۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳
بانوان می‌توانند در ایران دریانورد شوند؟

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهارکرد: تاکید می‌کنم هیچ محدودیتی برای پذیرش بانوان دریانورد چه مجرد و چه متأهل وجود ندارد اما با یک نگاه واقعی پذیرش کار چند ماهه بانوان بر روی کشتی و دور از خانه و خانواده هم برای این نیروی انسانی و دریانورد و هم برای خانواده وی سخت است.

ایلنا: مجید علی‌نازی با بیان اینکه هر گونه ممنوعیت برای ورود بانوان به این رشته را تکذیب می‌کنم، اظهارکرد: باید توجه داشت که شغل دریانوردی، سخت و دشوار است و با توجه به روحیات بانوان نه تنها در ایران بلکه در دنیا، بانوان از ورود به این مشاغل استقبال نمی‌کنند یا اینکه استقبال بسیار کم است.

وی با تاکید بر اینکه کمتر از دو درصد از دریانوردان کل دنیا خانم هستند، گفت: واقعیت این است که به دلیل شرایط سخت کاری، عاطفی و خانوادگی بانوان از این شغل استقبال نمی‌کنند و شرایط سخت این شغل را نمی‌پذیرند و به طریق اولا بانوان ایرانی این شرایط را قبول نمی‌کنند اما هیچ منع قانونی برای ورود بانوان به این رشته و شغل را نداریم و هیچ قانونی جلوی کار و آموزش دریانورد خانم را نمی‌گیرد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: درحال‌حاضر جمعیت بانوانی که دوره‌های آموزشی را دیده‌اند و در آزمون‌های مورد نظر قبول و پذیرفته شده‌اند، مدرک مرتبط را دریافت کردند و در بندر شهید حقانی هم تعدادی از بانوان دریانورد در کشتی‌های مسافری مشغول به کار هستند.

علی‌نازی افزود: البته لزوما اینگونه نیست که هر دریانورد دارای مدرک بر روی کشتی و دریا کار کند و برخی از بانوان دریانورد با تحصیلات دریانوردی درحال‌حاضر در خشکی و در بنادر و شرکت‌های دریایی در حال فعالیت هستند. براساس شرایط فرهنگی و عرفی که وجود دارد، کار زن دریانورد بر روی کشتی و آب سخت‌تر است، باید توجه داشت برای کار یک دریانورد زن بر روی کشتی که قرار است ۶ ماه بر روی آب و در دریا باشد، اگر خطوط کشتیرانی هم نیروی زن را بپذیرند، خانواده‌ها این موضوع را سخت می‌پذیرند.

وی گفت: تاکید می‌کنم هیچ محدودیتی برای پذیرش بانوان دریانورد چه مجرد و چه متأهل وجود ندارد اما با یک نگاه واقعی پذیرش کار چند ماهه بانوان بر روی کشتی و دور از خانه و خانواده هم برای این نیروی انسانی و دریانورد و هم برای خانواده وی سخت است و واقعا همسران کمی در جامعه می‌پذیرند که زن چندین ماه دور از محیط خانه بر روی کشتی کار کند.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: درباره جذب بانوان دریانوردان در شرکت‌های کشتیرانی و ورود آنها به بازار کار هر شرکتی، مقررات و دستورالعمل خاص به خود را دارد و به اجرا می‌رساند اما در این مورد هم منع قانونی برای ورود زنان در حوزه‌های تخصصی دریانوردی و تفکیک جنسیتی نداریم اما تاکنون نشنیدم بر روی کشتی‌های ایرانی با پرچم ایرانی دریانورد زن کار کند به جز شناورهای مسافری که در بندر حقانی فعال هستند البته تا کنون هم هیچ درخواستی از سوی دریانورد خانم برای کار بر روی کشتی‌های تجاری نداشتیم.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار