۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
ایران در قرقیزستان نیروگاه می‌سازد؟

نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با معاون اول رئیس جمهور، درخواست کرد تا زمینه لازم برای ساخت نیروگاه برق در این کشور فراهم شود.

فارس: محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهوری در نخستین دیدار خود در سفر به قرقیزستان برای شرکت در نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای با «عاقلبیک جباراف»، نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این دیدار دو جانبه ضمن اظهار تاسف از وضعیت فعلی غزه و جنایات هولناک رژیم صهیونیستی از مسئولان کشور قرقیزستان خواست تا همراه با کشورهای آزاده و انساندوست جهان تمام تلاش خود را برای توقف بمباران مردم مظلوم غزه و بازگشایی مسیر کمک‌های بشردوستانه به کار ببندند.

در ادامه این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی و برخی روسای دستگاه‌های ذیربط نیز در آن حضور داشتند، توافقات مهمی برای گسترش همکاری‌های فیمابین اتخاذ شد.

در نخستین گام در پی توافق مسئولان ارشد دو کشور وزرای راه مامور شدند تا در همین سفر با ادامه مذاکرات برای راه‌اندازی یک کریدور ریلی از قرقیزستان تا ازبکستان، ترکمنستان و ایران تفاهم کنند.

همچنین طبق درخواست نخست وزیر قرقیزستان وزرای نفت ایران و اقتصاد قرقیزستان ماموریت یافتند تا برای کمک به راه‌اندازی پالایشگاه و تولید بنزین در این کشور و همچنین خرید قیر برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

راه‌اندازی مرکز تجاری در ایران توسط قرقیزستان و بالعکس و برگزاری نمایشگاه محصولات ایران در قرقیزستان و بالعکس از جمله دیگر توافقات این نشست بود.

همچنین درباره استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری و عملیاتی‌سازی فرآیندهای تهاتر کالا از سوی دو طرف مخصوصا درمورد کالاهای مورد نیاز مثل گوشت و غلات نیز تفاهم کامل حاصل شد.

نخست وزیر قرقیزستان در این دیدار ضمن اعلام شگفت زدگی خود از خدمات فنی مهندسی ایران درخواست کرد تا در اسرع وقت زمینه لازم برای ساخت نیروگاه برق در این کشور فراهم شود.

گفتنی است بیست و دومین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای فردا در بیشکک آغاز به کار می‌کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها