۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
بازار تهران بازسازی می‌شود؟

اعضای شورای شهر تهران در بررسی ایمنی بازار تهران بر ناایمن بودن بازار تأکید کرده و عنوان کردند که نوسازی در بازار به نتیجه نمی‌رسد و برای مرمت و بازسازی بازار باید مشکل مالکیت حل شود، ضمن اینکه بازار تهران قابل‌انتقال نیست و انبارهای بازار حتما باید تخلیه و اقلام به انبارهای بزرگ منتقل شوند.

ایسنا: اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه علنی این شورا گزارش مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران را مورد بحث و بررسی قرار دادند که در همین راستا مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورای شهر گفت: از ۲۲ منطقه تهران، ۱۸ منطقه در جلسات ایمنی شرکت کردند و پیشرفت خوبی صورت گرفته؛ اما هنوز کافی نیست و انتظار می‌رود که هر منطقه درخواست تشکیل پرونده دهد و مالکین ملزم به ایمن سازی شوند. پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دیده نمی‌شود و اگر با حریق ساختمانی مواجه شویم که در لیست آتش نشانی وجود داشته و اقدامی برای ایمن سازی انجام نداده باشد مسئولیت با شهرداری منطقه است. به جز یک یا دو منطقه اهتمام ویژه‌ای از سوی دیگر مناطق دیده‌ نمی‌شود.

تمام ارکان نظام، فکری برای ناایمن بودن بازار کنند

احمد صادقی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه بازار تهران ایمن نمی‌شود و باید منتظر شود، افزود: بازار باید به یک فضای گردشگری و تاریخی تبدیل شود. البته این یک آرزوی بزرگ است و می‌دانیم که محقق نمی‌شود. چرا که باید تمام ارکان نظام، فکری برای ناایمن بودن بازار کنند.

وی ادامه داد: در شورای شهر تهران و شورای تأمین مصوباتی نسبت به انتقال انبارها داشته‌ایم و در سال ۹۵ و ۹۷ این اتفاقات افتاده؛ اما مجددا انبارها به حالت اولیه خود بازگشته و پس از آن الزامی صورت نگرفته و نیاز به رأی دادگاه برای تخلیه این فضاها وجود دارد.

بازار تهران هزاران ملک مجهول المالک دارد که بخش زیادی از آن موقوفه است

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بازار تهران هزاران ملک مجهول المالک دارد که بخش زیادی از آن موقوفه است، افزود: این شرایط تعیین تکلیف بازار را به امر مهال تبدیل کرده، این موضوع در اختیار شهرداری و یک سازمان نیست. باید بخش‌های مختلف وارد شوند چرا که کار پیچیده و بزرگی است و بعید به نظر می‌رسد که نوسازی در بازار به نتیجه برسد.

صادقی تاکید کرد: اگر نیاز به مصوبه شورا وجود دارد این مصوبه باید ارائه شود. نسخه شورا لایحه‌ای است که سازمان آتش نشانی ارائه می‌دهد. باید فعالیت‌های خاص تعریف شود و می‌توان در بازار تهران وجود پهنه‌هایی را که مواد شیمیایی، کاغذ و... به فروش می‌رسد، ممنوع اعلام کنند.

در ادامه اقراریان رئیس کمیته حقوقی شورای شهر تهران نیز، گفت: هزاران ساختمان کم ایمن و ناایمن وجود دارند که به دلیل مشکل ساختار حقوقی نمی‌توان این موارد را پیگیری کرد. مسئله این است که ساختار موجود باید چه تعداد بازه ناایمن را بررسی کند؟

احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه جلسات زیادی با سازمان گردشگری برای مرمت و بازسازی بازار برگزار شده است، افزود: در فضاهایی که جداره‌ها ایمن سازی شدند خطرات کاهش یافته است. وقتی می‌خواهند برای مرمت و بازسازی پرونده تشکیل دهند با مشکل مالکیت روبرو هستند. مالکین قانونی نیز انگیزه‌ای برای مرمت و بازسازی ندارند. لذا بهره برداری با مشکل روبرو شده، اگر قرار است کاربری تغییر کند باید نوع مالکیت مشخص شود.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورا نیز با بیان اینکه در محله لویزان و شیان هیچ ایستگاه آتش نشانی وجود ندارد، افزود: زمین پایین‌تر از میدان تجرلو برای راه اندازی ایستگاه آتش نشانی پیش بینی شده بود اما به لحاظ نکات فنی و شیب معبر ساختمان رد شد که می‌توان فضای دیگری را در این خیابان برای ساخت ایستگاه آتش نشانی در نظر گرفت.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه مقرر بود توسعه ایستگاه آتش نشانی بازار انجام شود، افزود: برای این اقدام باید همکاری فرابخشی صورت بگیرد. اگر تعیین تکلیف صورت نگیرد خسارت جبران ناپذیری وارد خواهد کرد.

انبارهای بازار باید منتقل شوند

بازار تهران قابل انتقال نیست

مهدی چمران ریاست شورای شهر تهران نیز پس از استماع گزارش مدیرعامل سازمان آتش نشانی با تاکید بر اینکه بازار تهران قابل انتقال نیست، گفت: انبارها باید منتقل شوند، در انبارها سه برابر حد استاندارد دپو صورت گرفته و باید این وضعیت اصلاح شود. از سوی دیگر سیم پیچی‌ها نیز نیازمند اصلاح است.

انبارهای بازار حتما باید تخلیه شود

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه بازار تهران قابل انتقال نیست، افزود: انبارهای بازار حتما باید تخلیه شود. چرا که به انبارهای بزرگتر در خارج از محدوده بازار نیاز است.

چمران اظهار کرد: در سه راه امین حضور با همین مشکلات مواجه هستیم و تعدادی یخچال و لباسشویی را در فضای کوچکی جا دادند در حالیکه می‌توان این وسایل را در انبارها نگهداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه انبارهای بازار حتما باید تخلیه شود و اقلام به انبارهای بزرگ منتقل شود، گفت: امروز بازار ناایمن شده و نیازمند اصلاحات در بخش‌های مختلف است. باید جلسه ویژه‌ای برای بازار برگزار شود که در آن حضور بازاریان و مشارکت شهردار منطقه ۱۲ می‌تواند موجب برطرف شدن مسائل و مشکلات بازار باشد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها