۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸
آیا خودروی وارداتی به‌دست مردم عادی هم خواهد رسید؟

 نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که سازمان استاندارد محدودیت‌های واردات خودرو را کاهش داد، گفت: حداکثر در اواخر شهریور و مهرماه تعداد قابل توجهی خودرو که ثبت سفارش شده یا وارد گمرکات شده و یا در حال بارگیری به سمت کشور است، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

اقتصاد آنلاین: جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس شورای اسلامی درخصوص واردات خودرو و در پاسخ به این سوال که خیرا واردات خودرو با تعرفه صفر برای جانبازان بالای ۵۰ درصد به تصویب رسیده، این نگرانی به وجود آمده که این روند ادامه داشته باشد و سایر ارگان‌ها نیز چنین رویه‌ای را برای کارکنان خود پیش بگیرند، خودروی وارداتی سهمیه‌ای شده و به نهادهای مختلف واگذار شود و به‌دست مردم عادی نرسد، اظهار کرد: این که خودرو به‌دست مردم عادی نخواهد رسید را قبول ندارم، تعرفه صفر برای جانبازان بالای ۵۰ درصد یعنی کسانی است که ۵۰ درصد توانایی فیزیکی‌شان را از دست داده‌اند یک امتیاز است و تعداد این افراد هم آنقدر زیاد نیست که بگوییم تمام واردات به این افراد تعلق خواهد گرفت. این بخشودگی صرفا برای جانبازان است و برای سایر نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی نیست. ضمن این که در قانون محدودیتی برای واردات درنظرگرفته نشده است که بگوییم تمام واردات به این عزیزان اختصاص می‌یابد.

اخیرا با دستور رئیس سازمان ملی استاندارد یک هزار و ۱۳۳ دستگاه خودروی وارداتی ترخیص شده است. این درحالی است که در سامانه یکپارچه ۳۳ هزار نفر شرایط دریافت خودروهای وارداتی را داشتند و اسفند سال قبل اقدام به بلوکه کردن ۵۰۰ میلیون تومان کردند. رشیدی‌کوچی در خصوص این عرضه قطره چاکنی گفت: قاعدتا تعداد خودروهایی که وارد شده خیلی بیشتر از این تعدادی است که ترخیص می‌شود. ترخیص هزار دستگاه صرفا یک فقره بوده، خودروهای بیشتری در حال آزادسازی است و جا دارد از رئیس سازمان ملی استاندارد تشکر کنیم که ورود کردند و شرایط را تسهیل کردند و بهانه را از عده‌ای گرفتند. فکر می‌کنم حداکثر در اواخر شهریور و مهرماه تعداد قابل توجهی خودرو که ثبت سفارش شده یا وارد گمرکات شده و یا در حال بارگیری به سمت کشور است در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

رشیدی کوچی در خصوص مباحث مربوط به استاندارد مانع که سد اصلی رسیدن خودرو به‌دست متقاضیان بوده است هم عنوان کرد: بعضی از افرادی که واردات انجام داده بودند خودروهایشان گیر تایید استاندارد بود، بلافاصله جلسه‌ای با رئیس سازمان استاندارد برگزار کردیم و آنجا مشخص شد که سازمان استاندارد محدودیت‌ها را خیلی کاهش داده و مجوزها و دستورالعمل‌های خوبی صادر کرده است. در همان جلسه مقرر شد اسلام‌پناه، رئیس سازمان استاندارد شخصا به این موضوع ورود کنند و این نکته نیز مطرح شد اگر کسانی که خودرو وارد کرده‌اند مشکلی دارند بتوانند مستقیم با سازمان استاندارد در ارتباط باشند و مشکل را حل کنند که همین اتفاق هم افتاد و شرکت‌هایی که شاید ۶ یا ۷ ماه است که ماشین‌هایشان آمده و در گمرک مانده بوده در کمتر از ۴۸ ساعت مشکلشان حل شد. این اتفاق به‌نظرم نکته مهمی است و خودروها در حال ترخیص هستند.

این نماینده مجلس در خصوص وضعیت فعلی واردات خودرو گفت: نه این که راضی باشیم، ولی بالاخره دارد روی غلطتک می‌افتد و به نظرمی‌رسد مشکلات بیش از این که مشکل باشند، مشکل‌تراشی و بهانه‌تراشی هستند و در صدد مرتفع کردن آنها هستیم. این که بعد از ۶ ماه واردات خودروهای نو در حال انجام است و یک به یک وارد می‌شود را به فال نیک می‌گیریم. حتما این روند بر بازار تاثیر خواهد گذاشت، دولت باید عزمش را برای واردات خودروهای نو و کارکرده جزم کند، و فکر می‌کنم اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha