۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۷
دلایل سفر معاون لاوروف به تهران عنوان شد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری تاس اعلام کرد که در روزهای دوشنبه و سه شنبه (۱۷-۱۶ مرداد ماه) به تهران سفر خواهد کرد تا در مورد وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همکاری ایران با گروه بریکس با مقامات تهران گفت‌وگو کند

تسنیم: معاون وزیر خارجه روسیه گفت: در تهران درباره برجام و همکاری ایران با گروه بریکس گفت‌وگو خواهد کرد، به عقیده وی، تعامل روسیه و ایران نباید تحت تأثیر تحریم‌های غرب قرار بگیرد و اینکه مسکو تمامی امکانات لازم برای توقف تهدیدات امنیتی در دریای سیاه را دارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با این خبرگزاری اعلام کرد که در روزهای دوشنبه و سه شنبه ( ۸-۷ آگوست/ ۱۷-۱۶ مرداد ماه) به تهران سفر خواهد کرد تا در مورد وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همکاری ایران با گروه بریکس با مقامات تهران گفت‌وگو کند.

ریابکوف گفت: «من در روزهای دوشنبه و سه شنبه در تهران خواهم بود. با مقامات وزارت امور خارجه ایران دیدار خواهم کرد. موضوع مذاکرات ما مشخص است: مسلماً این وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل مسئله برنامه هسته‌ای ایران است. <...> علاوه بر این مسائل مربوط به همکاری ایران با بریکس هم هست. در این رابطه در سمیناری که توسط وزارت خارجه ایران با موضوع بریکس - ایران برگزار می‌شود، شرکت خواهم کرد.»

به گفته وی، تعامل بین فدراسیون روسیه و ایران در چارچوب توافق هسته‌ای نباید تحت تأثیر تحریم‌های غرب قرار گیرد.

ریابکوف شانس احیای برجام را زیاد نمی‌بیند

 معاون وزیر خارجه روسیه در این مصاحبه همچنین ابراز عقیده کرد که احتمال احیای مجدد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) "چندان زیاد نیست"، البته روسیه قصد ندارد تلاش خود در این زمینه و کار به روی این توافقنامه را کنار بگذارد.

سرگئی ریابکوف افزود: «ما می‌دانیم که تعدادی از همتایان ما، همکاران کشورهای غربی، ایده‌های جایگزینی دارند و تلاش‌هایی برای تغییر جهت توجه‌ها به مسائلی وجود دارد که فقط به طور غیرمستقیم به برجام مربوط می‌شود. در نهایت، این انتخاب آنهاست، ولی در چنین شرایطی شانس احیای برجام حتی بیشتر از قبل کاهش خواهد یافت. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، این امکان درحال‌حاضر هم چندان بالا نیست.»

در عین حال، وی تاکید کرد که طرف روسی "از این توافقنامه صرف نظر نخواهد کرد" و آماده است تا "وظایف مربوط به خود را در این جهت گیری انجام دهد".

سرگئی ریابکوف در پاسخ به سئوال دیگری تاکید کرد روسیه تمام توانایی‌های نظامی و نظامی-فنی برای متوقف کردن تهدیدات موجود در منطقه دریای سیاه را در اختیار دارد، امنیت این کشور به طور قابل اعتماد تضمین خواهد شد.

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد: «نکته اصلی این است که ما تمام امکانات و توان نظامی و نظامی-فنی لازم برای متوقف کردن این تهدیدات، بدون آسیب رسیدن به منافع امنیتی و امنیت مردم خود را داریم. منافع امنیتی و قابل اطمینان آنها را تضمین خواهد کرد.»

ریابکوف افزود که روسیه مرتباً در سطوح مختلف در مورد تهدیدات امنیتی در دریای سیاه به کشورهای غربی هشدار می‌دهد. وی ادامه داد: هشدار درباره خط مشی مخربی که غربی‌ها به رهبری آمریکا و انگلیس در این رابطه دنبال می‌کنند، دائماً در سطوح مختلف به آنها گوشزد داده می‌شود و مسکو به کار در این راستا ادامه خواهد داد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • آریایی RO ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
    روسیه نان خودش را در تحریم ایران میبینه،و از مخالفان برجام بوده و هست،چون منافع مردم کشور خودش در نظر میگیره،و هنوز مسؤلین ساده لوح ما اینو نفهمیده ،اینو دیگه ملت فهمیدند

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها