۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱
پول‌های ایران تبدیل به روبل روسی می‌شود

مدیر روابط عمومی و رسانه انجمن بین‌المللی سیاست خارجی فدراسیون روسیه با بیان اینکه ایران می‌تواند یوآن مازاد خود را به روبل تبدیل کرده و بخشی از کالای اساسی خود را از روسیه تامین کند، گفت: بدین ترتیب هم دلارزدایی محقق می‌شود و هم تنوع مبادی واردات کالای اساسی و روابط ایران با دو کشور چین و روسیه راهبردی‌تر می‌شود.

ایسنا: هادی گرجی با بیان اینکه بهبود همکاری‌های تجاری بین دو کشور ایران و روسیه، مرهون روابط دوستانه، تجربه چندین ساله ایران در توسعه اقتصاد ملی  کشور در شرایط فشار تحریم‌ها و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب کشورمان است که امکان ایجاد مسیرهای عرضه جدید را فراهم کرده، اظهار کرد: ایران یک پل راهبردی در تجارت با خاورمیانه، جنوب و جنوب شرق آسیا است که این مناطق از نظر تجاری برای روسیه جالب هستند.

وی با بیان اینکه روسیه تولیدکننده بزرگ کالاهای اساسی در دنیاست و ضروری است با همکاری راهبردی با روسیه، وابستگی کشور به شرکت‌های غربی برای تامین کالای اساسی را برطرف کنیم، تصریح کرد: بازار روسیه برای کشورهای دوست از جمله ایران باز بوده  و با خروج برخی کشورهای غربی از روسیه، شرکت‌های ایرانی جایگزین خوبی در بازار روسیه هستند و از این شرکت‌ها نیز از سوی دولت روسیه حمایت می‌شود.

مدیر روابط عمومی و رسانه انجمن بین المللی سیاست خارجی فدراسیون روسیه همچنین با اشاره به صحبت‌های وزیر ساخت و ساز، مسکن و خدمات اجتماعی روسیه و استقبال مسکو از تقویت حضور شرکت‌های ایرانی در بازار مصالح ساختمانی روسیه، اظهار کرد: این مقام مسئول در دیدار با وزیر راه و شهرسازی ایران که در خردادماه سال جاری صورت گرفت با اشاره به کیفیت بالای تولیدات شرکت های ایرانی در زمینه مصالح و محصولات ساختمانی تاکید کرد که شرکت‌های ایرانی می‌توانند بخش عمده‌ای از نیازهای روسیه در زمینه صنایع ساختمانی را تامین کنند و در این حوزه تعاملات خوبی می تواند بین دو کشور صورت گیرد.

به گفته وی سهم خاورمیانه از تجارت جهانی ۴.۸ درصد و سهم منطقه روسیه ۲.۶ درصد است و سهم کشورهای همسایه ایران درمجموع پنج درصد از تجارت جهانی است. طی ۷۰ سال گذشته نیز همین‌گونه بوده و ما نمی‌توانیم صرفاً و فقط با ارتباط با این کشورها به توسعه تجارت دست یابیم و باید به سایر بازارهای دنیا متصل شویم.

گرجی  با تاکید بر اینکه  لزوم استفاده از ظرفیت‌های کم ‌نظیر اقتصادی و تجاری ایجاد شده برای توسعه همکاری‌های ایران و روسیه و شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و تلاش برای برطرف کردن مشکلات، از راهکارهای تقویت مبادلات تجاری دو کشور است، گفت:  به همین جهت ضرورت استفاده از فرصت‌های طلایی تجارت در بازار روسیه در دوره اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی و آغاز تجارت آزاد اهمیت ویژه ای پیدا کرده و در این مسیر بخش خصوصی به پشتوانه بخش دولتی قادر به ایفای نقش در بازارهای هدف روسیه و اوراسیا است.

مدیر روابط عمومی و رسانه انجمن بین‌المللی سیاست خارجی فدراسیون روسیه‌ با بیان اینکه ایران می‌تواند یوآن مازاد خود را به روبل تبدیل کرده و بخشی از کالای اساسی خود را از روسیه تامین کند، گفت: بدین ترتیب هم دلارزدایی محقق می‌شود و  هم تنوع مبادی واردات کالای اساسی و هم روابط ایران با دو کشور چین و روسیه راهبردی‌تر می‌شود. امروزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی با کشور روسیه مطابق و در مسیر پیشبرد اهداف هر دو کشور است و تمام تلاش ما این است روابط و ارتباطات این دو کشور در جهت منافع یکدیگر تسریع حاصل شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها