۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
ضرورت تکمیل زنجیره ارزش با همکاری دانشگاه‌ها

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: تکمیل زنجیره ارزش معادن کشور با همکاری دانشگاه‌ها بیش از پیش دست یافتنی است.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی ایمپاسکو، عباس جرجانی در جلسه‌ای با حضور اعضای هیات علمی دانشکده علوم زمین و کمیته پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر لزوم همکاری نزدیک‌تر معادن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های کشور افزود: با توجه پیگیری مصوبات کارگروه طرح احیاءِ، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در استان گلستان و با در نظر گرفتن تعطیلی ۱۷ معدن لوماشل (صدف کوهی) که در حال حاضر تنها مصرف آن به عنوان خوراک طیور است، به نظر می‌رسد برای فعال سازی معادن لوماشل و استفاده گسترده‌تر از این ماده معدنی نیاز به همکاری نزدیک‌تر صنعت و معدن با دانشگاه داریم.

وی افزود: افزایش همکاری معادن با دانشگاه‌های کشور و انجام تحقیقات علمی در معادن و صنایع معدنی و در یک کلام همکاری تنگاتنگ معدن و دانشگاه می‌تواند موجب بهره‌مندی هر چه بیشتر از مواد معدنی موجود در کشور و در نتیجه آن تکمیل زنجیره ارزش شود.

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تصریح کرد: در رابطه با این موضوع خاص که استفاده‌های کاربردی‌تر از لوماشل است، دانشگاه ابتدا بررسی‌های اولیه در خصوص کاربردهای مختلف این ماده معدنی (صدف کوهی) را ارایه کند و پروپوزال اولیه بر اساس موارد کاربردی و اقتصاد محور حداکثر تا دهه اول شهریور ماه به طرح احیاءِ معادن ارایه شود.

سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز در این نشست با اطمینان بخشی نسبت به تامین هزینه‌های لازم برای انجام مراحل تحقیق تاکید کرد: کلیه هزینه‌های قراردادهای فیمابین که باعث توسعه و شکوفایی ماده معدنی لوماشل (صدف کوهی) شود، از سوی بخش خصوصی پرداخت خواهد شد و نیازی به نگرانی در این رابطه نیست.

معادن صدف کوهی در شمال شرقی گنبد کاووس در استان گلستان قرار دارند و از مهم‌ترین کاربردهای لوماشل (صدف کوهی) می‌توان به استفاده در رنگ سازی، نفت و گاز، صنایع پی وی سی، مواد اتیلنی، آرایشی و بهداشتی، سیمان، سرامیک، شیشه سازی، لاستیک سازی، کود ارگانیک، صنایع و تولید کاغذ، تهیه ملامین، عایق رطوبتی، صنایع دستی و داروسازی اشاره کرد.

 

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار