۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
سامانه یکپارچه عرضه خودرو مردم را سر کار گذاشت؟ / ضرر ایران خودرو ساعتی چقدر است؟

یک کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه در سامانه یکپارچه عرضه خودرو مردم را سر کار گذاشتند، گفت: ایران خودرو ساعتی ۳ میلیارد ضرر می‌دهد و رقم روزانه آن خیلی بالا است، ولی دولتی بودن شرکت باعث شده که پایان سال مدیران آن پاداش بگیرند.

تسنیم: امیر حسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو در برنامه تهران بیست در خصوص ارائه خودرو در سامانه پکپارچه گفت: موافق عرضه خودرو در سامانه یکپارچه نیستیم. این سامانه با آمدن فاطمی امین وزیر صمت راه‌اندازی شد و چون نتوانستند قرعه کشی را جمع کنند بر اساس قولی که به رئیس‌جمهوری داده بودند، سامانه پکپارچه را ایجاد کردند و ۹۰ همت شب عیدی پول از مردم به این شیوه جمع کردند.

وی ادامه داد: بعد هم به مردم گفتند قرعه کشی را انجام دادیم و برای برای ۱ و نیم سال آینده به مردم نوبت دادند و اسمش را اولویت بندی گذاشتند در حالی که اصلا قرعه کشی در کار نبود.

کاکایی افزود: حدود ۲ سال ایران خودرو سایپا مجبور شدند پیش فروش خود را انجام دهند و پول این پیش فروش هم دست وزارت خانه و در حساب بانک‌ها بود نه خودرو ساز.

وی با بیان اینکه مردم فکر می‌کنند در خرید خودروها با خودرو ساز رو به رو هستند گفت: با این شرایطی که امروز به وجود آمده لاتاری خودرو به هم خورده و وضعیت بلبشویی هست و مردم خیلی‌ها وجه خود را تکمیل نکردند. به عبارتی در سامانه یکپارچه عرضه خودرو مردم را سر کار گذاشتند.

کاکایی ادامه داد: سال ۹۹ خودرو سازان کم کم شروع به رشد کردند و از سال ۱۴۰۱ کم کم شرایط بهتر شد ولی با سامانه کلیه شرایط خودرو سازان را به هم ریختند.

این کارشناس حوزه خودرو ادامه داد: سال گذشته خودرو کالای سرمایه‌ای بود به این دلیل که قیمت ارز خودرو را در بازار آزاد جابه‌جا کرد. نباید تمام کاسه و کوزه‌ها را سر شورای رقابت برای بالا رفتن قیمت خودرو بشکنیم و باید به سیاست‌های دولت هم توجه کنیم.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر خودرو سازان خصوصی روی هوا قراداد می‌بندند و سود می‌کنند و خودروسازان خصولتی هم فقط زیانشان افزوده می‌شود افزود: اینکه می‌گویند ایران خودرو روزی ۳ میلیارد ضرر می‌دهد درست نیست و در واقع ایران خودرو ساعتی ۳ میلیارد ضرر می‌دهد و رقم روزانه آن خیلی بالا است. دولتی بودن باعث شده که پایان سال مدیران آن پاداش بگیرند. همین الان هم ارز بالا برود باز هم قیمت خودرو بالا می‌رود و این سامانه‌های همگی کشک است.

کاکایی گفت: دلیل بالا بودن قیمت خودرو و سایر کالاهای تولید داخل در کشور ما به نظام تجاری مالیاتی و تعرفه‌ای دولت برمی گردد که اشکال دارد. خودروساز بخش خصوصی بالای ۴۰ درصد بازار را گرفته است. الان قیمت ارز کنترل شده و همین الان وقت آن است که قیمت‌ها را آزاد و واردات را هم آزاد کنند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها