۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۶
آمار دردناک از سالمندانی که هیچ درآمدی ندارند

۸۱ هزار و ۶۶۸ خانوار دارای سرپرست  ۶۵ سال به بالا در کشور وجود دارند که تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نیستند و درآمدشان یارانه است.

ایسنا: مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: مراکز فرآهنگ نخستین تجربه شهرداری در حوزه ارائه خدمات تخصصی به سالمندان است و تا پیش از این چنین تجربه‌ای در شهرداری وجود نداشت و از این رو، با تجربیاتی که در ۲ مرکز فعال در این حوزه به‌دست آورده‌ایم به الگوی مشخصی از آنچه که نیاز اساسی سالمندان شهر است رسیده‌ایم و بر این اساس، مراکز فرآهنگ با رویکردی مشخص در تهران توسعه می‌یابند.

حمید صاحب در نشست شورای سالمندان شهر تهران که با حضور دبیرکل کانون‌های سالمندی شهر تهران، رئیس انجمن علمی سالمندان کشور، مرکز مطالعات و تحقیقات سالمندی و برخی صاحبنظران حوزه سالمندی برگزار شد با بیان این مطلب افزود: با توجه به تجربه‌های به‌دست آمده در تلاش هستیم که در هر منطقه تهران یک مرکز فرآهنگ تأسیس کنیم. اعتقاد داریم با توجه به افزایش جمعیت سالمندی تهران نیاز به آن داریم که در مرحله نخست برای هر محله یک مرکز تأسیس شود.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران برای حمایت از گروه سنی سالمندان پای کار آمده است، خاطرنشان کرد: در گذشته و در طول هر ماه یک دورهمی برای سالمندان به شکل منطقه‌ای برگزار می‌شد؛ اما شهرداری با بسیج امکانات و ظرفیت‌های خود این برنامه‌ها را محله محور کرده است و هر دو هفته یک بار با همکاری بهزیستی تهران دورهمی هایی را با موضوع سالمندی در قالب دوشنبه‌های سالمندی و نشاط سالمندی اجرا می‌کند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه علاوه بر برنامه‌های هفتگی در محله‌ها ۵۰ دورهمی بزرگ منطقه‌ای با عنوان یاد ایام در حال اجرا است، اضافه کرد: برخی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها که ارتباط مستقیمی با موضوع سالمندی دارند تاکنون ظرفیت خود را در این حوزه عملیاتی نکرده‌اند و انتظار می‌رود این مجموعه‌ها نیز با ورود بهتر و بیشتر به موضوعات مرتبط با سالمندی نقش خود را در این مسئله به خوبی ایفا کنند.

صاحب با بیان اینکه در برنامه‌ریزی‌های هفته سالمندی در تلاش هستیم مقام سالمند و سالمندان مورد تکریم قرار گیرد، بیان کرد: برای ارائه خدمات بهتر به سالمندان نیاز است تا دستگاه هایی مانند ثبت احوال که اطلاعات دقیقی از وضعیت سالمندان و نیز دهک‌های درآمدی آن دارند اطلاعات خود را در اختیار شهرداری قرار دهند، تا بر اساس اطلاعات دریافتی و نشانی افراد سالمند از این دسته از سالمندان به شکل خاص در برنامه هایی که خاص این گروه جمعیتی و سنی تعریف می‌شود، حمایت شود.

وی توضیح داد: شهرداری در تلاش است تا خدمات خود را به نزدیکترین نقطه به منزل سالمندان برساند و با رتبه‌بندی سالمندان به گونه‌ای عمل کند که آنان بتوانند بر اساس وضعیت معیشتی خود به شکل رایگان یا با تخفیف از خدماتی که شهرداری می‌تواند به آنان ارائه کند، بهره‌مند شوند. این موضوع نیازمند اتصال سازمان ثبت احوال به سامانه‌های شهرداری است و امیدواریم این موضوع به سرعت محقق شود.

سامانه ۴۰۳۰ صدای مشاور سالمندان می‌شود

شعیبی مدیر اداره سلامت سالمندان اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز در این جلسه گفت: ایجاد احساس نشاط و حال خوب میان سالمندان از مهم‌ترین برنامه هایی است که از سوی اداره کل سلامت شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا برنامه‌های متنوعی از ابتدای امسال تاکنون با مشارکت سالمندان اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد اداره کل سلامت شهرداری در دو بخش ساختاری - اجتماعی و فرهنگی تعریف شده است، افزود: در حوزه ساختاری ایجاد و راه‌اندازی مراکز فرآهنگ در دستور کار قرار گرفته است.

شعیبی تاکید کرد: در فرآیند راه‌اندازی مراکز فرآهنگ به دنبال روشی هستیم که براساس آن بتوانیم با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های متولی در حوزه سالمندی ازجمله بهزیستی به نحوی عمل کنیم که از موازی کاری در برنامه‌ها و طرح هایی که خاص سالمندان در پایتخت است، جلوگیری شود.

به گفته وی، هم اکنون برنامه هایی با موضوعاتی مانند دورهمی ها، اجرای رویداد استعدادیابی خاص سالمندان با عنوان گنجینه‌های شهر، آغاز اجرای پویش روی سفید زندگی و نیز اجرای چهارمین دوره رقابت‌های نشاط سالمندی با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای سالمندان ساکن در مناطق ۲۲ گانه تهران از سوی اداره کل سلامت شهرداری در حال اجرا است.

مدیر اداره سالمندان اداره کل سلامت شهرداری تهران، از آغاز رایزنی با دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمت به شهروندان تهرانی از جمله سامانه‌های ارائه خدمات مشاوره برای بهره گیری از این ظرفیت در حوزه سالمندی اشاره کرد و گفت: رایزنی هایی با سامانه ۴۰۳۰ در حال انجام است که براساس آن، سالمندان می‌توانند با برقراری ارتباط تلفنی با این سامانه از خدمات مشاوره‌ای خاص این گروه سنی از سوی کارشناسان و افراد متخصص استفاده کنند.

وی از طراحی برای افزایش ضریب دسترسی سالمندان به فضاهای شهری خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شده است در ۲۲ منطقه تهران زمین بازی برای اجرای بازی‌های خاص سالمندان و نیز مسیرهای پیاده روی اجرا شود. در کنار این موارد نیز پیش‌بینی شده است در برخی مناطق مزرعه و باغچه سالمندی برای اجرای فعالیت‌های فوق برنامه سالمندی و جلب مشارکت بیشتر سالمندان در برنامه‌ها طراحی و اجرا شود.

شعیبی در ادامه با اشاره به فعالیت کانون‌های سالمندی در سراهای محله مناطق ۲۲ گانه پایتخت، بر ضرورت ارتقای فعالیت این کانون‌ها و ارائه خدمات به جامعه هدف این کانون‌ها تاکید کرد و گفت: ضرورت دارد با تقویت توان علمی مسئولان کانون‌های سالمندان، نسبت به شناسایی و تأمین نیازهای سالمندان با ارائه آموزش‌های به روز به این گروه سنی جامعه توجه شود.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئله سالمندی و افزایش جمعیت سالمندان موضوعی است که باید خود را برای آن آماده کنیم، خاطرنشان کرد: در این راستا، شورای سالمندان شهر تهران فعالیت خود را به شکل جدی و با عضویت مسئولانی از شورای شهر و دستگاه‌های مختلف فعال در حوزه سالمندی آغاز کرده است.

به گفته شعیبی، برای ارتقای کیفیت زندگی سالمندان و تبدیل کردن شهر به عنوان ساختاری که دوستدار شهروندان خصوصا سالمندان است نیازمند هم افزایی و مشارکت همه سازمان‌ها و دستگاه‌های خدمت رسان در شهر هستیم. شورای سالمندان تهران نقش و مسئولیت هماهنگ‌سازی این دستگاه‌ها با یکدیگر برای کمک به تحقق این هدف را بر عهده دارد.

 آخرین آمار از سالمندانی که هیچ درآمدی ندارند

رئیس گروه حمایت‌های مستقیم و اقدامات جبران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: برای ارائه خدمات هدفمند به اقشار مختلف سالمندان و نیز نیازهای متنوعی که دارند نیازمند پنجره واحد ارائه خدمت به این گروه سنی و جمعیتی هستیم.

راضیه آراسته افزود: جنس نیاز سالمندان در هر محله، منطقه و پهنه تهران با یکدیگر متفاوت است و براساس داده هایی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اختیار دارد می‌توان این نیازها را به مجموعه‌های حمایتی مانند شهرداری و بهزیستی منتقل کرد تا این نهادها بر اساس اطلاعات دریافتی نسبت به ارائه خدماتی که می‌توانند، اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اینک و براساس معیارهای این وزارتخانه بالغ بر ۱۰ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۶۹۱ سالمند بالای ۶۵ سال در کشور زندگی می‌کنند، گفت: براساس داده‌های جمع آوری شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۸۱ هزار و ۶۶۸ خانوار دارای سرپرست ۶۵ سال به بالا در کشور وجود دارند که تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نیستند و تنها درآمدشان یارانه است. موضوعی که حمایت از این گروه از سالمندان را دارای اهمیت دو چندانی کرده است.

رئیس گروه حمایت‌های مستقیم و اقدامات جبران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آمادگی این وزارتخانه برای اتصال به سامانه‌های شهرداری برای ارائه اطلاعات خانوارها مطابق با قوانین و مقررات و حفظ محرمانگی آمار خبر داد و افزود: بزودی سامانه‌های این وزارتخانه به مراجع مربوطه متصل خواهد شد و می‌توان از اطلاعات ارائه شده برای هدفمند کردن خدمات قابل ارائه به گروه‌های محروم و کم برخوردار جامعه و نیز اقشار با گروه سنی مشخص از جمله سالمندان استفاده کرد.

برنامه‌های سالمندی پراکنده اجرا نشود

دبیرکل کانون سالمندان شهرتهران نیز در این نشست گفت: متولی اصلی موضوع سالمندی و سالمندان شورای ملی سالمندان، شهرداری و وزارت کار هستند و این مجموعه‌ها باید نقش خود را برای ارائه خدمات بهتر به سالمندان به خوبی ایفا کنند.

فرزانه بشردوست با اشاره به نزدیکی هفته گرامیداشت سالمند و روز سالمند بر ضرورت کیفیت بخشی به برنامه‌های این هفته از سوی برنامه ریزان برای تکریم جایگاه سالمندان تأکید کرد و گفت: سال گذشته برنامه ارزنده‌ای از سوی شهرداری در برج میلاد در راستای تکریم مقام سالمند اجرا شد. برای جلوگیری از اجرای برنامه‌های پراکنده نیازمند آن هستیم هماهنگی بین بخشی کیفیت برنامه‌ها ارتقاء یابد تا مراسم‌های مرتبط با هفته سالمند و روز سالمند با کیفیت بالایی اجرا شود.

وی در ادامه با بیان اینکه کانون‌های سالمندان در مناطق ۲۲ گانه پایتخت پل ارتباطی میان مسئولان شهری و سالمندان هستند خواهان تکریم بیشتر مسئولان کانون‌های سالمندی شد و گفت: باید از افراد و گروه هایی که موجب جذب و حضور سالمندان در جامعه می‌شوند، حمایت بیشتری شود.

زیرساخت‌های شهر مناسب سالمندی شود

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست خواستار معرفی سالمندان برگزیده شهر تهران در هفته گرامیداشت سالمندی و روز سالمند شد و گفت: خوشبختانه شهرداری تهران در مناطق ۲۲ گانه پایتخت برنامه هایی با محوریت نشاط سالمندی را در حال اجرا دارد که این رویکرد مبتنی بر سیاست‌های سند راهبردی و برنامه‌های ۵ و ۱۰ ساله شهر تهران است.

حسام‌الدین علامه با اشاره به شکل گیری شورای سالمندان شهر تهران با محوریت شهرداری، اظهارکرد: منابع، اختیارات، وظایف و چارچوب هایی را که شورای سالمندان شهر تهران باید مبتنی بر آن اقدامات عملی و سازنده‌ای را در حوزه سالمندی اجرا کنند باید مشخص شود تا بتوان براساس آن، نسبت به طراحی سازوکار و نیز نقش دادن به دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی در این حوزه اقدام کرد تا بتوانیم نیازهای سالمندان شهر را تا حدودی تأمین کنیم.

وی به رشد شتابان جمعیت سالمندی اشاره کرد و یادآور شد: تا ۸ سال آینده، نرخ جمعیت سالمند به ۱۴ درصد از مجموع جمعیت کشور خواهد رسید و از این رو، ضرورت دارد در برنامه‌ریزی هایی که در قالب شورای سالمندان تهران و نیز شورای ملی سالمندان انجام می‌شود به مسئله ایجاد زیرساخت‌ها در شهر توجه جدی کرد تا برای ارائه خدمت به این حجم از سالمندان دچار مشکل نشویم.

این استاد دانشگاه با قدردانی از ورود اداره کل سلامت شهرداری به مسئله سالمندان و تولی گری این موضوع در حوزه شهری، گفت: شهرداری باید نقش تسهیل گری در این حوزه را ایفا کند، چراکه نهاد مدیریت شهری دسترسی کاملی به محله‌ها و اطلاعات موجود در آن دارد و با تکیه بر این اطلاعات می‌توان فعالیت‌ها را در حوزه سالمندی سامان داد.

تهران مراکز فراهنگ بیشتری می‌خواهد

رئیس انجمن علمی سالمندی نیز گفت: با وجود موفقیت هایی که در سال‌های اخیر به‌دست آمده است، همچنان در بحث سالمندی از برنامه عقب هستیم و باید با عزم جدی، ضعف هایی را که با آن رو به رو هستیم را جبران کنیم.

احمد دلبری با بیان اینکه ایجاد شهر دوستدار سالمند از مصوبات شورای شهر در دوره‌های گذشته است، افزود: با این حال، هنوز نمی‌توانیم شهر را مناسب سالمندان بدانیم چرا که بسیاری از زیرساخت‌ها در این حوزه فراهم نیست. متاسفانه ۲۰ سال است که حوزه سالمندی متولی مشخصی نداشته است. اکنون شاهد هستیم بعد از رکوردی ۲ دهه‌ای شهرداری در دوره جدید مدیریتی خود به دنبال جبران خلأهای و کمبودها است و در این راستا با راه‌اندازی مراکز فراهنگ است در تلاش است تا بتواند در این مسیر گام عملی بر دارد.

وی خاطرنشان کرد: تهران هم اینک ۱۷۰۰ مهدکودک دارد اما، مراکز فرآهنگ که در چند منطقه ایجاد شده‌اند نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای سالمندان تهران باشد و از این رو، باید به گونه‌ای تدبیر کرد تا مراکز فرآهنگ با سرعت و تعداد بیشتر تاسیس و راه‌اندازی شوند تا سالمندان بیشتری بتوانند از این مراکز خدمت بگیرند.

بنابر اعلام روابط عمومی اداره کل سلامت شهرداری تهران، در این نشست چشم‌انداز سالمندی تهران، روش‌های حمایت موثر و عملی از جامعه سالمندی و نیز راه‌های برگزاری با شکوه مراسم‌های هفته سالمندی و روز سالمند در تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار