۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۶
رقیب ایران قطار هیدروژنی را به خاورمیانه آورد

از آنجایی که عربستان به دنبال حمل‌ونقل بدون تولید آلاینده است، قصد دارد نخستین قطار هیدروژنی را در خاورمیانه آزمایش کند.

ایسنا: به نقل از رویترز، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور آزمایش نخستین قطار هیدروژنی را در خاورمیانه آغاز خواهد کرد.

این مقام دولتی در جریان اجلاس هفته آب و هوای MENA سازمان ملل در ریاض گفت: این [قطار] برای هفته آینده آزمایش خواهد شد و امیدوارم طی چند ماه آینده ما نخستین قطار هیدروژنی را در خاورمیانه داشته باشیم.

یک قطار هیدروژنی نوع خاصی از قطار است که الکتریسیته تولید می‌کند و با استفاده از پیل‌های سوختی هیدروژنی، سیستم رانش خود را نیرو می‌دهد. این قطارها در زمان استفاده، آلایندگی برابر با صفر دارند که آنها را نسبت به قطارهای معمولی دیزلی از نظر زیست محیطی به گزینه‌ای سازگارتر تبدیل می‌کند.

قطارهای هیدروژنی چطور کار می‌کنند؟

همه چیز با یک واکنش شروع می‌شود. یک برهمکنش شیمیایی بین هیدروژن و اکسیژن موجب تولید انرژی در سلول‌های سوختی هیدروژن می‌شود. گاز هیدروژن در مخازن پرفشار داخل قطارهای هیدروژنی نگهداری می‌شود.

در پیل سوختی، هیدروژن ذخیره شده با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می‌شود تا انرژی تولید کند و بخار آب تنها محصول جانبی این واکنش است. در نهایت، موتورهای الکتریکی که چرخ‌های قطار را به حرکت در می‌آورند توسط این الکتریسیته به حرکت در می‌آیند.

یک قطار هیدروژنی به لطف موتورهای الکتریکی خود که نیروی محرکه را فراهم می‌کنند، حرکت می‌کند. قطارهای هیدروژنی می‌توانند به سرعت و سطوح عملکردی مشابه قطارهای دیزلی یا الکتریکی دست یابند.

حجم مخازن هیدروژن یک قطار هیدروژنی تعیین می‌کند که چقدر مسیر را می‌تواند طی کند. از آنجایی که قطارهای هیدروژنی می‌توانند مشابه قطارهای دیزلی سوخت‌گیری شوند، برای حمل‌ونقل در مسافت‌های طولانی مناسب هستند.

مزیت اصلی قطارهای هیدروژنی این است که آنها فقط بخار آب را از اگزوز خود خارج می‌کنند که هیچ اثر نامطلوبی برای محیط‌زیست ندارد. بنابراین آنها یک انتخاب سالم و سازگار با محیط‌زیست برای حمل‌ونقل ریلی هستند.

در مناطقی که تلاش می‌شود انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش و گزینه‌های حمل‌ونقل پاک‌تر ترویج یابد، قطارهای هیدروژنی بیشتر و بیشتر رایج خواهند شد. آنها به ویژه در مکان‌هایی که نصب کابل‌های برق یا ریل‌های اضافی برای برق‌رسانی به ریل قطار، عملی یا مقرون به صرفه نیست، مفید هستند.

با این حال، برای حمایت از پذیرش گسترده قطارهای هیدروژنی، زیرساخت‌های تولید، ذخیره و انتقال هیدروژن باید بیشتر توسعه یابد. برنامه‌های عربستان سعودی برای آزمایش نخستین قطار هیدروژنی خاورمیانه در هفته آینده گام بزرگی در این راستاست.

نخستین قطار کاملا هیدروژنی

یک قطار موسوم بعه Coradia iLint نخستین قطار مسافربری در جهان بود که منحصراً با انرژی هیدروژن حرکت می‌کرد. شرکت فرانسوی چندملیتی حمل‌ونقل ریلی «آلستوم» آن را ساخته و راه‌اندازی کرده و تا به امروز نیز فعال است.

در واقع، معرفی آن در سال ۲۰۱۶ نقطه عطفی در پیشرفت فناوری پیل سوختی هیدروژنی مبتنی بر قطار بود. برد این قطار درحال‌حاضر بسته به مدل و شرایط خاص آن تقریباً حدود ۱۰۰۰ کیلومتر با یک مخزن هیدروژن است و برای خدمات ریلی منطقه‌ای و شهری طراحی شده است، به این معنی که معمولاً می‌تواند تعداد مشابهی از مسافران در قطارهای دیزلی معمولی را در خود جای دهد.

این نخستین قطار هیدروژنی برای نخستین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ در آلمان فعالیت تجاری خود را آغاز کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها