۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳
افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد با نوآوری و فناوری

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: دو مفهوم «نوآوری» و «فناوری»، سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد را افزایش می دهد.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمد رضا موثقی نیا در پنل تخصصی نخستین رویداد صنعت دانش بنیان که با هدف ارایه نیازهای فناورانه معدن و صنایع معدنی برگزار شد، تاکید کرد: حدود ۵ هزار معدن در کشور فعال و غیر فعال هستند که استخراج سالانه این تعداد معدن به ۶۵۰ میلیون تن می رسد.

وی در پنل تخصصی نخستین رویداد صنعت دانش بنیان که مدیران عامل شرکت های ملی صنایع مس، چادرملو، گل گهر، مبارکه و فولاد خوزستان حضور دلشتند، افزود: این میزان برداشت و تولیدات زنجیره آن، سهم حدود ۷ درصدی در تولید ناخالص داخلی را در پی داشته است که رقم قابل توجهی نیست.

موثقی نیا تصریح کرد: ایمیدرو در سه محور، نوآوری و استفاده از دانش روز را پیگیری می کند که شامل تسهیل و بهبود فضای کسب و کار محصولات دانش بنبان، تکمیل زنجیره ارزش در تولیدات نوآور و فناور و نیز توسعه دانش و فناوری های نوین است.

وی یادآور شد: امروز چنین رویدادی سرآغاز افزایش همکاری و مشارکت بخش معدن و صنایع معدنی با شرکت های نوآور و دانش بنیان است.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: برخی از محورهایی که ایمیدرو طی امسال و سال های آینده پیگیری می کند مواردی همچون اقتصاد چرخشی و حفظ حداکثری مواد و عمر آن ها، اقتصاد و بهره وری سبز و حرکت به سمت معدنکاری سبز، استفاده از انرژی های پاک، اکتشاف و استخراج با استفاده از دانش روز، تکمیل زنجیره تولید فلزات و الیاژها، استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و توسعه تولید و کاربرد مواد معدنی استراتژیک و حیاتی است.

در پنل یاد شده، همچنین سمیه خلوصی معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گزارشی از جایگاه مواد معدنی و نقش آن ها در توسعه و نیز برنامه های ایمیدرو در افزایش همکاری با شرکت های دانش بنیان و به کارگیری دانش در اهداف توسعه ای سازمان ارایه کرد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار