۲۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶
جزییات سفر مخبر به بلاروس

در پی سفر معاون اول رئیس‌جمهوری به بلاروس، توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله حوزه مالی و بانکی در دستور کار قرار گرفته است.

ایسنا: محمد مخبر با دعوت رسمی نخست‌وزیر بلاروس، به این کشور سفر کرده است که جمعی از مسئولان و وزرا نیز او را همراهی می‌کنند.

یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایران و بلاروس، همکاری‌های مالی و بانکی است. ایران تجارب زیادی در این زمینه با برخی از کشورها از جمله روسیه و چین دارد که می‌توان از آن در توسعه همکاری با بلاروس نیز استفاده کرد. از جمله این موارد می‌توان به ساز و کارهایی مانند تهاتر، ‌استفاده از ارزهای دو کشور و همچنین پیام رسان‌های مالی جایگزین سوئیفت اشاره کرد.

در پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مینسک و متعاقب آن در تهران و مینسک توسط بانک مرکزی دو کشور درباره افزایش همکاری‌ها در حوزه بانکی گفت‌وگو و توافقات اولیه‌ای انجام شد، از آن موقع تاکنون چند نشست همکاری بانکی بین دو طرف برگزار شده است. در این زمینه باید تحرک بیشتری ایجاد شود.

اخیرا نیز ابوالحسنی - قائم مقام بانک مرکزی - در دیدارش با الکساندر راگوژنیک - وزیر صنعت جمهوری بلاروس - با تاکید بر گسترش روابط تجاری دو کشور گفته بود: لازمه گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، ایجاد بستر مناسب تعاملات بانکی بین ایران و بلاروس است و ایران آمادگی دارد با همکاری بانک‌های دو کشور این بستر را اماده کند.

به گفته وی، رئیس‌جمهوری دو کشور بر تسهیل روابط تجاری بین ایران و بلاروس تاکید داشتند و ما بایستی راهکارهای مختلف برای حمایت از توسعه روابط اقتصادی از طریق شبکه بانکی را فراهم کنیم.

ابولحسنی تصریح کرد: ارائه خدمات تامین مالی از طریق بانک‌های تجاری دو کشور می‌تواند نقطه شروع مناسبی در این زمینه باشد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها