۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
آزادسازی دلارهای ایران بازار ارز کره جنوبی را بهم ریخت

خبر آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بازار ارز این کشور را تحت تاثیر قرار داده و سرمایه‌گذاران نگران تاثیر منفی این انتقال سرمایه بر ارزش وون هستند.

تسنیم: به نقل از کره تایمز، ارزش ارز کره جنوبی حدود ۶۰ وون در برابر دلار آمریکا در ماه جاری میلادی کاهش یافته و به سطح ۱۳۰۰ وون رسیده است.

تحلیلگران عقیده دارند کاهش اخیر ارزش وون ارتباط مستقیمی با شرایط اقتصاد چین دارد. روند رشد اقتصاد چین آهسته شده و نشانه‌هایی از تورم منفی به چشم می‌خورد.

این تحلیلگران همچنین می‌گویند قرارداد ایران و آمریکا در هفته گذشته برای آزادسازی سرمایه‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به تاثیر منفی این انتقال سرمایه بر بازار ارز سئول را افزایش داده است.

پول ایران از ۲۰۱۸ به خاطر تحریم‌ها در بانک‌های کره باقی مانده بود و حالا سرمایه‌گذاران نگرانند خروج این پول به ارزش وون آسیب برساند.

از طرف دیگر، اقتصاد پرچالش چین آسیب جدی‌تری به اقتصاد وابسته به تجارت کره می‌زند و بازار ارز آن را بی‌ثبات‌تر می‌کند.

ارزش وون کره جنوبی در برابر دلار در روز دوشنبه برابر با ۱۳۳۰.۹ بود، یعنی ۵۶.۳ وون کمتر از پایان ژوئیه.

مبادله وون و دلار در ماه جاری میلادی به خاطر کاهش ۱۰.۵ درصدی صادرات چین در ژوئیه نسبت به سال گذشته میلادی آسیب دید و شاهد بیشترین کاهش طی سه سال گذشته بود.

واردات چین هم ۱۲.۴ درصد در همین دوره کاهش یافته است.

همچنین شاخص قیمت مصرف‌کننده در دومین اقتصاد بزرگ دنیا در ماه ژوئیه برای نخستین بار طی دو سال گذشته پایین آمده و ۰.۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

بانک شینهان پیش‌بینی می‌کند نرخ تبادل وون و دلار در این هفته در محدوده ۱۳۱۵ تا ۱۳۴۵ وون باقی بماند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار