۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵
نیروی کار ایرانی به عراق اعزام می‌شوند + جزییات

مدیر کل توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار، آمادگی وزارت کار برای اعزام نیروی کار مازاد ایرانی به عراق در تمامی سطوح شغلی را اعلام کرد.

ایسنا: در حال حاضر یکی از بسترها و فرصت‌هایی که دولت‌ها می‌توانند برای نیروهای متقاضی کار کشور به ویژه در مورد فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم کنند، امکان اشتغال در خارج از کشور و حضور در بازارهای کار دیگر کشورهاست.

کارشناسان معتقدند اعزام نیروی کار به کشورهای دیگر دارای مزایایی است که از جمله آنها می‌توان به کاهش بیکاری، ارزآوری و ایجاد تنوع در درآمد کشور به ویژه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و استفاده از نیروهای ماهر و متخصص اشاره کرد.

خوشبختانه در دولت سیزدهم موضوع فعال شدن دیپلماسی بازار کار به عنوان یکی از سیاست‌های محوری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد توجه قرار گرفته و وزارت کار در گام نخست اعزام نیروی کار ایرانی به کشورهای ارمنستان، قطر، عراق و عمان را در دستور کار قرار داده است.

در همین راستا امید ملک - مدیر کل توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار، آمادگی این وزارتخانه را برای اعزام نیروی کار مازاد ایرانی به کشور عراق در تمامی سطوح شغلی اعلام کرد.

وی گفت: با توجه به اطلاعات واصله مبنی بر نیاز کارفرمایان عراقی در شهر بصره به نیروی کار، ضروریست برای تامین این نیاز طرف عراقی نیازهای شغلی خود را به همراه شرایط و مشخصات نیروی کار مورد نیاز، مدت قرارداد، حقوق و دستمزد، بیمه، مهارت‌ها و تسهیلاتی که برای نیروی کار در نظر می‌گیرد به وزارت کار اعلام و صدور روادید کار برای نیروی کار اعزامی را تسهیل کند.

آنطور که مدیرکل توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته با توجه به حضور نیروی کار ایرانی در اقلیم کردستان عراق، لازم است به منظور ساماندهی نیروی کار ایرانی، حمایت‌های قانونی لازم در جهت پرداخت دستمزد عادلانه، شرایط کار و حمایت‌های بیمه‌ای صورت گیرد.

پیش از این نشست هم‌اندیشی به منظور فعال کردن مقوله اعزام نیروی کار به اروپا با حضور دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل دفتر توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت کار برگزار شده بود.

به گزارش ایسنا، اواخر شهریورماه امسال نشست وبیناری بین مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی عراق و مسئولان حوزه های اشتغال، بهزیستی و فنی و حرفه ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در عراق برگزار شد و موضوعات مربوط به بیانیه مشترک همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و وزارت کار و امور اجتماعی عراق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این نشست طرف عراقی آمادگی خود را برای تشکیل کمیته مشترک جهت اجرایی شدن موارد تعیین شده در بیانیه مشترک منعقده اعلام کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها