رونمایی از طرح غدیر و افزایش تولید یک میلیون تنی کاتد در ملی مس
۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵

تولید یک میلیون تن کاتد در ملی مس با اجرای طرح غدیر از طریق ایجاد مشارکت با شرکت‌های صندوق بازنشستگی مس، کلید خورد.

 شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده مس در ایران در طول سال های فعالیت  نتوانسته آن چنان که باید توسعه یابد، مدیران این شرکت معظم همواره دم از برنامه های خود برای رشد توسعه در این شرکت خبر میدادند اما مدیریت دولتی و بدنبال آن  جذب نیروهای ناکارآمد از یک سو و از سویی دیگر تغییر پی در پی مدیریت و حذف برنامه های مدیریت قبلی باعث شده تا این شرکت نتواند مطابق با برنامه ها و استراتژی تدوین شده گام بردارد، از این در تازه ترین صحبت های رئیس هیات مدیره این شرکت در انتقاد از عملکرد مدیریت های قبلی از طرح غدیر برای توسعه پایدار در این شرکت خبرداد.

رییس هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب گفت: به دلیل عدم توجه مدیران و دلسوزان واقعی این صنعت به مقوله اصلاح ساختار و نادیده گرفتن مقوله حیاتی «توسعه پایدار» ظرفیت عملیاتی تولید این شرکت که در بدو تأسیس ۱۷۰ هزار تن کاتد بوده، پس از گذشت سال‌های متمادی با وجود جان‌فشانی‌های همکاران با افزایش حدود ۸۰ هزار تنی به ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن کاتد رسیده است.
وی افزود: این در حالی است که امروز شاهد آن هستیم که کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی که سال‌ها بعد از شرکت ملی مس پا به عرصه تولید مس گذاشته‌اند با توسعه پایدار و چابک، ظرفیت تولید خود را به ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن کاتد رسانده‌اند. بررسی دقیق و علمی این موارد اهمیت توجه ویژه به مقوله توسعه و پیشرفت پایدار را بیش از پیش نمایان می‌سازد.
رییس هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: تیم مدیریتی جدید که در بهار ۱۴۰۱ مسئولیت را به‌دست گرفت، به سرعت اقدامات خود به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته و جهش تولید و دستیابی به ظرفیت ۱ میلیون تن کاتد از ماده معدنی را آغازکرد.

سید مجید هدایت تصریح کرد: با عنایت به نگاه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه معدن و صنایع معدنی کشور که در سخنرانی اخیرشان به‌صراحت به عقب‌ماندگی‌های این حوزه اشاره داشتند و همچنین حمایت‌های بی‌بدیل دولت محترم و مردمی و وزیر محترم صمت از توسعه معادن، و با امید به الطاف بی‌کران خداوند و حمایت همکاران بزرگوار، طرح غدیر در دست طرح‌ریزی و عملیاتی شدن است.
وی افزود: از مهم‌ترین اهداف این طرح کلان می‌توان به مواردی از قبیل «ریل‌گذاری در مسیر توسعه چابک»، «توانمندسازی شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی مس»، «استقرار نظام نوآوری باز» و «اشتغال‌زایی» اشاره کرد.
رییس هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، این طرح را دارای سه فاز اصلی دانست و اظهار داشت: فاز نخست مربوط به تثبیت و بهینه‌سازی ظرفیت تولید فعلی است. در این فاز تسهیل گری‌های لازم به منظور پایدارسازی تولید، از قبیل نوسازی ناوگان حمل‌ونقل، طرح‌های تولید انرژی‌های تجدید پذیر و اصلاح فرایندها در دستور کار است.
به گفته  هدایت در فاز دوم، بهره‌برداری از پروژه‌های مصوب و در حال اجرا ظرفیت تولید را به مرز ۵۵۰ هزار تن کاتد می‌رساند ضمن اینکه در این فاز بهینه‌سازی فرایندها و استفاده حداکثری از ظرفیت تولید داخل در دستور کار است.
وی در ادامه به مشخصات فاز سوم اشاره کرد و افزود: این فاز از طرح غدیر شامل مراحل طراحی تا راه‌اندازی پروژه‌های مکمل با هدف دستیابی به ظرفیت یک میلیون تن کاتد از ماده معدنی در سال است. همچنین به منظور جلوگیری از دوباره‌کاری و اتلاف منابع، طرح غدیر توسط شرکت مشاور مادر راهبری خواهد شد تا مانند گذشته شاهد اقدامات ناهماهنگ و غیرمتمرکز و بعضاً زیان‌بار نباشیم.
وی هدف از طراحی این ساختار (مشارکت داخلی ملی مس و شرکت‌های زیرمجموعه) را «تحول ساختاری چابک در زمینه توسعه پایدار»، «بهره‌برداری از توانمندی‌های موجود و توسعه آن‌ها» و «جذب نخبگان صنعت» دانست.

رییس هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت و گو با مس پرس بیان کرد: در مسیر تحقق طرح غدیر، اولین قدم تشکیل مشارکت غدیر بود. این امر که به لطف خداوند و تلاش همکاران گرامی به‌صورت یک مشارکت داخلی غیرثبت‌شده در حال توسعه است، متشکل از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت مس و شرکت‌های تخصصی صندوق بازنشستگی مس و تابعه است تا ضمن انجام پروژه‌های توسعه‌ای، دانش مربوطه نیز در درون این شرکت‌ها رسوب کند و با اجرای این طرح، زمینه برای تحول بزرگ فراهم شده و در آینده مجدداً شاهد روزهای درخشان این شرکت‌ها باشیم.

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha