۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۶
صادرات گاز از ایران به اروپا جدی است؟

چگنی، معاون وزیر نفت: مذاکراتی با کشورهای عمان، روسیه و پاکستان هم در حوزه تجارت گاز انجام شده، از سویی کشورهای اروپایی هم متقاضی دریافت گاز ایران هستند.

شانا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه دولت سیزدهم در دو سال فعالیتش بیش از ۶۸ همت (هزار میلیارد تومان) در صنعت گاز سرمایه‌گذاری کرده است، تازه‌ترین اقدام‌ها و برنامه‌ها به‌منظور صادرات گاز ایران به دیگر کشورها را تشریح کرد.

مجید چگنی روز ۱۶ مردادماه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ضمن تبریک به‌ مناسبت روز خبرنگار گفت: افتخارهای صنعت گاز متعلق به همه دولت‌ها، مدیران و کارکنان پس از انقلاب است که توسعه صنعت گاز را به‌عهده داشتند و رفاه و آسایش مردم تنها نتیجه زحمات یک دولت یا چند فرد نیست.

وی افزود: اکنون ۱۲۵۳ شهر، ۳۹ هزار و ۶۹۹ روستای کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و در دو سال فعالیت دولت سیزدهم حدود ۵ هزار و ۲۹۷ روستا با بیش از ۳۰۷ هزار خانوار، همچنین ۴۱ شهر با بیش از ۹۴ هزار خانوار گازرسانی شده‌ است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه اکنون ۹۸.۶ درصد جمعیت شهری و ۸۶.۳ درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه کاز کشور هستند، ادامه داد: تعداد مشترکان شبکه گاز ۲۷.۵ میلیون مشترک شامل بیش از ۳۱ میلیون واحد می‌شود.

مصرف ۲۳۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال ۱۴۰۱

چگنی تصریح کرد:‌ مصرف گاز طبیعی نیروگاه‌ها در سال ۱۴۰۱، حدود ۷۵ میلیارد مترمکعب حدود ۳۲ درصد کل مصرف، بخش صنعت ۷۱ میلیارد مترمکعب حدود ۳۱ درصد، بخش خانگی ۶۳ میلیارد مترمکعب شامل ۲۷ درصد، بخش عمومی ۹ میلیارد مترمکعب و ۴ درصد، بخش حمل‌ونقل ۹ میلیارد مترمکعب و حدود ۴ درصد، بخش کشاورزی ۴.۸ میلیارد مترمکعب و حدود ۲ درصد از مصرف گاز کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه مصرف کل گاز کشور پارسال ۲۳۰ میلیارد مترمکعب بوده است که شامل صادرات و مصارف داخلی نمی‌شود، گفت: اکنون حدود ۱۰۱ نیروگاه کشور گازرسانی شده و ۱۵ نیروگاه در دولت سیزدهم به شبکه گاز کشور متصل شده است.

گازرسانی به ۱۰ شهر سیستان و بلوچستان و هرمزگان در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به روند پرشتاب گازرسانی در دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان اظهار کرد: در دو سال گذشته هفت شهر و ۱۴۵ روستای سیستان و بلوچستان و سه شهر و ۲۴ روستای هرمزگان گازرسانی شده‌اند.

حجم سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت گاز

چگنی درباره حجم سرمایه‌گذاری صنعت گاز در دولت سیزدهم تصریح کرد: در بخش پروژه‌های گازرسانی روستایی و شهری حدود ۳۸.۶ همت (هزار میلیارد تومان) هزینه شده، در بخش پروژه‌های انتقال گاز ۲.۹ همت، در پروژه‌های مهندسی و توسعه گاز ۱۹.۶ همت، پروژه‌های پالایشگاه‌های گازی ۲.۴ همت و در بخش پژوهش و فناوری ۴.۷ همت سرمایه‌گذاری شده که مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها بیش از ۶۸ همت بوده است.

وی یادآور شد: پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۲ هم در بخش پروژه‌های گازرسانی حدود ۳۴.۵ همت، در بخش انتقال گاز ۲.۴ همت، در پروژه‌های مهندسی و توسعه ۲۳.۴ و پالایشگاه‌های گازی ۹ همت است.

تقویت شبکه گاز رینگ شمال و شرق کشور

معاون وزیر نفت در ادامه از تقویت شبکه گاز رینگ شرق و شمال شرق کشور خبر داد که پروژه‌های متعددی از جمله خط انتقال گاز ۳۶ اینچ دوراهی دشتک به سربیشه، خط ۱۶ اینچ صالح‌آباد - تربت جام و احداث تاسیسات تقویت فشار گاز آرادان به این منظور اجرایی شده است.

وی ادامه داد: برای تقویت حوزه شمال کشور هم عملیات اجرایی خط تقویتی دوم اردبیل به طول ۵۵ کیلومتر، خط نهم سراسری از اهواز به کوهدشت به طول ۴۰۰ کیلومتر، تأسیسات تقویت فشار اهواز آغاز شده و مطالعات فنی - مهندسی امتداد خط نهم سراسری از میاندوآب به تبریز و فاز دوم تبریز تا بازرگان هم انجام شده است.

گام‌های بلند برای بهینه‌سازی مصرف

چگنی پروژه هوشمندسازی شبکه توزیع گاز کشور را از پروژه‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد و گفت: عملیات پایلوت آن ‌به‌زودی در ۶ استان اجرایی می‌شود که با اجرای انبوه آن برای همه ۲۷ میلیون مشترک، مزایای بسیار خوبی برای مدیریت و کنترل مصرف خواهد داشت.

وی با اشاره به تعویض بخاری‌های کم‌بازده به پربازده از سوی شرکت ملی گاز بیان کرد: طبق مصوبه شورای اقتصاد باید ۴.۱ میلیون بخاری باید تعویض شود و ۱۴ شرکت در فرخوان اجرای آن شرکت کردند، هر بخاری می‌تواند تا ۵۰۰ مترمکعب در سال صرفه‌جویی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اجرای طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ واحدهای خانگی و تجاری، افزود:

از مجموع ۳۲۹ هزار، تاکنون ۷۴ هزار موتورخانه بهینه شده است و روند اجرای این طرح همچنان ادامه دارد.

چگنی تصریح کرد: همچنین شیوه‌نامه‌ای از سوی وزیر نفت ابلاغ شده که طبق آن، سرمایه‌گذاران و صنایع پرمصرف در زمینه ذخیره‌سازی اس‌ان‌جی و مینی‌ال‌ان‌جی سرمایه‌گذاری خواهند کرد و در فصل سرد سال و در مواقع ایجاد ناترازی شدید، از گاز اس‌ان‌جی، سی‌ان‌جی یا مینی‌ال‌ان‌جی استفاده می‌شود که اجرای آن هم در دستور کار صنعت گاز قرار گرفته است.

تخصیص ۸ هزار میلیارد تومان بودجه برای مقاوم‌سازی

وی در ادامه با تأکید بر اجرای پروژه‌های مقاوم‌سازی تأسیسات گازی و خطوط انتقال انتقال، اعلام کرد: شبکه گاز مراکز استان‌ها، شهرهای بزرگ و دیگر تأسیسات به تدریج مقاوم‌سازی می‌شوند که برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر نفت همچنین از برگزاری مزایده فروش گازهای مشعل در پارس جنوبی خبر داد و افزود: قراردهای آن در حال تنظیم و امضا هستند.

چگنی با بیان اینکه صادرات گاز ایران در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۶ درصد افزایش یافته است، تأکید کرد: حجم صادرات گاز مایع هم بیش از ۲۲ درصد (بیش از یک میلیون تن) افزایش یافته است.

سوآپ گاز ترکمنستان به روزانه ۸ میلیون مترمکعب رسید

وی از ادامه مذاکرات برای تمدید قرارداد صادرات گاز به کشورهای ترکیه و عراق خبر داد و گفت: مذاکراتی هم با کشور ترکمنستان برای امضای قرارداد واردات گاز از این کشور داشتیم، اصل بدهی ایران هم پرداخت شده است و گفت‌وگوها در دو حوزه واردات گاز در کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام می‌شود؛ سوآپ گاز از ترکمنستان نیز اکنون به روزانه ۸ میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: آزمون واردات ۱۰ میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان نیز با موفقیت انجام شده تا این گاز وارد کشور شود و در گام‌ بعدی و هم‌زمان با بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه میدان‌های گازی ترکمنستان، قصد داریم حجم واردات را افزایش دهیم.

مذاکره با عمان، روسیه و پاکستان درباره تجارت گاز

چگنی همچنین بیان کرد: مذاکراتی با کشورهای عمان، روسیه و پاکستان هم در حوزه تجارت گاز انجام شده، از سویی کشورهای اروپایی هم متقاضی دریافت گاز ایران هستند.

وی گفت: پیشنهاد روس‌ها تشکیل هاب انرژی بین ایران و روسیه است و توافق‌هایی در این باره انجام شده است.

پرداخت طلب گازی عراق به ایران با تهاتر و روش‌های دیگر

معاون وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره مذاکره با کشور عراق با هدف وصول طلب گازی، تهاتر این طلب با نفت خام و نفت کوره را یکی از روش‌های پرداخت مطالبات ایران اعلام کرد و افزود: مذاکرات همچنان ادامه دارد که شامل بهای گاز ارسالی کنونی و پیشین است اما روش پرداخت در تمدید قرارداد هنوز نهایی نشده است.

افزایش روزانه حدود ۱۷ میلیون مترمکعب تولید گاز

چگنی در پایان از افزایش روزانه ۱۱ میلیون مترمکعب تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی و حدود ۶ میلیون مترمکعب در روز از دیگر میدان‌های مستقل گازی در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها