۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۹
این شهر مسموم‌ترین هوای جهان را دارد

رکورد مسموم‌ترین هوای جهان به نام دهلی‌نو ثبت شد

ایرنا: شاخص آلودگی هوای دهلی‌نو پایتخت هند از مرز بسیار خطرناک عبور کرده و در میان ۱۱۰ شهر بررسی شده، آلوده‌ترین شهر جهان نام گرفت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از هندوستان تایمز، دهلی نو در آستانه فصل جشنواره‌های هندو، مسموم‌ترین هوای جهان را ثبت کرد.

«گوپال رای» وزیر ایالتی محیط‌زیست دهلی نو گفت: در دو هفته آینده وضعیت جشنواره‌ها شامل آتش سوزی دوشهرا، دیپاوالی و آتش زدن مزارع برای کنترل هوای پایتخت بسیار مهم است.

دهلی در حالی مسوم‌ترین هوای جهان را به ثبت رسانده است که عواملی مانند سوزاندن کلش (باقیمانده محصول مزارع بعد از برداشت)، آلودگی ناشی از وسایل نقلیه قدیمی، ساخت‌وساز شهری و نیروگاه‌های زغال سنگ از عوامل این آلودگی خطرناک هستند.

شاخص کیفیت هوای پایتخت هند اوایل روز دوشنبه به ۳۴۶ رسید که بالاترین میزان در بین ۱۱۰ شهر جهانی است که توسط ایرای کیو (IQ Air) سنجیده شده‌اند.

بلومبرگ گزارش داد، بمبئی، پایتخت اقتصادی هند نیز در شاخص آلودگی هوا عدد ۱۷۷ را ثبت کرده است.

کاهش کیفیت هوای دهلی در حالی رخ می‌دهد که کمیته فرعی کمیسیون مدیریت کیفیت هوا (CAQM) از برنامه اقدام ۱۱ ماده‌ای مطابق با مرحله دوم برنامه اقدام واکنش درجه بندی شده (GRAP) استفاده می‌کند. این برنامه به طور مرحله‌ای اجرا می‌شود که شامل مراحلی مانند ممنوعیت فعالیت‌های ساخت‌وساز، بستن موسسات آموزشی است و به شدت آلودگی بستگی دارد.

«آنجو گوئل» پژوهشگر کیفیت هوا در موسسه انرژی و منابع هند، به بلومبرگ گفت: علت این آلودگی کاهش دما و سرعت کم باد است که بر پراکندگی آلودگی تأثیر می‌گذارد.

بر اساس داده‌های ایرای کیو، ذرات معلق (کوچکتر از ۲.۵ میکرون) به عدد ۲۹۶ میکروگرم در هر متر مکعب رسیده است که تقریباً ۲۰ برابر سطح توصیه شده سازمان جهانی بهداشت یعنی ۱۵ است

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha