیز گرفتار یک سهل انگاری یا فراموش کاری در این چندین سال شده، زیرا زمانی که یک پروژه طراحی می‌شود یک سری مبانی برای طراحی دارد در پارس جنوبی نیز از نخستین فاز مشخص شد که فازها از چه تاریخی به افت فشار و تولید می‌رسند.

وی گفت: توان و سرمایه خوبی برای افزایش تولید گذاشته شد، اما فشار افزایی مورد غفلت قرار گرفت.

این کارشناس در ادامه گفت: فشار افزایی پارس جنوبی باید از سال ۹۵، ۹۶ استارت می‌خورد که در زمان حال بتوانیم شاهد نتیجه فشار افزایی‌ها باشیم، اما چندین سال است که تصمیمی پیرامون این وضعیت مشاهده نمی‌کنیم و افت فشار نیز در برخی از فازها نظیر فاز ۱۲ قابل لمس است.

وی گفت: پیش‌بینی این است که از دو سال دیگه یک فاز پارس جنوبی را از دست بدهیم از طرفی چنانچه اگر از امروز شروع به فشار افزایی کنیم با وجود اینکه تحریم هم نباشیم، چهار سال دیگر نتیجه آن را خواهیم دید.

زارعی در پایان با اشاره به صحبت‌های مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: توجه کنید طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، پارس جنوبی ۱۵ درصد کاهش تولید دارد که در صورت خطی حساب کردن در چهار سال ۶۰ درصد از ظرفیت خود را از دست خواهد داد که به معنای بحران خواهد بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار