۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز دانشجویی

پرداخت ارز دانشجویی برای هزینه‌های اقامت مقطع کارشناسی ارشد به مدت ۳۶ ماه (۳ سال) و دکتری ۶۰ ماه (۵ سال) و با سقف ۱۳ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به صورت سالانه است. همچنین تا سقف ۱۲ هزار یورو ارز برای مصارف شهریه به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

طبق نامه اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور و واجد شرایط برای دریافت ارز دانشجویی می‌توانند برای دریافت سهمیه ارز مصوب و به نرخ بازار متشکل ارزی نسبت به دریافت ارز دانشجویی اقدام کنند.

تمام دانشجویان مشغول به تحصیل به صورت تمام وقت و حضوری در خارج از کشور به شرط اینکه پذیرش آن‌ها از دانشگاه مقصد بدون قید و شرط باشد مشمول دریافت ارز دانشجویی هستند. لازم به ذکر است دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند، مشمول دریافت ارز دانشجویی نیستند.

مهر خروج از کشور در گذرنامه متقاضی الزامیست و دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل پذیرش گرفته اند و هنوز از کشور خارج نشده اند با اخذ وثیقه از دانشجو و یا خانواده به میزان ۲۰ درصد هم‌ارز ریالی ارز پرداخت شده می‌توانند اقدام کنند که آزاد سازی وثیقه موکول به تایید وزارتخانه مربوطه به شاغل به تحصیل بودن دانشجو و تایید صورت حساب دانشگاه محل تحصیل، ظرف مهلت ۶ ماه از تاریخ پرداخت وجه است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز دانشجویی

گواهی اشتغال به تحصیل به تاریخ روز و با سربرگ دانشگاه با قید رشته، مقطع، تاریخ شروع دوره و ذکر عدم دریافت هر گونه کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه، که به تأیید سامانه تاک رسیده باشد، ویزای دانشجویی، آخرین مهر ورود و خروج از ایران در گذرنامه، ارائه فرم I۲۰ یا F۱ برای دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا، برگه معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت برای دانشجویان پسر، مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز دانشجویی است.

متقاضیان واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی ابتدا باید در سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/secondary-exchange-request/ مراجعه و ثبت نام کنند و پس از تائید کارشناس و با دریافت پیام اطلاع رسانی از طریق نشانی الکتریکی و یا پروفایل متقاضی در سامانه می‌توانند به بانک عامل مراجعه کرده و ارز دانشجویی را دریافت کنند.

چقدر ارز دانشجویی می‌توان گرفت؟

پرداخت ارز برای هزینه‌های اقامت مقطع کارشناسی ارشد به مدت ۳۶ ماه (۳ سال) و دکتری ۶۰ ماه (۵ سال) و با سقف ۱۳ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به صورت سالانه و با نرخ بازار متشکل ارزی که در سامانه معاملات الکترونیکی ارز به نشانی https://fxmarketrate.cbi.ir/ قابل مشاهده است، انجام می‌شود.

مقدار این مبلغ برای هر ترم جاری ماهانه ۱۰۰۰ یورو و در صورت وجود اعضای خانواده همراه به ازای هر نفر ماهانه ۵۰۰ یورو و تا سقف تعیین شده است. همچنین تا سقف ۱۲ هزار یورو ارز برای مصارف شهریه به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنیم

دریافت ارز دانشجویی تنها برای ترم جاری و به میزان سابقه ثبت شده در گواهی اشتغال به تحصیل امکان پذیر است و همچنین دانشجو برای هر ترم ۶ ماهه ۴۵ روز مجاز به اقامت در ایران است و اگر مدت اقامت دانشجو از این مدت بیش‌تر باشد ارز دانشجویی به آن تعلق نمی‌گیرد.

منبع: ایبنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها