۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸
ایران‌خودرو احتکار این خودرو را تایید کرد

شرکت ایران‌خودرو در گزارش رسمی خود به سازمان بورس تأیید کرد که در شهریورماه خودروهای تولیدشده هایما را احتکار کرده و به بازار عرضه نکرده بود.

تسنیم: طی یک هفته اخیر مسئولان استاندارد، تعزیرات و سازمان حمایت بر احتکار خودرو توسط ایران‌خودرو صحه گذاشته‌اند.

روز دوشنبه رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای‌عالی قضائی به موضوع احتکار خودرو پرداخت و دراین‌باره گفت: برخی رسانه‌ها می‌گویند "خودروها را عمدی نگه‌داشته‌اند تا قیمت را بالا ببرند"، این مدل اخبار مردم را می‌آزارد، قبلاً به بازرسی کل کشور هم گفته‌ام ورود کنند و خودروسازها به‌صراحت به مردم توضیح بدهند و بگویند خودروها فلان ایراد را دارند.

رئیس قوه قضاییه افزود: حسب اعلام سازمان تعزیرات، در جریان بازدید از یک پارکینگ مستقر در خراسان رضوی، ۱۰ هزار خودروی عرضه‌نشده مشاهده شد که ۶ هزار دستگاه از آنها دارای ایراد و نقص فنی بوده و ۴ هزار دستگاه دیگر بلااشکال بودند، اما عرضه نمی‌شدند؛ به‌محض بازدید و ورود سازمان تعزیرات، متولی عرضه خودرو در آن بخش، با شتابزدگی و تعجیل مشغول عرضه و واگذاری خودروها است! علی‌ای‌حال باید مقوله عرضه خودرو به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و موضوع به‌صورت شفاف برای مردم و مشتریان تبیین شود؛ بنا بر نقلی که شده سازمان استاندارد نیز اعلام کرده است که خودروهای عرضه‌نشده فاقد مشکل از ناحیه استاندارد هستند.

اشاره رئیس قوه قضاییه به احتکار چهار هزار هایما توسط شرکت ایران‌خودرو است که مدیران این شرکت مدعی بودند استاندارد صندلی دارند اما پس از رسانه‌ای شدن این احتکار، نسبت به تحویل آنها اقدام کردند.

تیم گشت مشترک تعزیرات حکومتی در دهم مهرماه از شرکت ایران‌خودروی مشهد بازدید کرد و در همین راستا پرونده ظن احتکار برای چهار هزار خودروی ایران خودروی هایما و پژوپارس در پارکینگ بینالود مشهد تشکیل شد این امر مهر تاییدی بر احتکار خودروهایی است که آماده تحویل هستند ولی خودروساز از تحویل آنها به مشتریان خودداری می‌کند.

در همین راستا، سید مرتضی مدنی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ۱۵ مهرماه گفت که در گشت مشترک تعزیرات حکومتی در پارکینگ بینالود مشخص شد از ۱۰ هزار خودروی موجود چهار هزار خودرو هایما، پژو پارس بدون پلاک در این مجموعه وجود دارد که به‌ظن احتکار پرونده تخلف برای این شرکت تشکیل شد.

به‌گفته مدنی، احراز این تخلف نیازمند گزارش کارشناسی و تأیید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که در صورت تأیید با فوریت رسیدگی خواهد شد.

همچنین رئیس سازمان تعزیرات حکومتی فرصت ۱۰روزه به مدیران این خودروساز داده است تا خودروها را به‌دست مصرف‌کنندگان واقعی برسانند در غیر این صورت با آنها به‌جرم سودجویی یا گرانفروشی کالایی برخورد خواهد شد.

در همین راستا گزارش رسمی که ایران‌خودرو به سازمان بورس داده نشان می‌دهد این شرکت در شهریورماه ۲۴۱۰ دستگاه هایما تولید کرده اما فقط ۲۶۳ دستگاه را به مشتریان فروخته است، یعنی بیش از ۲۱۰۰ دستگاه هایمای تولیدی خود در شهریور را احتکار کرده بود.

همچنین در مجموع ۶ ماه نخست امسال ایران خودرو ۱۰۵۲۸ دستگاه هایما تولید کرده که فقط ۷۶۵۵ دستگاه آن را به مشتریان فروخته بود، یعنی مجموعاً ۲۸۷۳ دستگاه هایما توسط ایران‌خودرو تا پایان شهریور احتکار شده بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها