۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
برنامه دولت رئیسی برای مبارزه با فساد

سخنگوی دولت در واکنش به مسئله دستگیری قاسم مکارم شیرازی گفت: ما تاکید داریم که مسیر مبارزه با فساد را به خود قوه مجریه بیاوریم تا نتیجه مطلوب حاصل شود. یعنی جلوی بروز فساد را از خود دولت آغاز کنیم.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری این هفته خود با اشاره به دیدار اعضای دولت با رهبری انقلاب اسلامی اظهار کرد: رهنمودهای راهگشای ایشان به هیات دولت و کارگزاران کشور امیدبخش و روحیه‌بخش بود. بعد از این دیدار دولت استمرار پرشتاب حرکت خود را در نظر دارد.

ماموریت جدید دبیرخانه دولت

وی افزود: دبیرخانه دولت مکلف شد تک‌تک موارد مورد تأکید رهبری را از همه دستگاه‌ها در همه استان‌ها پیگیری کند.

تخمین زده شده پنج میلیون نفر در مراسم اربعین شرکت کنند

بهادری جهرمی با اشاره به در پیش رو بودن مراسم اربعین اظهار کرد: بعد از فروکش کردن کرونا پیش‌بینی این است که حجم مشارکت مردم به عدد بالایی برسد و تا میزان پنج میلیون نفر هم تخمین زده شده است. در حالی که در سال گذشته به دلیل کرونا این میزان ۱۰۰ هزار نفر بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: هم در کشور خودمان و هم در کشور میزبان که عراق باشد باید یک هم‌افزایی جدی صورت گیرد که در همین راستا دولت سعی کرده زیرساخت‌های کشور را برای این امر فراهم کند. ۱۰ فرودگاه در کشور برای این سفر آماده شده است و برای تسهیل تردد، شش مرز زمینی وجود دارد و راه‌آهن نیز در خدمت تسهیل مقدمات این سفر است.

وی افزود: وزارت راه تلاش کرده تا برای کنترل قیمت‌ها نظارت کافی داشته باشد. میزهای خدمت در مرزها راه‌اندازی شده‌اند و پذیرای اعتراضات مردم و رسیدگی به تخلفات احتمالی خواهند بود.

تسهیلات ۳ و پنج میلیون تومانی برای زوار اربعین

بهادری جهرمی یادآور شد: ویزا برای این سفر حذف و شرایط این سفر تسهیل شده است که مقوم امکان حضور در این حماسه است. تسهیلات پنج میلیون تومانی برای سرپرست‌های خانوار و سه میلیون تومانی برای زوار انفرادی در نظر گرفته شده است که به صورت صددرصد برخط و بدون ضامن قابلیت دریافت دارد.

ارائه خدمات اینترنت رایگان برای زائران اربعین

سخنگوی دولت تاکید کرد: برای رفع مشکلات ارتباط، تقویت آتن‌دهی در مرزها صورت گرفته است و یک بالن از هفته آینده برای ارائه اینترنت رایگان در مرز استقرار می‌یابد. همچنین اینترنت وای‌فای رایگان نیز در برخی موکب‌ها در مسیر راهپیمایی در نظر گرفته شده است تا به زوار خدمات دهد.

وی افزود: یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه را برای زائران فراهم کرده‌اند تا از طریق این سامانه باهم قرارهای مشترکی در رفت و برگشت به مرز داشته باشند. این امکان برای اسنپ، تپسی و ماکسیم هم فراهم شده است. خدمات پزشکی آنلاین برای زوار نیز فراهم خواهد شد.

دستور دولت به همه دستگاه‌ها در مورد اربعین

بهادری جهرمی گفت: در جلسه اخیر دولت رئیس‌جمهوری به همه دستگاه‌ها دستور دادند که حداکثر امکانات را برای سفر اربعین فراهم کنند.

وی افزود: یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه را برای زائران فراهم کرده‌اند تا از طریق این سامانه باهم قرارهای مشترکی در رفت و برگشت به مرز داشته باشند. این امکان برای اسنپ، تپسی و ماکسیم هم فراهم شده است. خدمات پزشکی آنلاین برای زوار نیز فراهم خواهد شد.
فعال کردن مسیرهای تجاری شرق و غرب سیاست جدی دولت است

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ساخت راه‌آهن رشت - آستارا اظهار کرد: یکی از سیاست‌های جدی دولت فعال کردن مسیرهای تجاری شرق و غرب است و برخی از مسیرهای غیرفعال یا مسیرهایی که چندان مورد استفاده نبودند، فعال شده‌اند. مسیر رشت آستارا ۴۰ کلیومترش اجرا شده و بقیه مسیر هم در حال انجام مقدمات برای اجراست.

ضربه به کمر وزیر راه در جریان حادثه‌ای علت بستری شدنش بود

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره وضعیت سلامت رستم قاسمی اظهار کرد: وزیر راه به دلیل ضربه‌ای که در جریان حادثه‌ای در منزل به کمر وی وارد شده بود، بستری شد و تزریقی هم به ستون فقرات داشت. اما وضعیت سلامت خوبی دارد و از شنبه به وزارتخانه خواهند رفت. هرچند در دوران بستری هم پیگیر کارهای وزارتخانه بودند.

جلوی بروز فساد را از خود دولت آغاز بگیریم

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره موضع دولت درباره پرونده قاسم مکارم شیرازی، تصریح کرد: رئیس‌جمهوری پیش از این اعلام کرد که دولت خط قرمزی برای مقابله با فساد ندارد و یکی از برنامه‌های دولت این بوده است که اولویت خود را به پیشگیری از فساد اختصاص دهد.

وی افزود: ما تاکید داریم که مسیر مبارزه با فساد را به خود قوه مجریه بیاوریم تا نتیجه مطلوب حاصل شود. یعنی جلوی بروز فساد را از خود دولت آغاز کنیم.

بهادری جهرمی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهوری هم تاکید کردند که تاکنون بسیاری از اقدامات در این زمینه انجام شده است، اما اعلام نشده است. این اقدامات هم از سوی خود نهادهای درون دولت بوده است یعنی هم دفتر بازرسی رئیس‌جمهوری و هم وزارت اطلاعات که البته با نهادهای نظارتی خارج از دولت و دولت هم همکاری دارند.

وی تاکید کرد: دولت همانطور که تصریح کرده است اغماضی در زمینه مبارزه با فساد ندارد و آمادگی کامل برای رسیدگی به ابعاد کامل آن در دولت وجود دارد.

بهادری جهرمی همچنین یادآور شد: همانطور که می‌دانید نهادهای نظارتی، نهادهای قضایی نیستند و در نتیجه برای انجام وظایف خود با ارائه گزارش‌های موثق، بدون اغماض ورود می‌کند و وظیفه خود را انجام می‌دهند و کار به‌دست قوه قضاییه سپرده می‌شود. ما معتقدیم که این روند زمینه‌ساز بازگشت دولت به ریل خدمت صادقانه خواهد بود.

ایران گفت‌وگوها را ترک نکرده و نخواهد کرد

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در پاسخ به پرسشی درباره روند مذاکرات اظهار کرد: گفت‌وگوها در خصوص توافق ادامه دارد و طرف مقابل هم باید از زیاده خواهی دست بردارد چراکه مسیر سازنده‌ای طی شده است.

بهادری جهرمی گفت: چهار موضوع در توافق دنبال شده که شامل تضمین‌ها و راستی‌آزمایی، رفع تحریم‌ها ‌و بسته شدن ادعاهای سیاسی در مورد مسائل پادمانی است و جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوها را ترک نکرده و نخواهد کرد.

امیدواریم شاهد کاهش بحران‌ها و تنش‌های آبی باشیم

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آب استان همدان و اقدامات دولت برای جلوگیری از تکرار آن در استان‌های دیگر، گفت: بحران کم آبی و خشکسالی جهانی است و تدابیر برای مواجهه با این بحران باید پیش از این صورت می‌گرفت و اقدامات انجام شده تناسبی با بحران‌ها ندارد و پیش‌بینی تنش‌های گسترده وجود داشت.

وی ادامه داد: اما از ابتدای تشکیل دولت، وزارت نیرو برای ۳۰۰ نقطه پیش‌بینی تنش آبی داشت. همچنین مجموعه وزارت نیرو هم طرح‌های متوقف شده را تسریع و هم طرح «میانبری» را تدوین کرد. در حوزه همدان نیز طرح میانبری در نظر گرفته شد تا ضرب الاجلی تنش آبی را جبران کنند و به‌تدریج طرح‌های بلند مدت تری در نظر گرفته شود.

سخنگوی دولت اظهار امیدواری کرد: با همراهی مردم برای اصلاح شیوه آبیاری و سایر موارد شاهد کاهش بحران‌ها و تنش‌های آبی باشیم.

شرکت‌های هواپیمایی با مردم و زائرین همراهی داشته باشند

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت درباره وجود تخلف‌های نرخ بلیت هواپیما با وجود نرخ مصوب شده اظهار کرد« متاسفانه در ایام شلوغی مانند اربعین شاهد تخلفات هواپیمایی و شرکت‌های حمل‌ونقل هستیم. یکی از تدابیر وزارت راه مصوب کردن نرخ قابل قبول بود و از طرفی هم امکان فروش بلیط را فقط از سوی شرکت هواپیمایی مجاز می‌داند.

وی اظهار کرد: البته ظرفیت ناوگان هوایی و پذیرش فرودگاه نجف و بغداد ظرفیت تقاضای زائران را ندارد و بخشی از این مشکلات برای تأمین بلیت باید از مسیرهای جایگزین انجام شود. البته در تمامی فرودگاه‌ها نیز میز خدمتی از خود وزارت راه جانمایی شدند که به تخلفات رسیدگی کنند. از شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهم با مردم و زائرین همراهی داشته باشند.

سخنگوی دولت افزود: درباره آمار و ارقام پیوستن دستگاه‌ها به درگاه مشترک خدمات الکترونیک دولت، باید بگویم که پیوستن به این درگاه دو دهه است که مطرح است و دولت مصمم است این بار زمین مانده را نیز بردارد مانند قانون مربوط به آزادسازی سواحل.

وی ادامه داد: دولت مصمم است تا درگاه دولت الکترونیک را به صورت پنجره واحد اجرایی کند و گزارش آمار پیوستن‌ها در جلسه هیات دولت قرائت می‌شود و رئیس‌جمهور هم تأکید برای پیوستن به درگاه دارد تا دستگاه‌هایی که امکان و زیرساخت پیوستن ندارند به صورت شفاف آن را به مردم اعلام کنند.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت ادامه داد: بیش از ۳۰ دستگاه به این درگاه پیوسته‌اند و امیدوار هستیم با پیگیری خوب رسانه ملی و همکاری و همدلی دولت و مجلس و سایر بخش‌های حاکمیتی تا پایان شهریور عدد قابل قبولی از پیوستن دستگاه‌ها به این سامانه داشته باشیم.

بهادری جهرمی در ادامه با اشاره به ارائه طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به هیات رئیسه مجلس و اینکه آیا دولت با این طرح و تفکیک موافق است، تاکید کرد: من هم شنیده‌ام که طرحی مطرح شده، اما اعلام وصول در صحن مجلس صورت نگرفته و دولت پس از ارسال رسمی طرح‌ها در مورد آنها اظهار نظر می‌کند و تا این طرح برای دولت ارسال نشود و دولت به جمع بندی نرسد در مورد آن نظری ندارد.

حل مشکل اجاره بها در گرو جبران کمبود تولید مسکن سال‌های قبل

سخنگوی دولت در بخش دیگری درباره راهکار دولت برای تحقق سریع تر ساخت مسکن و کنترل اجاره بها تاکید کرد که دولت برای جبران‌کسری‌های تولید مسکن‌ گذشته و عقب ماندگی در حوزه مسکن، مصمم است و این موضوع به صورت فرابخشی پیگیری می‌شود و جلسه‌ای در دولت نیست که به موضوع مسکن‌ پرداخته نشود اگر کمبود تولید سال‌های گذشته برطرف نشود، مشکل اجاره بها هم برطرف نخواهد شد؛ معاون جدید در این‌باره منصوب شد و امید داریم با این تغییر مدیریتی شاهد یک انرژی و امید مضاعف در وزارت راه باشیم.

وی درباره تدوین آئین‌نامه برای تولید گوشی‌های ایرانی گفت: آیین نامه بند ۹ تبصره ۷ قانون بودجه در جلسه اخیر هیات دولت به تصویب رسید و مطابق این آیین‌نامه از محل حقوق ورودی واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، منابع آن به صورت ۱۰۰ درصد به حمایت از گوشی‌های ایرانی تخصیص می‌یابد و فرآیند و جزییات آن در آیین‌نامه منتشر می‌شود.

تشکیل کمیته‌ای برای حمایت موثر از گوشی‌های ساخت داخل

بهادری جهرمی افزود: کمیته‌ای برای توزیع این‌منابع و برای حمایت موثر از گوشی‌های ساخت داخل پیش‌بینی شده است که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد به گوشی‌های هوشمند داخلی این‌منابع اختصاص خواهد یافت.

وی درباره مصوبات سفرهای استانی اظهار کرد: اولویت دور نخست سفرهای استانی با تکمیل طرح‌های نیمه تمام بود ‌و دولت در این دور کلنگ زنی جدید جز مسکن نداشت. در دور اول سفرهای استانی ۹۱۰ توافق با دستگاه‌های های اجرایی منعقد شد و از پنج هزار و ۳۰ طرح دولت در سفرهای استانی ۱۹۱ طرح نهایی، ۴۵۷۸ طرح در حال اجرا و ۲۵۲ طرح هم در دست پیگیری عملیات اجرایی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره طرح آب‌رسانی غدیر گفت: افتتاح این طرح پس سال‌ها این پیام را دارد که سال‌ها نگه‌داشتن ظرفیت داخلی کشور به انتظار توان خارجی یک اشتباه راهبردی بوده است. برای اجرای میان‌بر این طرح، ۳۶ ماه پیش‌بینی می‌شد اما هم‌زمان در چند جهت، کار انجام گرفت و در این موضوع از مجموعه‌های دانش‌بنیان و جوانان ایرانی استفاده شد. نگاه دولت این است که ما با تکیه بر داخل و استفاده از ظرفیت‌ها را دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره آمار مهاجرت پزشکان اظهار کرد: باید برای حفظ نخبگان برنامه داشته باشیم و این یکی از اولویت‌های دولت است.

باید با آرامش مطالبات مردم را پیگیری کنیم

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره چالش‌های دولت برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها تصریح کرد: اجازه دهید شعار ندهیم و کار انجام دهیم. برای هرگونه اقدامی باید پیوست فرهنگی وجود داشته باشد. باید با آرامش مطالبات مردم را پیگیری کنیم.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها