۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۵
آمریکا نمی‌خواهد به برجام بازگردد؟

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: ایران علاوه بر پایبندی به مسیر دیپلماتیک معطل مذاکرات برجامی هم باقی نمی‌ماند و بی‌اثر کردن تحریم‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد و منتظر برجام یا نگاه دولت آمریکا در ارتباط با روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر نمی‌ماند.

تسنیم: ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

پیش‌نویس بازگشت به برجام آماده بود اما آمریکا از نهایی کردن آن سرباز زد

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سند سپتامبر گفت: ادبیات آقای وزیر در گفت‌وگوی خود کاملا روشن است و این سند جدیدی نیست. همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است. آخرین پیش نویس در خصوص برجام در سپتامبر آماده جمع بندی و بازگشت همه طرف‌ها بود اما دولت آمریکا و شرکای اروپایی در محاسبه غلط و با نگاه به اغتشاشات در ایران و نیم نگاهی به اوکراین با فرصت سوزی از نهایی کردن آن سرباز زدند و نشان دادند که از اراده لازم برای بازگشت همه طرف‌ها به توافق برخوردار نیستند. اظهارات آقای وزیر ناظر بر همین موضوع بود.

وی در خصوص موعد اکتبر و غروب برجام و برنامه ایران در این خصوص گفت: ما به استقبال رخدادهایی که ممکن است شاهدش باشیم نخواهیم رفت. ایران همه سناریوهای موجود را مدنظر قرار داده و در هر بازه زمانی متناسب با اقدام طرف مقابل اقدام خودش را انجام داده و خواهد داد و باید منتظر موعد باشیم. ایران همه ابعاد و احتملات را بررسی کرده و پیش‌بینی می‌کند.

رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت خواهند کرد

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مجمع عمومی سازمان ملل گفت: رئیس‌جمهوری و وزیر جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد. برای ما حفظ حضور در مجامع بین‌المللی یک اصل بوده است. برگزاری دیدارهای دوجانبه و استفاده از ظرفیت‌های مجمع برای پیگیری موضوعات با ابعاد پیچیده برای ما مهم است.

واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره مذاکرات محرمانه با کشورهای همسایه

وی در پاسخ به تسنیم در خصوص مذاکرات محرمانه با کشورهای همسایه گفت: مذاکرات محرمانه بخشی از ذات دیپلماسی است. طبیعتا در ارتباط با برخی از کشورها در منطقه ما موضوعاتی را در چارچوب‌های تعریف شده در حال پیگیری هستیم و نتایج را اعلام خواهیم کرد، این یک امر طبیعی است.

کنعانی درباره تحولات بحرین هم گفت: واقعیت امر این است که این اخبار را از منابع مختلف دریافت کردیم. ما نسبت به شرایط زندانیان بحرینی و اعتصاب غذای آنان نگران هستیم و خواستار اقدام سریع دولت بحرین و رسیدگی به خواسته‌های آنان هستیم. فشارها بر زندانیان به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. این فشارها برخلاف موازین انسانی و حقوق بشری است. ادامه این شرایط و اعتصاب غذای زندانیان نگران‌کننده است. ما امیدواریم که دولت بحرین پاسخ دهد. در این زمینه ما خواهان پایان وضعیت کنونی هستیم و نیازمند برخورد حکیمانه و انسانی هستیم و اینکه با فراهم کردن شرایط مناسب، به وضعیت زندانیان رسیدگی شود.

مداخله در امور کشورها جز سیاست تفکیک ناپذیر آمریکا است

وی در خصوص گفته نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر علیه ایران گفت: مداخله در امور کشورها جز سیاست تفکیک ناپذیر آمریکا است. دولت آمریکا باید درک کند که به تحولات داخلی کشورها احترام بگذارد و در امر داخلی آنان مداخله نکند.

روند تبادل زندانیان امیدوارکننده است

کنعانی در خصوص روابط با کشورها گفت: در ارتباط با روابط خارجی اصل برای ما توسعه روابط با کشورهایی است که مایلند در چارچوب منافع مشترک با ایران رابطه دوجانبه داشته باشند. هیچ کشوری از این رویکرد مستثنا نیستند. در ارتباط با کشورهایی که دچار انقطاع روابط هستیم این برای ما یک رویکرد اصولی است. هر کشوری که علاقه مند به توسعه روابط باشد ایران نیز استقبال خواهد کرد.

وی در خصوص زمان تبادل زندانیان گفت: با توجه به ماهیت فنی موضوع تاکنون این روند امیدوارکننده است و امیدواریم در بازه زمانی تعریف شده طرف مقابل به تعهداتش عمل کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها