۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۸
برنامه های ایران خودرو برای عرضه و تولید خودروهای برقی و هیبریدی

مدیرعامل ایران خودرو گفت: هم راستا با سیاست های کلان اقتصاد کشور و وزارت صمت و کاهش مصرف سوخت، توسعه خودروهای برقی و هیبریدی را دنبال می کنیم و نمونه خودرو برقی تولید شده این شرکت به تایید وزیر صمت نیز رسیده است.

فردای اقتصاد، علیمردان عظیمی در نشست با رییس، نایب رییس، سخن گو و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، توسعه خودروی برقی را الزامی برای ایران خودرو عنوان کرد و لازمه دستیابی به اهداف این حوزه را ایجاد زیرساخت های لازم و مقدمات استفاده از خودرو برقی در کشور دانست.

وی افزود: پیش بینی می شود در صورت ایجاد الزامات، در کم تر از دو سال آینده بتوانیم نخستین خودروی برقی ایران خودرو را وارد بازار کنیم.

مدیرعامل ایران خودرو از رونمایی از نسخه برقی محصول «ری را» در مهرماه امسال خبر داد و تصریح کرد: از پاییز امسال برنامه ریزی برای تامین قطعات این خودرو را آغاز خواهیم کرد و طبق برنامه طی ۱۸ ماه تا دو سال این خودرو را به تولید انبوه خواهیم رساند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید خودرو برقی خاطرنشان کرد: با اختصاص صرفه جویی حاصل از کاهش مصرف سوخت به تولید خودروی برقی، به ویژه در شبکه تاکسی رانی که ظرفیت تولید ۱۰ هزار دستگاه در سال وجود خواهد داشت، می توان زمینه تسریع در اجرای این پروژه را ایجاد کرد.

عظیمی، تولید خودرو هیبریدی را نیز از دیگر پروژه های توسعه ای ایران خودرو برشمرد و با بیان این که استفاده از این خودروها سبب کاهش قابل توجه و بهینه سازی مصرف بنزین خواهد شد، افزود: نمونه اولیه تارای هیبریدی ایران خودرو ظرف ۱۶ ماه آینده به تولید خواهد رسید و شرایط تولید بهتری را نیز خواهد داشت.

وی طراحی موتور سه سیلندر را دیگر پروژه توسعه ای ایران خودرو دانست و گفت: نخستین موتور از این خانواده در بهار سال آینده به تولید خواهد رسید و به این ترتیب گام بلندی در مسیر کاهش مصرف سوخت برداشته خواهد شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو همچنین از افزایش کیفیت محصولات این گروه صنعتی با رفع ایراد ۳۴ قطعه شناسایی شده در شبکه تامین که علت ۶۵ درصد از مراجعات به شبکه خدمات پس از فروش است تا پایان پاییز خبر داد.

وی با بیان این که آماری که از وضعیت تولید روی کاغذ ثبت می شود را قابل قبول نمی دانیم، تصریح کرد: باید افزایش کیفیت برای مشتریان قابل لمس باشد و بر همین اساس ایرادات  مربوط به ۳۴ قطعات را شناسایی کرده ایم که علت بخش اصلی مراجعات مشتریان به شبکه خدمات پس از فروش بوده است و با برنامه هایی که برای رفع ریشه ای این ایرادات تعریف کرده ایم، در ماه دوم پاییز امسال شاهد جهش قابل ملاحظه ای در کیفیت محصولات و کاهش میزان مراجعات به شبکه خدمات پس از فروش خواهیم بود.

عظیمی با تاکید بر این که در حال اجرای کیفیت و استاندارد در سطح قطعه سازان هستیم، ادامه داد: انتظار داریم با این رویکرد بتوانیم تحول مهمی را در کیفیت محصولات رقم بزنیم.

وی در تشریح مشکلاتی که گریبان گیر صنعت خودرو است، خاطنشان کرد: صنعت خودرو مشکلاتی دارد که برخی سیاست های نادرست به این مشکلات دامن زده است، اگر مشکل قیمت گذاری دستوری حل نشود، امکان اجرای دقیق و به موقع پروژه ها وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل ایران خودرو افزود: باید خودروسازان و نهادهای مرتبط با قیمت گذاری با تشریح شاخص های تاثیرگذار در بهای تمام شده تولید به ادبیات مشترکی برسند تا به دور از نظرات غیرکارشناسی سبب توزیع یارانه از جیب سهام داران به برخی افراد که مشتریان واقعی و نهایی نیستند، نشوند و از زیان بیش تر صنعت خودرو نیز جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد: در شرایطی که نهاده های تولید با قیمت های بورس خریداری می شود نمی توان محصول را با قیمت دستوری و بسیار پایین تر از بهای تمام شده تولید به فروش رساند و این بر خلاف اصول اقتصاد است.

عظیمی گفت: از ابتدای سال تاکنون با وجود مشکلات متعدد و شرایط تحریم موفق به افزایش حدود ۲۰ درصدی تولید شده ایم و این میزان در نیمه دوم سال به ۳۰ درصد خواهد رسید.

به گفته عظیمی، با آزادسازی قیمت ها نیاز به هیچ حمایتی نداریم و می توانیم با برنامه ریزی براساس ظرفیت های تولیدی، محصولات با کیفیت‌تری را تولید کرده و تحویل مشتریان دهیم.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار