۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸
تفاهم‌نامه خرید ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل امضا شد

تفاهم نامه خرید ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل توسط شهرداری کرج، به امضای مدیرعامل این شرکت و شهردار کرج رسید و این کلانشهر، اولین بهره‌بردار اتوبوس‌های برقی ساخت ایران خواهد بود.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از ایکوپرس- مدیرعامل ایران خودرو دیزل در مراسم امضای قرارداد تامین اتوبوس های برقی ناوگان محل و نقل عمومی شهر کرج توسط این شرکت، گفت: در ۴۵ روز اخیر اتوبوس برقی آتروس ایران خودرو  زیر بار بوده و در سطح شهر تهران در حال تردد است.

جواد توسلی مهر افزود: هزینه اتوبوس های دیزلی پس از پنج سال کارکرد بیش از دو میلیارد تومان است چون استهلاک بیش تری دارد، اما اتوبوس برقی چنین مشکلی را ندارد.

وی تصریح کرد: با وزارت کشور برای تامین اتوبوس داخلی هماهنگی خوبی داریم و از حمایت های همه بخش های این وزارت خانه تقدیر می کنیم.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم و با همراهی وزارت کشور ۱۵ هزار قرارداد تولید اتوبوس با تولیدکنندگان داخلی و ساخت پنج هزار ون امضا شده است، که وزارت کشورحمایت خوبی از تولید داخلی دارد.

وی خاطرنشان کرد: با همراهی وزارت کشور و سازمان شهرداری های کشور، شهرداری های مختلف ایران و به ویژه شهرداری کرج همراهی خیلی خوبی با ایران خودرو دیزل به عمل آمده و تولیدات انبوه این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.  

توسلی مهر ادامه داد: شهرداری کرج اولین شهرداری کشور است که از اتوبوس برقی دارای استاندارد ۸۵ گانه ایران خودرو دیزل استفاده می کند.

به گفته وی، نگاه مثبت و عملیاتی وزارت کشور دولت سیزدهم بسیار مطلوب است و سرعت تصمیم گیری خوبی دارند که قطعا مردم عزیز ایران از شیرینی تصمیمات حمل و نقل عمومی بهره مند خواهند شد.

کرج اولین بهره بردار اتوبوس برقی ساخت ایران

شهردار کرج نیز در مراسم یاد شده، با اشاره به این که اخیرا چند قرارداد خرید ناوگان حمل و نقل عمومی با شرکت‌های پیشرو در این حوزه منعقد شده است، گفت: توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله موضوعاتی است که در دوره ششم شورای شهر و مجموعه مدیریت شهری به آن توجه ویژه شد.

مهرداد کیانی با بیان این که کرج اولین بهره‌بردار اتوبوس‌های برقی در کشور خواهد بود، افزود: یکی از شاخص‌های عدالت اجتماعی تحول در حوزه حمل و نقل عمومی است که با همراهی اعضای شورا و دو برابر شدن ظرفیت‌های حمل و نقل این مهم در حال محقق شدن است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از هزینه خرید اتوبوس‌های برقی از طریق وزارت کشور و مابقی توسط شهرداری کرج پرداخت شده است.

شهردار کرج لزوم توجه به حفظ محیط زیست را از موضوعات مهم کلانشهرها عنوان  و خاطرنشان کرد: در کنار توسعه ناوگان حمل و نقل کمک به حفظ محیط زیست از دیگر جنبه‌هایی بود که شهرداری کرج را بر آن داشت به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل با سوخت‌ پاک حرکت کند.

ورود دو هزار  دستگاه خودروی برقی حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری تا یک سال آینده

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز از برنامه ریزی و هدف گذاری وزارت کشورجهت ورود دو هزار دستگاه خودروی برقی برای استفاده در حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری تا یک سال آینده خبر داد.

سید سجاد انوشه گفت: مجموعه وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور با برنامه‌ریزی و هدف گذاری صورت گرفته، زمینه ورود دو هزار دستگاه خودروی برقی برای استفاده در حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری را تا یک سال آینده فراهم کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به تکالیف وزارت کشور و شهرداری ها در حوزه قانون هوای پاک و رویکرد ویژه دولت سیزدهم و مقام عالی وزارت کشور به برقی سازی حمل و نقل عمومی درون شهری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور طرح توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی به ویژه اتوبوس، ون و تاکسی را در دستور کار شهرداری های کشور قرار داده‌ است.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: به همین منظور در مرحله نخست، اولین سامانه اتوبوس برقی مدرن شارژی کشور به عنوان اولین طرح برای کلان شهر کرج با همکاری شرکت ایران خودرو دیزل در قالب انعقاد قرارداد ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی امضا شد.

 به گفته وی، مشخصات فنی و مسایل مالی و بازرگانی این طرح در کمیته های مربوطه فنی و بازرگانی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها بررسی شده که با رویکرد ویژه مقام عالی وزارت کشور و ریاست سازمان شهرداری ها ودهیاری های کشور به حوزه برقی سازی حمل و نقل عمومی درون شهری کشور قرارداد تامین ناوگان و زیرساخت شارژ آن با شرکت ایران خودرو دیزل به عنوان اولین طرح توسط شهرداری کرج منعقد و ابلاغ می‌شود.

انوشه تصریح کرد: امید است با ورود ناوگان اتوبوس برقی به شهر کرج، شهرداری با برنامه‌ریزی مناسبی، مسیر تردد ناوگان، محل توقف و شارژ را تعیین و مقدمات بهره برداری از این نوع ناوگان را در حوزه حمل و نقل عمومی شهری کلانشهر کرج فراهم کند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار