۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
بازار این کشور برای کالاهای ایرانی باز است

رئیس مجلس ملی ویتنام در نشست دوجانبه هیأت‌های ایران و ویتنام با بیان اینکه ایران و ویتنام سابقه ۵۰ سال ارتباط با یکدیگر را دارند و این موضوع ثابت می‌کند هیچ مانعی برای تقویت همکاری بین دو کشور وجود ندارد گفت: بازار ویتنام به روی کالاهای ایرانی باز است.

خانه ملت: وونگ دین هوئه، رئیس مجلس ملی ویتنام در نشست دوجانبه هیأت‌های ایران و ویتنام ضمن تشکر و قدردانی از محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به دلیل دعوت برای سفر به ایران گفت: امیدواریم این سفر موجب تقویت هرچه بیشتر روابط بین ایران و ویتنام شود.

وی با بیان اینکه سفر بنده به ایران نخستین سفر رئیس مجلس ویتنام به ایران در ۲۵ سال گذشته است به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ویتنام اشاره کرد و گفت: این سفر را نقطه عطفی در تقویت همکاری‌های نهادهای قانونگذار دو کشور می‌دانم و همکاری در زمینه‌های مختلف بین دو کشور برای ویتنام از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وونگ دین هوئه با بیان اینکه ایران دوست سنتی ویتنام است تصریح کرد: امیدواریم در این سفر بتوانیم زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری را گسترش و توسعه دهیم چرا که ایران و ویتنام ظرفیت بسیاری برای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری دارند.

وی با اشاره به امضای خواهرخواندگی بین تهران و هانوی بر ضرورت احصاء راهکارهای مختلف در جهت تقویت همکاری ایران و ویتنام تأکید کرد.

رئیس مجلس ملی ویتنام با بیان اینکه ما از نظرات رئیس مجلس شورای اسلامی و پیشنهاد تقویت همکاری بین ایران و ویتنام تشکر و قدردانی می‌کنیم، اظهار کرد: ویتنام برای نقش مهم ایران در منطقه خاورمیانه اهمیت بسیاری قائل است. ما به سیاست تقویت هر چه بیشتر روابط دوستی و همکاری بین ایران و ویتنام در زمینه‌های مختلف پارلمانی، دولتی بین شهرها و گروه‌های دوستی توجه می‌کنیم.

وونگ دین هوئه گفت: ایران و ویتنام سابقه ۵۰ سال ارتباط با یکدیگر را دارند و این موضوع ثابت می‌کند هیچ مانعی برای تقویت همکاری بین دو کشور وجود ندارد.

رئیس مجلس ملی ویتنام با اشاره به سخنرانی فردای خود در نشست اتاق بازرگانی گفت: من با این سخنرانی به دنبال آن هستم که پیام دوستی بین ایران و ویتنام را به مردم و تجار ایرانی برسانم.

وونگ دین هوئه با بیان اینکه در آینده نزدیک ما باید هیأت‌هایی در سطح عالی‌رتبه داشته باشیم که با یکدیگر ارتباط داشته باشند، افزود: ما باید از یکدیگر در سازمان ملل و جنبش عدم تعهد حمایت کنیم.

رئیس مجلس ملی ویتنام با اشاره به رتبه اقتصادی کشورهای آسیایی گفت: جمعیت حوزه آ.سه.آن حدود ۶۵۰ میلیون نفر است و این بازار بسیار بزرگی است؛ حجم مبادلات تجاری ایران و ویتنام حدود ۱۵۰ میلیون دلار است که این رقم با توجه به ظرفیت‌های دو کشور بسیار پایین است.

وونگ دین هوئه با بیان اینکه ویتنام در فهرست ۲۰ کشور جهان که دارای حجم صادرات و واردات بسیار بالا هستند قرار دارد، صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست مبنی بر اینکه دلایل کم شدن حجم مبادلات تجاری بین ایران و ویتنام ناشی از پاندمی کرونا و تحریم ایران است را درست دانست و افزود: مجالس دو کشور باید زمینه تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف را از طریق نظارت و امضای تفاهمنامه فراهم کنند.

وی با اشاره به ضرورت توجه به مقررات غذایی برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفت: بازار ویتنام به روی کالاهای ایرانی باز است.

وونگ دین هوئه بر ضرورت توسعه اقتصادی در حوزه مواد غذایی و محصولات حلال تأکید کرد.

وی ادامه داد: ما معتقدیم می‌توان مشکل تبادل مالی بین دو کشور را از طریق ایجاد کمیته بانکی میان دو کشور رفع کرد.

رئیس مجلس ملی ویتنام با اشاره به همکاری شهرهای ایران و ویتنام به موضوع همکاری در زمینه‌های آموزشی و فرهنگی اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر در ویتنام کلاس زبان فارسی برگزار می‌شود که ما از آن استقبال می‌کنیم. همچنین از تبادل اساتید دانشگاه بین دو کشور حمایت خواهیم کرد.

وونگ دین هوئه بیان کرد: ویتنام حدود صد میلیون نفر جمعیت دارد و امیدواریم که بتوانیم زمینه گردشگری میان ایران و ویتنام را توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در ماه می‌سال ۲۰۲۳ مجلس ویتنام سیاست مهمی درباره روادید تصویب کرده، به موضوع ویزای الکترونیک اشاره کرد و گفت: اعتبار ویزا از ۳۰ به ۹۰ روز افزایش یافته است.

رئیس مجلس ملی ویتنام با بیان اینکه افتتاح خط پرواز مستقیم ایران- ویتنام موضوعی ضروری است، گفت: امیدواریم وزارت راه دو کشور این موضوع را پیگیری کند.

وونگ دین هوئه با اشاره به ضرورت همکاری در امور قضایی گفت: در این سفر موافقتنامه مساعدت قضایی امضا خواهد شد. همچنین برای همکاری‌های پارلمانی بین پارلمان‌ها تفاهمنامه امضا می‌شود.

وی از رئیس مجلس شورای اسلامی و روسای کمیسیون‌های مجلس، نمایندگان و اعضای گروه دوستی برای سفر به ویتنام به منظور تبادل نظر در موضوعات مختلف پارلمانی دعوت کرد و افزود: در این فرصت از نمایندگان جوان ایران دعوت می‌کنم که در نشست جهانی نمایندگان جوان مجلس که در سپتامبر در شهر هانوی برگزار می‌شود، شرکت کنند. این نشست با هدف نوآوری و انتقال فناوری برگزار خواهد شد.

وونگ دین هوئه با بیان اینکه طبق تجربه ویتنام در دوران تحریم، باید بگویم که هیچ سیاست تحریمی برای همیشه وجود نخواهد داشت، ادامه داد: باید مشکلات و موانع پیش روی همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور را برطرف کنیم.

وی افزود: درحال‌حاضر ویتنام توانسته ۳۷ هزار پروژه از کشورهای خارجی جذب کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها