۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹
بازدید رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از بورس تهران

محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به همراه هیاتی از بورس تهران بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران،  امروز صبح  مورخ ۲۳ مرداد رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به همراه هیاتی از معاونان آن سازمان از محل بورس تهران و تالار معاملات بازدید کرد و گفت: به منظور همکاری بیشتر بورس تهران و این سازمان و همچنین سهیم کردن مردم در اقتصاد هسته ای، کارگروه تخصصی بورس تهران و سازمان انرژی اتمی ایران تشکیل می شود.

محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه این جلسه به پتانسیل های زیاد بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت:  بازار سرمایه باید بتواند در ابعاد واقعی خودش ظهور کرده و اعتماد مردم را جلب کند. همچنین باید تلاش کرد با جلوگیری از هیجان زدگی و حفظ تعادل و ثبات، بازار سرمایه ای پویا داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی، اقتصاد هسته ای را بسیار شکوفا دانست و تصریح کرد: در این مقطع زمانی در سازمان انرژی اتمی، مبنا را بر استفاده از فرصت های بازار سرمایه گذاشتیم، زیرا اقتصاد های شکوفا در جهان از فرصت های بازار سرمایه بهره می برند. ما قصد داریم در افق ۲۰ ساله هشتاد میلیارد دلار سرمایه گذاری کنیم و همه زیر فصل های صنعت هسته ای دارای بازدهی و ارزش افزوده است.

وی گفت: ما به این موضوع به صورت تصمیم راهبردی معتقدیم و مقدمات آن را فراهم کردیم تا شرکت های زیر مجموعه سازمان انرژی هسته ای وارد بورس شوند . همچنین در بُعد دیگر برای ایجاد پروژه ها از تامین مالی بازار سرمایه استفاده می کنیم. این شرکت ها طراحی و تاسیس شده است و در غالب "شرکت پروژه" سازماندهی شده از بازار سرمایه تامین مالی می شوند.

وی افزود: متقاضیان صنعت هسته ای هم تقاضای سرمایه گذاری مشترک در داخل و هم خارج را دارد و تولیدات و محصولات داریم که صادراتی هستند.

اسلامی افزود: این شرکت ها به لحاظ اندازه و ظرفیت رشد کرده اند و کارهایی در تراز بین المللی انجام می دهند و با فعالیت خودشان قادر خواهند بود با ارزش آفرینی در بورس مطرح باشند و مردم بتوانند  به آنها اعتماد کنند.

وی افزود: ما به بازار سرمایه معتقدیم و مقدمات را برای شروع فراهم کردیم . همچنین در حال تنظیم زمان آغاز فعالیت هستیم تا بتوانیم شروع خوبی داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور به مردمی سازی اقتصاد هسته ای تاکید کرد و گفت: مهم این است که مردم بدانند که برنامه هسته ای جنبه های موفق اقتصادی دارد و سیاست "درهای باز" را برای مردم مبنا قرار دادیم تا حس نزدیکی بیشتری نسبت به برنامه هسته ای داشته باشند.

وی ادامه داد: شبکه سازی شرکت ها و موسسات سرمایه گذار در صنعت هسته ای که به لحاظ فنی رتبه بندی می شوند با ایجاد اعتماد دو طرفه، می توانند در  بخش های مجاز هسته ای حضور داشته و از منافع و ارزش افزروده آن بهره مند شوند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ورود صنعت هسته ای در بازار سرمایه و شبکه سازی شرکت های سرمایه گذاری می تواند این صنعت را هر چه بیشتر مردمی کند.

شرکت‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای بورسی می‌شوند

در این بازدید محمود گودرزی مدیرعامل بورس تهران ضمن خوشامدگویی به معاون رییس جمهور، فرایندهای مالی و پذیرش شرکت ها در بورس تهران را توضیح داد و خاطرنشان کرد: بورس تهران رویکرد جدیدی را با حمایت سازمان بورس در پیش گرفته است و در یک سال گذشته دنبال ورود صنایع جدید مانند شرکت های اقتصاد دیجیتال محور بوده است.  هم اکنون قصد دارد  پذیرش شرکت های مرتبط با صنعت هسته ای را آغاز کرده و در این راه گام بردارد.

مدیرعامل بورس تهران افزود : چون این صنعت به دانشمندان داخلی متکی است و هنگامی که شرکت های مرتبط با اقتصاد هسته ای در بورس تهران آغاز به فعالیت کنند،  می توانند به روند تعادلی و ثبات بازار سرمایه کمک کند.

وی افزود: باید از تجربه کشورهای دیگر درس بگیریم ، چراکه توسعه برخی از این کشور ها از مسیر سرمایه گذاری گذشت.

در بازار سرمایه زیرساخت های بسیار جذاب و مدرنی داریم ولی به نظر می رسد در سال های گذشته زیر ساخت ها و برخی ابزارهای مالی مانند صندوق خصوصی نادیده گرفته شده است این در حالی است که کشور آلمان رشد و توسعه خود را بر پایه صندوق های خصوصی بنا گذاشته است.

مدیرعامل بورس تهران به شروع فعالیت ابزار جدید "سهام عام پروژه" اشاره کرد و گفت: به زودی تامین مالی ۷۰ میلیون دلاری یعنی قریب به ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای یکی از شرکت های دانش بنیان استان کرمانشاه  که در حوزه سوخت سبز  فعالیت دارد، خواهیم داشت و به نظر می رسد این تامین مالی یک آغاز درست است.

گودرزی گفت: ما در بورس تهران با راهبری و سیاست گذاری که سازمان بورس انجام می دهد، آمادگی کامل و تمام قد داریم تا به صنعت هسته ای و پذیرش شرکت های این صنعت کمک کنیم تا ما هم مانند سایر بورس های دنیا که شرکت های صنعت هسته ای در آنها معامله می شوند شاهد این نوع معاملات باشیم.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این جلسه گفت: بازار سرمایه در کشور ما در سالیان اخیر مظلوم واقع شده است.  ولی با این وجود کارکرد آن حفظ شده و در بازه بلند مدت اتفاق های مهمی روی داده و حضور فعال بازار سرمایه به توسعه صنایع در ۲ دهه اخیر کمک کرده است.

رئیس سازمان بورس به انتفاع معادن و پتروشیمی از بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: یکی از ایرادات، گاها سیاست های کلان اقتصاد است که سبب هدایت ناهمگون سرمایه در کشور می شود.

عشقی  به سیاست های سازمان بورس اشاره کرد و افزود: آشنایی بخش های اقتصادی و صنعتی با ابزارهای مالی از سیاست های راهبردی سازمان بورس است.

وی افزود: چالش های مختلفی در بازار شاهدیم، ولی قطعا در بلند مدت بازار سرمایه می تواند در صنایع گوناگون وارد شود و صنعت هسته ای نیز می تواند از پتانسیل های بازار سرمایه بهره مند شده و به منظور تزریق منابع مالی و توسعه شرکت های زیر مجموعه انرژی اتمی نیز گام بردارد.

شایان ذکر است در پایان این جلسه، مقرر شد کارگروه مشترک بورس تهران و سازمان انرژی اتمی تشکیل شود تا فرایندها و اقدامات لازم به منظور مردمی کردن هر چه بیشتر اقتصاد هسته ای با حضور کارشناسان مربوطه تداوم یابد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha