۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
تلاش پاکستان برای فرار از پرداخت جریمه میلیاردی به ایران

پاکستان برای فرار از پرداخت جریمه میلیاردی به ایران در مورد قرارداد واردات گاز مدعی وضعیت فورس ماژور شد که ایران آن را رد کرده است.

تسنیم: مصدق مالک وزیر نفت پاکستان با این ادعا که تحریم‌های آمریکا مانع اجرایی شدن قرارداد واردات گاز ایران شده است گفت کشورش به دنبال تعلیق تعهدات قراردادی خود در این پروژه چند میلیارد دلاری است.

مذاکرات ساخت خط لوله ۲۷۷۵ کیلومتری برای انتقال گاز طبیعی از ایران به پاکستان در سال ۱۹۹۵ آغاز شد، اما عمدتاً به دلیل کمبود بودجه در پاکستان و ترس اسلام آباد از عوارض ناشی از تحریم‌های آمریکا هنوز تکمیل نشده است.

بر اساس توافقنامه‌ای که در سال ۲۰۰۹ بین دو کشور امضا شد، پروژه خط لوله قرار بود تا دسامبر ۲۰۱۴ تکمیل شود و ایران روزانه ۲۱.۵ میلیون متر مکعب گاز به پاکستان تحویل دهد. قرار بود هر دو کشور خط لوله لازم را تا مرز احداث کنند.

مالک در یادداشتی مکتوب به پارلمان پاکستان نوشت که کار روی خط لوله به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف شده است و فعالیت‌های پروژه پس از رفع ممنوعیت‌ها آغاز می‌شود و خطری برای نهادهای دولتی پاکستان ایجاد نمی‌کند.

وی مدعی شد بر اساس توافقنامه خرید و فروش، وضعیت فورس ماژور در مورد این پروژه پیش آمده است که در نتیجه تعهدات پاکستان تحت این قرارداد را به حالت تعلیق در می‌آورد.

وی گفت این موضوع را با مقامات ایرانی در میان گذاشته است اما مقامات ایران با برداشت پاکستان از وضعیت فورس ماژور موافق نیستند.

فورس ماژور شرطی است که در قراردادها برای رفع مسئولیت در برابر پدیده‌های غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل اجتنابی که روند مورد انتظار رویدادها را قطع می‌کند و شرکت‌کنندگان را از انجام تعهدات باز می‌دارد، گنجانده شده است.

مالک گفت: «در صورتی که ایران این موضوع را به داوری برساند، موضوع از طریق داوری در نهایت حل و فصل خواهد شد و میزان دقیق جریمه احتمالی منوط به نتیجه داوری است که توسط داوران تعیین می‌شود».

مالک گفت که دولت پاکستان از طریق مجاری دیپلماتیک با مقامات ایالات متحده در ارتباط است تا به دنبال معافیت از تحریم‌ها برای این پروژه باشد.

وی افزود: تمامی اقدامات لازم برای احداث هرچه سریعتر خط لوله گاز در حال انجام است.

هفته گذشته، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در سفر به پاکستان، از اسلام‌آباد خواست تا بخشی از پروژه‌ای که به تعویق افتاد را تکمیل کند.

براساس این قراداد پاکستان موظف است از اول ژانویه ۲۰۱۵ روزانه یک میلیون دلار به دلیل عدم تکمیل ساخت خط لوله در خاک خود به ایران بپردازد. اگر ایران پرونده را به دادگاه داوری بردارد و برنده شود، پاکستان احتمالاً باید میلیاردها دلار جریمه بپردازد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها