۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
چین و هند بازار ایران را اشغال کردند؟

معاونت ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در بازارهای آفریقا کشورهایی مثل چین و هند نفوذ قوی دارند و رقابت با آنها تا حدودی سخت است، گفت: اما در مورد کالاهای با ارزش افزوده بالاتر و کالاهای دانش‌بنیان مزیت داریم و همین الان هم بخش زیادی از تجهیزات پزشکی ایرانی در آفریقا فروخته می‌شود.

ایسنا: محمدصادق قنادزاده، با بیان اینکه در سفر رئیس‌جمهوری به سه کشور آفریقایی مجموعاً ۲۵ سند همکاری امضا شد، گفت: آفریقا تقریباً به همه کالاهای تمام شده نیاز دارد. بنابراین ایران می‌تواند انواع کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی مثل ماشین‌آلات، کالاهای تمام شده صنایع غذایی، مصالح ساختمانی، محصولات پتروشیمی و غیره را به آفریقا صادر کند.

اما به گفته وی هدف از این سفر بیشتر استفاده از ظرفیت‌های واردات از آفریقا بود. چرا که درحال‌حاضر بیشتر کشورهای دنیا مواد اولیه معدنی، کشاورزی، کالاهای اساسی، غلات، گوشت و غیره را از آفریقا تامین می‌کنند.

قنادزاده با بیان اینکه درحال‌حاضر تجارت ایران با آفریقا سالانه ۱.۲ میلیارد دلار است که ۱.۱ میلیارد دلار آن صادرات است، تصریح کرد: این آمار نشان می‌دهد به درستی از آفریقا استفاده نکردیم. بنابراین واردات گوشت از آفریقا، صادرات خودروهای باری نیسان و سایر قراردادها برای توسعه همکاری از جمله نتایج این سفر بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه قیمت‌های کالاهای ایرانی در آفریقا با کشورهای رقیب قابل رقابت است، تصریح کرد: اما در بازارهای آفریقا کشورهایی مثل چین و هند نفوذ قوی دارند و رقابت با آنها تا حدودی سخت است. اما در مورد کالاهای با ارزش افزوده بالاتر و کالاهای دانش‌بنیان مزیت داریم و نیاز است که تجار در آنجا استقرار داشته باشند. همین الان هم بخش زیادی از تجهیزات پزشکی ایرانی در آفریقا فروخته می‌شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار