۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۹
ماجرای محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری آمریکا در ارتباط با ایران چیست؟

محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری دولت آمریکا در حق ۱۴ بازمانده حمله تروریستی طبس

ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه: شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران اعلام‌کرد: دولت آمریکا به دلیل جنایات انجام شده در جریان تجاوز به خاک ایران در صحرای طبس، به پرداخت ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شد.

در پی شکایت ورثه و بازماندگان جنایت تروریستی طبس در سال ۱۳۵۹ که در جریان تجاوز نیروهای آمریکایی به خاک ایران در عملیات موسوم به «پنجه عقاب» منجر به قتل عام افراد بی‌گناه شد، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران (شعبه ویژه رسیدگی‌کننده به دعاوی بین‌المللی) رأی به محکومیت دولت آمریکا و پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های این پرونده صادر کرد.

در اقدام تجاوزکارانه نیروهای آمریکایی به صحرای طبس‌‏، آنان به مسافران عادی اتوبوس و راننده‌های خودروهای در حال عبور بدون دلیل حمله کردند.

بر همین اساس، ۱۳ نفر از بازماندگان جنایت ارتش آمریکا و همچنین یک نفر از افراد گروگان گرفته شده توسط نیروهای آمریکایی در اقدام جنایتکارانه و تروریستی در صحرای طبس طی دادخواستی علیه دولت ایالات متحده اقامه دعوی کردند.

بر این اساس، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل، از باب اقدام متقابل و بر اساس قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۰، درباره خسارات مادی و معنوی وارده، حکم به محکومیت خوانده به نحو تضامنی به پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار (معادل ۱۰ میلیون دلار برای هر خواهان) صادر کرد.

همچنین شعبه مورد نظر از باب خسارات تنبیهی نیز دولت آمریکا را به پرداخت ۲ برابر خسارات مادی و معنوی وارده یعنی مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار و نیز پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای الی روز اجرای رای صادر کرده است.

در پرونده مورد اشاره دولت آمریکا در مجموع ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شده است که این مبلغ با پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای تا روز اجرای رای همراه خواهد بود. رأی صادره به منظور طی مراحل ابلاغ و اجرای آن به نفع محکوم‌له‌های ایرانی به مراجع مربوطه ارسال شده است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها