۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۷
دستمزد مشاوران املاک بیشتر می‌شود + قانون جدید

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه طرح درجه‌بندی مشاوران املاک با هدف جلب رضایت مشتریان ارائه شده است.تمام مشاوران املاک درجه‌بندی شوند دستمزد بر اساس درجه آنها محاسبه می شود.

همشهری آنلاین: چند روز پیش عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران از درجه‌بندی مشاوران املاک در کل کشور خبر داد. مهدی امیدوار با بیان اینکه بر اساس تصمیمات کشوری مقرر شده است تمام مشاوران املاک درجه‌بندی شوند، افزود: شورای‌عالی مسکن شرایط خاصی را برای مشاوران املاک گذاشته که یکی از آنها درجه‌بندی فعالان این صنف است و این طرح در کل کشور اجرا خواهد شد.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران در مورد جزییات این طرح به همشهری آنلاین گفت: طرح درجه‌بندی مشاوران املاک با مشورت چند ارگان از جمله راه و شهرسازی، اتاق اصناف تهران و اتحادیه مشاوران املاک تهران مطرح شد و قرار است ابتدا به صورت پایلوت در برخی شهرها اجرا شود و بعد در مورد اجرای سراسری آن تصمیم گرفته شود.

سعید لطفی در مورد نحوه اجرای این طرح در تهران بیان کرد: همانطور که اشاره شد، طرح درجه‌بندی مشاوران املاک هنوز در تهران به مرحله اجرا نرسیده است. ضمن اینکه باید به این موضوع توجه داشت که شرایط کار در تهران با شهرستان‌ها متفاوت است و اینکه ما بخواهیم چنین طرحی را در میان ۱۲ هزار عضو اتحادیه مشاوران املاک پایتخت اجرا کنیم و آن را جا بیندازیم، کمی پیچیده‌تر است و به زمان بیشتری نیاز دارد.

لطفی در مورد دلایل و اهداف اجرای طرح درجه‌بندی مشاوران املاک گفت: هدف اصلی طرح آن است که مشاوران املاک رضایت مشتریان را جلب کنند. بر این اساس، در طرح درجه‌بندی مشاوران املاک به مواردی مانند تعداد معاملات و رضایتمندی مشتریان توجه خواهد شد و فعالان این صنف با توجه به این موارد درجه‌بندی می‌شوند.

دستمزد مشاوران املاک بیشتر می‌شود؟

این مقام صنفی در پاسخ به اینکه درجه‌بندی چه تاثیری بر نرخ ارائه خدمات از سوی مشاوران املاک دارد؟ گفت: طرح درجه‌بندی مشاوران املاک هنوز نیاز به چکش‌داری دارد چون مستلزم یک‌سری زیرساخت‌ها و آموزش‌هاست و درحال‌حاضر نمی‌توانیم بگوییم که نرخ خدمات مشاوران املاک درجه یک یا درجه دو و سه چگونه است. بر این اساس باید ابتدا اجازه دهیم کار یک مقدار جلو برود تا ما بتوانیم در مورد تاثیر آن بر نرخ خدمات‌دهی مشاوران املاک صحبت کنیم.

این صحبت‌ها در حالی است که امروز محمدحسن آصفری، نماینده مجلس در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری عنوان کرد درجه‌بندی مشاوران املاک به غیر از اینکه جیب مردم را خالی کند چیز دیگری ندارد.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران در واکنش به این صحبت‌ها گفت: به هیچ وجه اینگونه نیست و در قانونی که الان داریم هیچ ارتباطی بین امتیاز بیشتر و نرخ خدمات بالاتر وجود ندارد بر این اساس نمی‌شود گفت هر کسی که امتیاز بیشتری دارد می‌تواند نرخ بالاتری دریافت کند مگر اینکه این مورد بعدا از سمت مجلس مصوب شود اما در کل، همانطور که اشاره شد هدف اصلی طرح آن است که مشاوران املاک خدمات بهتری به مردم بدهند و سعی کنند رضایتمندی مشتریان را بیشتر کنند.

لطفی در مورد تاثیر طرح درجه‌بندی مشاوران املاک بر بازار مسکن و اجاره گفت: این طرح هیچ تاثیری بر قیمت‌ها ندارد چرا که گرانی مسکن و اجاره‌بها دست مشاوران املاک نبوده است که بگوییم با اجرای چنین طرحی قیمت‌ها پایین خواهد آمد. در شرایط کنونی تنها عاملی که بر بازار مسکن تاثیر خواهد گذاشت تولید مسکن است و تنها زمانی که آمار تولید مسکن بالا برود ما می‌توانیم منتظر کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره باشیم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها