۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱
ماجرای اجاره اتوبوس از ترکیه و پاکستان چیست؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در اربعین ۱۴۰۲ اتوبوس‌های پاکستانی با اسکورت در جاده‌های ایران تردد می‌کنند، گفت: اجاره اتوبوس از ترکیه در حال پیگیری است.

همشهری آنلاین: شهریار افندی‌زاده در نشست خبری سفرهای اربعین ۱۴۰۲ با اشاره به این‌که وزارت نفت و صمت موافقت کرده‌اند بخشی از از اتوبوس‌های خود را در اختیار وزارت راه برای انجام سفرهای اربعین قرار دهند، اظهار کرد: بحث اجاره اتوبوس از کشور ترکیه مطرح شده که در حال پیگیری است.

افندی زاده افزود: ناوگان پاکستانی نیز برای حمل‌ونقل زائران این کشور استفاده می‌شود. با توجه به این‌که فرمان ناوگان پاکستانی در سمت راست قرار دارد مقرر شده این اتوبوس‌ها با اسکورت در جاده‌های ایران تردد داشته باشند.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای واردات ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس از کشورهای دیگر گفت: تلاش شد این برنامه از طریق شرکت‌های دارای کارت بازرگانی عملیاتی شود. این امکان در وزارت صمت برای ثبت سفارش فراهم شده که احتمالا ورود این اتوبوس‌ها به ایام اربعین ۱۴۰۲ نرسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که دوره ایام اربعین از ۲۷ مرداد تا ۲۰ شهریور است، تصریح کرد: تلاش کردیم طی ماه‌های گذشته زیرساخت‌های اربعین را توسعه دهیم که در این راستا شرکت ساخت‌وسازمان راهداری برنامه‌هایی را عملیاتی کرده‌اند.

افندی‌زاده از پیش فروش بلیت پروازهای اربعین خبر داد و گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود ۴ میلیون زائر اربعین داشته باشیم، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که با ایجاد قرارگاه در سازمان هواپیمایی و سازمان راهداری تلاش می‌کنیم مسائل را برطرف کنیم.

وی از افزایش ۵ روز به زمان برگشت سفرهای اربعین و ارائه خدمات به زائران اربعین خبر داد و گفت: امسال خط کشتیرانی بین خرمشهر و بصره راه‌آندازی می‌شود که هنوز به توافق نهایی در این رابطه نرسیده‌ایم و منتظر اعلام نظر طرف عراقی هستیم.

داریوش امانی، رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز در این نشست اظهار کرد: مسیرهای منتهی به مرزها از نظر ایمن‌سازی و... اقدامات لازم را انجام دهیم، سال گذشته ۱۸۰۰ میلیارد تومان را به این کار اختصاص دادیم. امسال حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های مذکور هزینه شده است.

وی بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی دما هوای در شلمچه ۴۷ تا ۵۳ درجه خواهد بود سازمان راهداری با نصب سایه‌بان، ‌تونل سرد و... اقدام به خدمات رسانی به زائران اربعین خواهد کرد.

امانی گفت: سال گذشته حدود ۳۰ درصد از حمل‌ونقل اربعین با استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی انجام شد و کمتر از یک ساعت معطلی مردم را داشته‌ایم.

وی بیان کرد: ۵۲۰۰ دستگاه اتوبوس برای اربعین کمبود داریم و اتوبوس‌های عملیاتی حدود ۷۰۰۰ دستگاه است. در تلاشیم بخشی از کمبود را با اجاره اتوبوس از کشورهای همسایه تامین کنیم.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست با بیان این‌که حمل‌ونقل ریلی با افزایش ۳ برابری ظرفیت تلاش می‌کنیم در اربعین امسال به مردم خدمات‌رسانی کنیم، گفت: بنا داریم ۶۰۰ هزار نفر صندلی برای اربعین در مسیرهای منتهی به خرمشهر و اهواز داشته باشیم.

صالحی افزود: بازسازی، بهسازی خطوط منتهی به شلمچه یکی از موارد مهم است؛ با توجه به تمهیدات که از قبل انجام شده ایجاد سوزن بندی و خط جدید از شلمچه به خرمشهر در حال انجام است که الان در گرمای بالای ۵۰ درجه همکاران ما در حال اتمام این پروژه هستند. بر این اساس ۲۴ ساعته به‌طور ریگان ریل باس از خرمشهر به نقطه مرزی شلمچه تردد خواهد داشت.

وی ظرفیت هر قطار را حدود ۸۰۰ نفر اعلام و اضافه کرد: افرادی که با خودروهای شخصی به خرمشهر می‌آیند نیز می‌توانند از این خط ریلی استفاده کنند.

وی تاکید کرد: در ایام اربعین هیچگونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت و ریالی به قیمت‌ها اضافه نمی‌شود که در راستای رفاه حال زائران اربعین عملیاتی شده است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار